Gmina Szlichtyngowa jest najmniejszą gminą w powiecie wschowskim, według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2016 roku zamieszkiwało ją niewiele ponad 5000 tysięcy osób. Na wielkość gminy zwrócił uwagę dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, ale to nie jest cecha, która dominuje rynek pracy w gminie. Pierwszym aspektem o jakim wspomniał Andrzej Nowicki był wskaźnik obciążenia demograficznego, który według definicji GUS przedstawia stosunek liczby osób w wieku nieprodukcyjnym do liczby osób w wieku produkcyjnym. W gminie Szlichtyngowa jest on najniższy w powiecie i wynosi 55, co również jest wynikiem lepszym niż wynik województwa lubuskiego czy kraju. Całkiem zaskakująca jest liczba osób bezrobotnych w gminie Szlichtyngowa.
- Muszę powiedzieć, że przełom 2017 i 2018 roku był wyjątkowy. Jeszcze nigdy w gminie w XXI wieku wskaźnik bezrobocia nie był tak niski. Tak naprawdę w statystkach Powiatowego Urzędu Pracy osób bezrobotnych z gminy Szlichtyngowa zarejestrowanych jest bardzo niewiele, nieco ponad 180 osób i to jest naprawdę niewielka liczba – mówił Andrzej Nowicki. – Gdyby tak szerzej spojrzeć na ten problem to tyle osób ile migruje do gminy Szlichtyngowa i znajduje tu zatrudnienie, mówię tutaj także o cudzoziemcach, to problemu bezrobocia w gminie statystycznie by nie było.
Pomimo tak niskiej stopy bezrobocia rynek pracy w gminie Szlichtyngowa ma swoje problemy. Jak zauważył dyrektor PUP największą bolączką pracowników z gminy Szlichtyngowa jest rozmijanie się w oczekiwaniach pracowników a ofertą przedstawioną przez pracodawców. Chodzi tutaj zarówno o wysokość zarobków, ale także warunków pracy czy rodzaj stanowisk.
- Ciągle mamy taką sytuację, że miejsca pracy nie są specjalnie satysfakcjonujące dla zatrudnianych czy szukających pracy. Coraz więcej jest osób wykształconych, z wysokimi aspiracjami, także dotyczącymi zarobków, ale realia rynku są takie, że pomimo pokazywanych w mediach wzrostach średniej płacy, te realne zarobki nie są tymi wymarzonymi – wyjaśniał dyrektor.
Jak zaznaczył Andrzej Nowicki często problemem jest rozmijanie się pomiędzy pracodawcami, a pracownikami w zakresie kwalifikacji. Rynek pracy w powiecie wschowskim jest ograniczony do pewnych dziedzin, a przedstawiciele niektórych zawodów zatrudnienia raczej nie znajdą i wybierając swoją ścieżkę kariery zawodowej muszą się z tym liczyć. W dalszej części dyrektor przedstawił działalność PUP we Wschowie. Całe wystąpienie w materiale wideo.
(olek)