Zgodnie z przygotowanym przez Urząd planem, sytuacja oświatowa na terenie gminy mogłaby wyglądać w następujący sposób: Szkoła Podstawowa nr 1 z filią nr 1 w Siedlnicy (klasy I-III oraz Oddział Przedszkolny i Punkt Przedszkolny) i filią nr 2 w Konradowie (klasy I-III i Oddział Przedszkolny). Szkoła Podstawowa nr 2 oraz Szkoła Podstawowa nr 6 (obecne Gimnazjum nr 2) z filią nr 1 w Osowej Sieni (klasy I-III oraz Oddział Przedszkolny) z filią nr 2 w Lginiu (klasy I-III, Oddział Przedszkolny i Punkt Przedszkolny) oraz z filią nr 3 w Łysinach (klasy I-III i Oddział Przedszkolny).
Ta propozycja według wyliczeń Urzędu daje następującą liczbę uczniów w poszczególnych szkołach (podane poniżej cyfry, to suma uczniów danej szkoły wraz z liczbą uczniów w szkołach filialnych):
Szkoła Podstawowa nr 1 we Wschowie (wraz z filią w Siedlnicy i Konradowie)
w 2017 roku - 584 uczniów
w 2018 roku - 654 uczniów
w 2019 roku - 630 uczniów
Szkoła Podstawowa nr 2 we Wschowie
w 2017 roku - 648 uczniów
w 2018 roku - 723 uczniów
w 2019 roku - 726 uczniów
Szkoła Podstawowa nr 6 (wraz z filiami w Osowej Sieni, Łysinach i Lginiu):
w 2017 roku - 361 uczniów
w 2018 roku - 442 uczniów
w 2019 roku - 508 uczniów
Stanowiska poszczególnych klubów Rady Miejskiej/radnych:
Piotr Buczek/Krzysztof Owoc: Utworzenie dodatkowych szkół podstawowych w Osowej Sieni i Lginiu. Pozostałe punkty bez zmian.
Problem, jaki wynika z takiego rozwiązania, to dużo mniej uczniów w Szkole Podstawowej nr 6 (obecne Gimnazjum nr 2) oraz brak wiedzy, czy rodzice i sami uczniowie chcieliby uczęszczać do Osowej Sieni, skoro mieliby możliwość nauki w Szkole Podstawowej nr 6 z dużą salą gimnastyczną.
Klub Rozwój, Inicjatywa, Przyszłość (w imieniu klubu wypowiadali się radni Michał Drobnik i Krzysztof Grabka): Filie szkół wiejskich w Siedlnicy, Konradowie i Łysinach jest bezdyskusyjne. Klub skłaniałby się ku utworzeniu w Osowej Sieni 8-klasowej Szkoły Podstawowej. Natomiast w Lginiu klub skłania się bardziej ku temu, by powstała tam filia, niż 8-klasowa Szkoła Podstawowa.
Problemy, jakie klub widzi w związku z takim rozwiązaniem: W jaki sposób uzasadnić utworzenie Szkoły Podstawowej w Osowej Sieni, ponieważ byłby to wyjątek na tle innych miejscowości wiejskich. Drugi problem, to sygnały, jakie dochodzą od uczniów i rodziców - część z nich bez względu na to, co rada uchwali i tak będzie chciała uczyć się w dobrych warunkach lokalowych Szkoły Podstawowej nr 6, która to szkoła posiada również nową salę gimnastyczną. Dlaczego uczniowie i rodzice mieliby postawić na taki wybór? Otóż przyzwyczaili się do myśli, że wraz z zakończeniem pewnego etapu nauki (ukończenie 6 klasy SP) przygotowali się na kontynuację nauki w obecnym Gimnazjum nr 2. W związku z tym, że jest to na terenie gminy najnowsza szkoła, a więc też naturalnie posiada lepsze warunki do nauki, może to zaważyć o ich wyborze szkoły bez względu na decyzje radnych.
Klub radnych Nasza Wschowa Nasz Samorząd (w imieniu klubu wypowiadała się radna Emanuela Stanek-Juśkiewicz): Klub chce wszystkich potraktować sprawiedliwie. Jeżeli filie w miejscowościach wiejskich, to we wszystkich miejscowościach bez wyjątku. Klub rozumie sytuację w Osowej Sieni i w tym przypadku jest otwarty na rozważenie powstania SP w Osowej Sieni.
Problemy, jakie klub dostrzega w utworzeniu SP w Osowej Sieni: starsze roczniki, jako jedyne z terenu gminy pozostaną poza edukacją w miejskich szkołach, co może mieć wpływ na integrację z uczniami na poziomie szkoły średniej lub branżowej. Należałoby zapytać uczniów i rodziców np. Dębowej Łęki, czy rzeczywiście chcieliby uczyć się w Osowej Sieni.
Klub radnych Zwyczajni Razem (w imieniu klubu wypowiadał się radny Łukasz Tkacz): Bez konsultacji z lokalną społecznością, klub póki co nie jest w stanie wypracować jednoznacznego stanowiska.
(rak)