TworzymyGłos Regionu

Radni interpelują o łamanie regulaminu

Środa, 06 lipca 2022 o 11:41, aktualizacja Środa, 06 lipca 2022 o 12:12, autor: 29 2283
Radni interpelują o łamanie regulaminu

Radni opozycyjni, w tym radni PiS, namawiają władze gminy do złamania regulaminu Rządowego Funduszu Polski Ład. W interpelacji złożonej do Burmistrza Miasta i Gminy Wschowa przekonują, by gmina zrezygnowała z przyznanej dotacji na przebudowę ulicy Bohaterów Westerplatte.

Radni Emanuela Stanek – Juśkiewicz, Miłosz Czopek, Elwira Świątek (Nasza Wschowa – Nasz Samorząd), Piotr Wieland, Stefan Maćkowiak, Przemysław Gliński (PiS), Piotr Buczek, Jolanta Pawłowska i Katarzyna Owoc – Kochańska zwrócili się do Burmistrza Konrada Antkowiaka z interpelacją, by otrzymaną dotację na przebudowę ulicy Bohaterów Westerplatte przesunąć na wykonanie kanalizacji w Tylewicach. Wniosek jest oczywistym złamaniem regulaminu Rządowego Funduszu Polski Ład. Program Inwestycji Lokalnych, który zakłada dofinansowanie wyłącznie realizacji konkretnej inwestycji, opisanej w projekcie na dofinansowanie. Wypłata odbywa się w transzach, po zrealizowaniu poszczególnych etapów inwestycji, bezpośrednio wykonawcy.

- Dziwię się tak przedstawionej interpelacji, która wskazuje na kompletny brak znajomości założeń tego programu, ale także ogólnych zasad, na jakich przyznawane są dotacje w samorządach. Jest to o tyle zdumiewające, że pod interpelacją podpisali się radni PiS, których rząd przygotowywał i odbywał wiele spotkań promujących Polski Ład, a także były wiceburmistrz, Miłosz Czopek, który powinien znać zasady dotowania zadań inwestycyjnych – komentuje Marek Kraśny, zastępca Burmistrza. - Oczywiście zdaję sobie sprawę, że pismo ma charakter polityczny i ma na celu wmówić mieszkańcom, że ta grupa radnych próbuje rozwiązać problem finansowania budowy kanalizacji w Tylewicach. Stosowanie tak populistycznych metod to jednak zła droga, która prowadzi donikąd. Po pierwsze osoby podpisujące się pod pismem mają, lub powinny mieć, świadomość, że jest to prawnie niemożliwe. Po drugie środki przyznane na przebudowę ulicy Bohaterów Westerplatte są niewystarczające do wykonania kanalizacji w Tylewicach - dodaje Marek Kraśny.

Warto zaznaczyć, że Gmina Wschowa dwukrotnie składała do rządowych programów wnioski o dofinansowanie budowy kanalizacji w Tylewicach. Był to wniosek do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, złożony we wrześniu 2020 roku oraz wniosek do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dla miejscowości po PGR złożony w lutym 2021 roku. Oba wnioski zostały odrzucone, bez podania formalnych przyczyn takiej decyzji.

Załącznik: Interpelacja.pdf

Foto: UMIG Wschowa

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (29)

avatar

avatar
~igrek
06.07.2022 12:11

Tak kompetentych radnych mamy. Tylko łapki po pieniądze wyciągają i podpisują nawet nie wiedzą co.

avatar
~Do powyżej
07.07.2022 11:34

Ach ci spece od pozyskiwania środków... Co poszło nie tak panie wice?

avatar
~Iks
07.07.2022 12:18

Takie kompetentne wladze mamy: brać dużą wypłatę , a napisać porządnie wniosku nie potrafią.

avatar
~jarząbek
06.07.2022 12:41

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że wypowiedz Kraśnego ma charakter polityczny i ma na celu wmówić mieszkańcom, że burmistrz próbuje rozwiązać problem finansowania budowy kanalizacji w Tylewicach, tak jak obiecał publicznie. Ale, coś poszło nie tak.

avatar
~mieszkaniec
06.07.2022 12:45

w świetle wyjaśnień wiceburmistrza, interpelacja radnych opozycyjnych, jest rzeczywiście żenująca. w najmniej "korzystnej" sytuacji, stawia byłego wiceburmistrza. on akurat powinien orientować się w temacie dofinansowania.

avatar
~mieszkaniec
06.07.2022 13:04

w świetle wyjaśnień wiceburmistrza, interpelacja radnych opozycyjnych, jest rzeczywiście żenująca. w najmniej "korzystnej" sytuacji, stawia byłego wiceburmistrza. on akurat powinien orientować się w temacie dofinansowania.

avatar
~Dramat
06.07.2022 13:14

Szkoda ze radni którzy zostali wybrani przez nas , nie chcą zrobić nic dla nas a chcą zrobic szum medialny i pokazać ze we wschowie będziemy mieli deptak zamiast ważniejszej kanalizacji , niestety ale nie mamy wyboru albo deptak albo pieniądze przepadną i nic nie zostanie zrobione . Tak jak działa sejm w Warszawie tak działa cały UMiGW Opozycja kopie dołki pod burmistrzem a burmistrz pod opozycja i tak cały czas szkoda ze Zapomnieli przez kogo zostali wybrani

avatar
~do dramatu
06.07.2022 13:33

rozumiesz że nie można środków przesunąć? Dramatem jest brak wiedzy radnych w tak prostej i oczywistej sprawie!

avatar
~Ad
06.07.2022 13:40

Radni nic nie muszą rozumieć. Oni mają radzić. Reprezentują mieszkańców i są tacy sami jak mieszkańcy i są ich głosem. Czasami głupim głosem, ale jednak to głos ludu. Wiec burmiscz - szanuj glos ludu - każą ci przesunąć to przesuń.

avatar
~Ja
07.07.2022 05:49

Radni zgodnie z ustawą winni pełnić rolę kontrolną, a nie byc głosem ludu, coś się komuś pomylio. To na tym etapie winni wskazać Mieszkańcom że prawnie jest to niemożliwe, to mieszkaniec nie musi się znać, ale radny już tak.

avatar
~Adaś
06.07.2022 13:15

Nie inaczej........., to chyba "poplon" wschodniego wojennego klimatu ? Jestem zdumiony......., radni PiSu w anarchii ? Jak się wytłumaczycie swojemu pryncypałowi z faktu namawiania burmistrza m. Wschowy do bezprawia ? Chcecie odmówić/nie przyjąć ładnej sumki z Funduszu PŁ , z Waszego sztandarowego projektu przy posiadaniu budżetu "biedy" ? Na coś takie, z pozycji szejka Kataru, to bym rozumiał jako biznesową nonszalancje, arogancję stanu posiadania i braku kultury tematycznej, On by mógł sobie na coś takiego pozwolić ale nie m. Wschowa . Nonsens ...... chyba, że zbliża się koniec świata lub informacja została pomylona ? Adaś

avatar
~Ja i tylko ja.
06.07.2022 13:30

Przecież widać ,że jest to kampania wyborcza. Zwolenników "deptaka" jest bardzo mało , kanalizacji w Tylewicach dużo. Nawet jakby nic z tego nie wyszło ( bo wyjść nie może) to jest sygnał ( oczko) puszczone do wyborców.

avatar
~Ekspert
06.07.2022 13:42

Szanowni Państwo, radni popełnili błąd składając interpelację z takim wnioskiem ( nie chcę ich usprawiedliwiać, zwłaszcza Rany Czopek powinien znać procedury ) , jednak jako w większości społecznicy a nie zawodowi urzędnicy mieli do tego prawo. Jak dla mnie gorszą sprawą jest fakt, że Burmistrz Antkowiak i przede wszystkim Wiceburmistrz Kraśny od dwóch lat nie potrafili zaplanować zarówno technicznie jak i finansowo budowy kanalizacji w Tylewicach. Taka szansa na budowę i niższe koszty związane z robotami drogowymi przed Gminą Wschowa się już nie powtórzą, dla Tylewic w zakresie kanalizacji to stracone 25 lat. Za co my podatnicy z Gminy Wschowa płacimy tym burmistrzom takie maksymalne w skali nawet kraju wynagrodzenia? Jak dla mnie to jest skandal!

avatar
~Urszula Chudak
06.07.2022 13:44

Wierzyć mi się nie chce, że taka interpelacja mogła zaistnieć - niezła wpadka wizerunkowa! Wydaje mi się, że była to typowo zagrywka polityczna, mająca na celu pokazanie tych "dobrych" radnych i tych "złych" rządzących. W ubiegłą niedzielę w kościołach, czytana była I Księga Królewska. A oto cytat z niej, wyjątkowo pasujący do w/w zdarzenia - a jeśli u was jeden drugiego kąsa i pożera, baczcie, byście się wzajemnie nie zjedli - koniec cytatu.

avatar
~otoka
06.07.2022 14:21

Dwaj nasi burmistrzowie to wybitni specjaliści. Pierwszy od pijaru i tworzenia wymówek, drugi zaś podobno miał być specjalistą od tzw. komunalki. Przypomnę sukcesy infrastrukturalne tego duetu, słup na środku ulicy 17 pułku ułanów, pomysł na rekultywację wysypiska w Tylewicach nowymi śmieciami. budowa kanalizacji w Tylewicach, remonty ulicy Towarowej. Taką "wisienką na torcie" kompetencji tego zespołu jest instalacja parasolek na Kilińskiego. Co parę dni ulica przyblokowana bo coś poprawiają. Oczywiście nie Kraśny to wykonywał, ale tak to jest panie Marku że odpowiedzialność za całokształt infrastrukturalnej strony miasta ponosi pan. Proszę nie brnąć w opowieści że winni są poprzednicy. Dla przypomnienia pan też jest poprzednikiem.

avatar
~Stronniczy
06.07.2022 20:25

Świetnie stronniczy komentarz. Dorzucę tylko do tego że żadnego słupa na środku nie ma a 17 pułku Ułanów jest w końcu wyremontowana, tak jak Nowe Ogrody, nowy parking naprzeciwko Picollo, ulice przy szkołach, po 30 latach chodnik w Olbrachcicach, kanalizacja na towarowej, wyprostowanie i dokończenie najgorzej prowadzonej inwestycji od lat- termomodernizacji z której uciekł wybrany na siłę przez wiceburmistrza Czopka wykonawca. Naprawdę nie dzieje się nic

avatar
~otoka
07.07.2022 09:35

Słup na 17 pułku został usunięty po paru miesiącach od zakonczenia głównych prac na ulicy.Nowe Ogrody to kadencja Patalasowej. Towarowa ? kanalizację na Towarowej posiadają 3 posesje spośród ponad 20.Chodnik w Olbrachcicach?-przecież to nie jest droga gminna a wojewódzka. Zagadza się pan Panie Baśzczymś ?

avatar
~Mieszkanka
06.07.2022 15:46

Pani Emanuelu proszę już nie szkodzić temu miastu wstyt mi że na paniom głosowałam już tego błędu nie popełnię.

avatar
~Ela
06.07.2022 15:58

Radni opozycji nie mają Żadnej wiedzy wszystko robią pod publikę licząc na poklask też nie posiadających wiedzy mieszkańców ich interpelacja to delikatnie mówiąc obraz głupoty opozycji

avatar
~Edi
06.07.2022 16:16

No to opozycja juskiewicz kochanska wieland Gliński czopek nie popisali się wiedzą wręcz przeciwnie wstyd za takich kiepskich radny g podobnych do Ferdka z Kiepskich

avatar
~On
06.07.2022 16:20

Brawo dla komentarza jedynej odważnej podpisują ej się nazwiskiem Pani Uli Chudak trafiła w samo sedno

avatar
~Mieszkanka
06.07.2022 16:48

Pani Emanuelu proszę już nie szkodzić temu miastu wstyt mi że na paniom głosowałam już tego błędu nie popełnię.

avatar
~Do kom.powyzej
07.07.2022 11:32

Wstyd to pisać komentarze z błędem byle coś napisać.

avatar
~Szok
06.07.2022 23:18

A ja jestem zszokowany że w tym gronie podpisała się radna Pawłowska. Czyżby już całkiem przystąpiła do grupy radnych lewicowych i byłego wiceburmistrza? Pani Jolu nie pamięta już Pani wszystkiego złego co robili by przejąć władzę i jak nie szanowali mieszkańców?

avatar
~mieszkaniec
07.07.2022 12:53

A jak robią prawdziwi gospodarze ,, Na rewitalizację Placu Metziga i Nowego Rynku samorząd otrzymał z Polskiego Ładu aż 26 milionów złotych. Rezygnacja z inwestycji może oznaczać utratę tych środków. Zdaniem prezydenta sprawa nie jest jednak przesądzona. - Nie chcielibyśmy stracić tej kwoty, choć zdajemy sobie sprawę, że istnieją sztywne zapisy w programie Polski Ład. Serce podpowiada mi, że trzeba o te pieniądze powalczyć, dlatego wybieram się na rozmowy do Warszawy i wierzę, że uda się zagospodarować tę dotację na inne zadanie - zakończył prezydent.

avatar
~Panie Kraśny, co z przetargiem na basen???
07.07.2022 13:18

Rezygnujemy z modernizacji Placu Metziga i Nowego Rynku w Lesznie – powiedział w Kwadransie Samorządowym Radia Elka prezydent Leszna, Łukasz Borowiak. Oferty złożone w przetargu są zdecydowanie za wysokie. Prezydent zaznaczył, że realizacja tego zadania musi poczekać na lepsze czasy. Podkreślił również, że miasto podejmuje starania, aby dofinansowanie z programu Polski Ład w kwocie 26 milionów złotych nie przepadło. W drugim przetargu na modernizację placów tylko jedna oferta dotyczyła całego przedsięwzięcia, a cena 43,5 miliona złotych była nie do przyjęcia dla miasta. - Kwota powala. Będziemy komunikować, że rezygnujemy z tej inwestycji. Przesuwamy na lepsze czasy. Konieczne będzie wywołanie dyskusji o realizowaniu zadań inwestycyjnych w mieście. Trzeba się zastanowić, czy nie warto wybrać tylko te najważniejsze, a inne przesunąć - podkreślił Łukasz Borowiak. Na rewitalizację Placu Metziga i Nowego Rynku samorząd otrzymał z Polskiego Ładu aż 26 milionów złotych. Rezygnacja z inwestycji może oznaczać utratę tych środków. Zdaniem prezydenta sprawa nie jest jednak przesądzona. - Nie chcielibyśmy stracić tej kwoty, choć zdajemy sobie sprawę, że istnieją sztywne zapisy w programie Polski Ład. Serce podpowiada mi, że trzeba o te pieniądze powalczyć, dlatego wybieram się na rozmowy do Warszawy i wierzę, że uda się zagospodarować tę dotację na inne zadanie - zakończył prezydent.

avatar
~Heheszko Jan
07.07.2022 13:51

No, to teraz proponuję przeczytać na portalu el... .pl o dofinansowaniu przebudowy dwóch placów z Ładu oraz wyniku przetargu w Lesznie i co w związku z tym chce zrobić prezydent Leszna.

avatar
~baba jaga
08.07.2022 01:04

kraśny, zatrudniony w naszym Urzędzie na stanowisku zastepcy burmistrza mówi nieprawdę, że nie można zmienić przeznaczenia pieniędzy z polskiego ładu, że zakłada dofinansowanie wyłącznie realizacji konkretnej inwestycji, opisanej w projekcie na dofinansowanie. Miałeś pan kilka dni temu informację wprost podaną od miejscowego posła, że musisz chłopie złożyć wniosek do premiera z prośbą o zmianę przeznaczenia dotacji. Jak nie pamiętasz, to odsłuchaj sobie rozmowę z mieszkańcami Tylewic.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl