TworzymyGłos Regionu

reklama

Rada Miejska wyraziła zgodę

na podpisanie umowy partnerskiej z Gminą Delyatyn

Piątek, 23 września 2022 o 14:28, aktualizacja Piątek, 23 września 2022 o 15:02, autor: 10
Rada Miejska wyraziła zgodę

Burmistrz Miasta i Gminy Wschowa Konrad Antkowiak oraz mer Gminy Delyatyn Bohdanem Klymiukiem podpisał 4 września list intencyjny wyrażający wolę podjęcia współpracy pomiędzy reprezentowanymi przez nich samorządami. Formalną zgodę do zawarcia umowy partnerskiej wydała wczoraj Rada Miejska we Wschowie.

Gmina Delyatyn to samorząd zlokalizowany w zachodniej części Ukrainy, w obwodzie iwanofrankowskim, która liczy ok. 8,5 tysiąca mieszkańców. Do roku 1945 była to część Polski, usytuowana w dawnym województwie stanisławowskim.

Od czasu wybuchu wojny na Ukrainie mieszkańcy Gminy Wschowa z dużą otwartością i zaangażowaniem włączyli się w pomoc naszym sąsiadom. W kwietniu tego roku dary uzbierane przez naszych mieszkańców zostały przekazane uchodźcom ze wschodniej części Ukrainy, którzy spokoju szukali właśnie w Gminie Delyatyn. W tamtym okresie w gminie liczącej na co dzień ok. 8,5 tysiąca mieszkańców przebywało ponad 2 tysiące uciekinierów z obszaru objętego działaniami wojennymi. Pomoc humanitarna jaka trafiła od mieszkańców Miasta i Gminy Wschowa była jednym z pierwszych transportów, które dotarły do Delyatynia. To wówczas burmistrz Konrad Antkowiak spotkał się z merem Bohdanem Klymiukiem i podjął temat trwałej współpracy między samorządami.

- Współpraca międzynarodowa to doskonała okazja do poszerzenia swoich perspektyw i wymiany doświadczeń. Kiedyś Gmina Wschowa korzystała ze wsparcia gmin z zachodu Europy, dzisiaj możemy pomóc obywatelom Ukrainy. Cieszę się, że Rada Miejska podjęła uchwałę wyrażającą zgodę na zawarcie umowy partnerskiej, jestem przekonany, że otworzy to możliwości do współpracy na polu edukacyjnym, kulturowym, ale także ekonomicznym – mówi burmistrz Konrad Antkowiak. – To też ważny sygnał dla mieszkańców Delyatynia i szerzej, dla Ukraińców. Społeczność europejska nie pozwala by zapomnieć o trwającej tam wojnie, a my chcemy budować relacje z mieszkańcami Ukrainy także po, mam nadzieję, że szczęśliwym, zakończeniu konfliktu.

Trwająca na Ukrainie wojna utrudnia aktualnie kontakty, ale współpraca pomiędzy samorządami trwać będzie dłużej niż konflikt. Polem do działań ma być edukacja, wymiana doświadczeń samorządowych, kultura czy życie gospodarcze. Teraz czas na wyrażenie woli współpracy przez Radę Gminy Delyatyn, a następnie podpisana zostanie oficjalnie umowa partnerska. Wówczas wypracowany zostanie plan działań na najbliższy czas i określone zostaną priorytety współpracy.

(Gmina Wschowa)

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (10)

avatar

avatar
~kinga
23.09.2022 15:54

burmistrz podpisuje listy intencyjne i zapraszam ta gmine do siebie a jeszcze zgody nie dostał od rady, smieszny ten tryb pana postepowania .

avatar
~Ja
23.09.2022 20:36

Trzeba czytać ze zrozumieniem. Podpisano list wyrażający wolę współpracy który jest podstawą do podjęcia tematu na sesji przez radnych, co uczynili i na co zgodzili się. W związku z tym ruszają dalsze działania.

avatar
~Gekon
23.09.2022 23:20

Wystarczy ukrainizacji Polski! STOP!

avatar
~Mały szary człowiek
24.09.2022 19:14

Chciałbym zobaczyć jak ratusz emanuje barwami każdej nocy tak jak na zdjęciu lecz chciałbym by to były nasze piękne barwy narodowe, ponieważ jesteśmy w Polsce.

avatar
~Katarzyna
25.09.2022 12:46

Wystarczy ukrainizacji Polski! STOP!

avatar
~Yossarian
26.09.2022 12:32

Po komentarzach widać, że niektórzy nadal nie pojęli, że wojna UA-ROSJA, to także nasza wojna. Z tym, że mamy to szczęście, że giną nie Polacy, a Ukraińcy. Tak jak w 1920 Polacy obronili Europę przed czerwoną zarazą, tak teraz robią to Ukraińcy. Odnoszę wrażenie, że osoby nieprzychylne Ukraińcom to z reguły są tzw. "prawdziwi patrioci, katolicy" o prawdziwym miłosierdziu dla bliźniego.

avatar
~Mieszkanic
26.09.2022 18:37

Dziadu jeden ty się katolików nie czepiają to co się działo co Ukraińcy robili z Polakami to tylko z takich głupich wpisów wiesz patryjoto od siedmiu boleści.

avatar
~@>Yossarian<
27.09.2022 07:52

Większego idiotyzmu to jak żyję na tym forum nie słyszałem - nie czytałem !!!!. Szok< jak można takie przekłamania tu serwować !!!. Cytat ... "Dziadu" , to jest za delikatne określenie takiego człowieka co wypisuje takie idiotyzmy !. Po tzw. "przekazach dnia z Nowogrodzkiej" i ewidentnego łamania Języka Polskiego jego jakości i wartości nie dziwota, że mamy taki ich poziom !!!!!.

avatar
~Yossarian
27.09.2022 09:06

Właśnie czepiam się katolików, bo pismo święte mówi "jeśli cię ktoś uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi", a tymczasem niektórzy by tylko wypominali innym wszystko 10 pokoleń wstecz. Owszem, Wołyń, UPA - zbrodnie na narodzie Polskim - to straszny fakt, ale chyba nadszedł czas na wybaczenie (nie zapomnienie, a wybaczenie) i okazanie miłosierdzia. "Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni. Bo takim sądem, jakim sądzicie, i was osądzą; i taką miarą, jaką wy mierzycie, wam odmierzą. Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a belki we własnym oku nie dostrzegasz?"

avatar
~Mały szary człowiek
28.09.2022 14:33

Jeśli to jest nasza wojna to jest to wojna całego NATO, ponieważ jego obszar obejmuje nasz kraj. Gdyby Ukraina była w NATO to Rosji trudniej by było zaanektować Krym oraz prowadzić działania militarne takie jak przez ostatnie miesiące. Dlaczego więc po aneksji Krymu, który był pewnym złym znakiem, nie udało się przyłączyć do NATO Ukrainy? Co do pomocy to czym innym jest wsparcie dla poszkodowanych w tej wojnie, zapewnienie im żywności czy bezpiecznego schronienia, a czym innym wpuszczanie bez kontroli setek tysięcy ludzi. Gdy mogli za darmo jeździć pociągami to robili sobie wycieczki po całym kraju. Mnóstwo młodych chłopaków chodzi się bawić na imprezy zamiast bronić swojego kraju. O czy to świadczy. Poznając tych ludzi odnoszę wrażenie, że oni nie doceniają tej pomocy, śmieją się prosto w twarz i tak na prawdę mniej się tą wojną przejmują niż Polacy. Przykra prawda, której może nie widać we Wschowie ale w dużych miastach Polski już tak. Popieram pomoc Ukrainie ale jest pewna granica rozsądku, która została już przekroczona.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl