Relacja burmistrz z akcji przeciwpowodziowej
W trakcie sesji Burmistrz Jolanta Wielgus przedstawiła szczegółową relację z przebiegu akcji przeciwpowodziowej na terenie gminy. Chronologicznie opisała wszystkie działania podjęte w celu ochrony gminy przed powodzią. Ponownie wyraziła wdzięczność wszystkim osobom zaangażowanym w akcję. Jak podkreśliła, to dzięki wspólnemu wysiłkowi mieszkańców, strażaków i służb ratunkowych udało się zapobiec większym stratom.
Konieczność przebudowy wału na terenie gm. Szlichtyngowa
W liście do premiera czytamy, że wały przeciwpowodziowe na terenie gminy Szlichtyngowa od kilkudziesięciu lat nie były modernizowane. Podczas powodzi we wrześniu 2024 roku mieszkańcy, strażacy i służby ratunkowe musieli własnoręcznie umacniać wały, aby zapobiec ich przerwaniu. W miejscowości Wyszanów dzięki ich wysiłkom udało się uchronić dom mieszkalny położony najbliżej Baryczy, choć budynki gospodarcze zostały zalane.
Przerwanie wałów na rzece Odrze w okolicach miejscowości Wilków stanowi bezpośrednie zagrożenie dla miasta Szlichtyngowa oraz wsi Górczyna. Radni zaznaczyli, że "powódź może zaskoczyć nas wszystkich w każdej chwili", dlatego konieczne jest "rozpoczęcie i sprawne przeprowadzenie inwestycji, które zabezpieczą nasz region przed tragedią tj. skutkami powodzi". Mieszkańcy obawiają się o swoje domy, pola uprawne i cały ekosystem, który może zostać zniszczony w wyniku powodzi.
Dokument zostanie przesłany również do wojewody lubuskiego oraz parlamentarzystów z prośbą o wsparcie gminy w tych działaniach. Radni wyrazili nadzieję, że przeprowadzenie niezbędnych inwestycji zapewni mieszkańcom "lepszą, spokojniejszą i stabilną przyszłość, wolną od zagrożenia powodziowego".
/ Burmistrz Wielgus dziękuje za pomoc mieszkańców. „Jesteście godni podziwu” /
Apel Rady Miejskiej Szlichtyngowa do Premiera RP
Szanowny Panie Premierze,
Rada Miejska Szlichtynowa zwraca się do Pana z Apelem w imieniu Mieszkańców Miasta i Gminy Szlichtynowa w sprawie pilnej potrzeby przebudowy wałów przeciwpowodziowych na rzece Odrze położonych na terenie Gminy Szlichtynowa oraz w sąsiedniej miejscowości Wilków leżącej w Gminie Głogów, w powiecie głogowskim, woj. dolnośląskie oraz na rzece Barycz, gdzie wał przeciwpowodziowy leży w granicy administracyjnej woj. dolnośląskiego. Konieczność wykonania pilnych prac dotyczy bezpieczeństwa lokalnej społeczności, jak i ochrony domów mieszkalnych, pól uprawnych oraz całego ekosystemu, który może zostać bezpowrotnie zniszczony w wyniku powodzi.
Przez teren Gminy Szlichtynowa przepływa rzeka Barycz, znajdują się również ujście tej rzeki do Odry oraz przepływa rzeka Odra. Z tego też względu jesteśmy szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo powodziowe. Wały przeciwpowodziowe, które mają chronić naszą gminę i jej Mieszkańców, są w znacznym stopniu zdegradowane i nie spełniają standardów ochrony.
Powódź, która wystąpiła we wrześniu tego roku uwidoczniła to, że wały przeciwpowodziowe nie spełniły swojej roli bez ciężkiej pracy wykonanej przez setki Mieszkańców, strażaków z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych i innych służb, którzy brali czynny udział w ich zabezpieczaniu i umacnianiu, aby nie doszło do jego przerwania czy przelania się wody rzeki przez koronę wału.
W miejscowości Wyszanów w gminie Szlichtynowa dzięki ciężkiej pracy wykonanej przez strażaków, żołnierzy i mieszkańców udało uchronić się przed zalaniem dom mieszkalny położony najbliżej Baryczy, gdzie wzniesiony został wał z worków z piaskiem. Ratując dom, nie udało się uchronić przed zalaniem części budynków gospodarczych.
Na wale przeciwpowodziowym rzeki Odry leżącym na terenie naszej gminy, podczas tegorocznej powodzi występowały podsiąki w tych samych miejscach, co podczas powodzi z roku 1997 i 2010. Taka sama sytuacja miała także miejsce na wale przeciwpowodziowym położonym w sąsiedniej miejscowości Wilków.
Największe zagrożenie powodziowe dla gminy Szlichtynowa niesie zakole rzeki Odry z prawostronnym wałem od granicy gminy do miejscowości Wilków, położonej na terenie Gminy Głogów, woj. dolnośląskie. Przerwanie wału w tym miejscu stanowi bezpośrednie zagrożenie dla miasta Szlichtynowa oraz pobliskiej wsi Górczyna.
Zauważyć należy, że wały przeciwpowodziowe leżące w granicy administracyjnej gminy Szlichtynowa od kilkudziesięciu lat nie były modernizowane.
Mieszkańcy Miasta i Gminy Szlichtynowa z niepokojem obserwują obecny stan wałów przeciwpowodziowych i wyrażają obawy, że w przypadku wystąpienia kolejnej powodzi nie będą one w stanie skutecznie zabezpieczyć tej ziemi, dorobku całego życia przed niszczącą siłą żywiołu.
Mając na uwadze powyższe oraz fakt, że powódź może zaskoczyć nas wszystkich w każdej chwili, kierujemy do Pana apel o interwencyjną pomoc w powyższym zakresie, aby nie tylko rozpocząć, ale i sprawnie przeprowadzić inwestycje, które zabezpieczą nasz region przed tragedią tj. skutkami powodzi.
Najważniejsze jest bezpieczeństwo obywateli, ochrona terenów zabudowanych, ochrona środowiska i stabilność ekonomiczna regionu.
Przeprowadzenie tych ważnych i priorytetowych dla nas inwestycji, o które apelujemy, zapewnią Miastu i Gminie Szlichtynowa lepszą, spokojniejszą i stabilną przyszłość, wolną od zagrożenia powodziowego.
Z poważaniem,
Przewodnicząca Rady Miejskiej Szlichtynowa
Anna Zalewska
IV Sesja Rady Miejskiej Szlichtyngowej
Podczas sesji radni wysłuchali sprawozdań z działalności burmistrza, prac komisji oraz stanu przygotowania placówek oświatowych do nowego roku szkolnego. Komisja Rewizyjna przedstawiła sprawozdanie z działalności za pierwsze półrocze 2024 roku. Dyrektorzy szkół omówili stan przygotowań placówek oświatowych, a dyrektor Biblioteki Publicznej przedstawiła sprawozdanie z działalności biblioteki.
Radni podjęli kilka uchwał, w tym w sprawie zmiany budżetu gminy na 2024 rok oraz przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2025-2026. Zatwierdzono zasady ponoszenia odpłatności za pobyt w Klubie "Senior+" oraz wyrażono opinię dotyczącą wniosku Nadleśnictwa Włoszakowice o uznanie lasów za ochronne.
Źródło: UMiG Szlichtyngowa