W pierwszej części swojego wystąpienia w trakcie ostatniej sesji Rady Powiatu Wschowskiego Wojciech Szadel przedstawił szczegółowe sprawozdanie z działalności powiatowego biura ARiMR we Wschowie w 2017 roku. Poinformował również radnych o wysokości stawek dopłat do poszczególnych działalności rolniczych, jakie obowiązywać będą w 2018 roku. Kierownik zwrócił również uwagę na zamianę w składaniu wniosków, które od tego roku rolnicy muszą wysłać w formie elektronicznej, za pomocą specjalnej platformy. Po zakończonym sprawozdaniu przyszedł czas na pytania radnych. Radni podnosili kilka kwestii, w tym także dotyczącą pensji i warunków pracy w ARMiR.
- Pod koniec 2017 roku pojawiła się informacja o sporze ośmiu związków zawodowych działających w agencji z pracodawcą. Spór dotyczył niskich płac w ARiMR, braku płatności za nadgodziny i szwankującej techniki. Proszę powiedzieć czy w agencji w naszym powiecie wygląda to tak samo? – pytała radna Magdalena Strzałkowska.
Wojciech Szadel zwrócił uwagę, że te problemy dotykają każdego biura, bo Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa to jednostka rządowa, działająca tak samo w całym kraju.
- Na wstępie trzeba zaznaczyć, że obecny rząd, rząd Prawa i Sprawiedliwości, wprowadza podwyżki pracownikom ARiMR, na tyle na ile jest to możliwe. Przez osiem lat pracownicy nie otrzymywali żadnych podwyżek. To jest bardzo istotna informacja. Dopiero PiS wprowadził podwyżki – wyjaśniał kierownik. – Oczywiście, że nie są to podwyżki duże, raczej minimalne, ale taka jest natura budżetu państwa, że nie jest on rozciągliwy. Odziedziczyliśmy wielki deficyt budżetowy. Musicie państwo wiedzieć, iż w ARiMR pracuje około 11 tysięcy pracowników, więc podwyżka 200-300 złotowa to są już grube miliony złotych, kilkadziesiąt, nawet ponad 100 milionów złotych.
Kierownik zauważył, że na taką podwyżkę musi zgodzić się Ministerstwo Finansów, ale podkreślił, że pracownicy mają obiecany wzrost płac i to nawet znaczący. Szczegóły sprawozdania, pytania radnych i odpowiedzi Wojciecha Szadla w materiale wideo.
(olek)