Przepraszam, czy tu leczą?
Wtorek, 23 sierpnia 2011 o 11:50, autor: admu 7
W odpowiedzi na uwagi i zaniepokojenie czytelników sprawdziliśmy jak wygląda sytuacja pacjentów chcących zapisywać się na Narodowy Fundusz Zdrowia w dwóch wschowskich gabinetach stomatologicznych. W najbliższym czasie odwiedzimy kolejne.
Przychodnia Stomatologiczna na ulicy Pocztowej rejestruje pacjentów codziennie od godziny 7:00 do wyczerpania limitu miejsc na NFZ. Przychodnia zaprasza dzieci i młodzież do 18 lat (bez rejestracji) celem badania i ustalenia dalszych wizyt. Przychodnia posiada osobny kontrakt na dorosłych oraz na dzieci.
Dorosłych rejestrujemy na bieżąco, dzieci umawiamy na termin i jest to około tygodnia czasu oczekiwania – mówi lek. stom. Violetta Mikołajczak-Kraśner.
Staramy się, aby zapisywać dorosłych od rana do wyczerpania limitu, żeby nie powodować kolejek i bałaganu. Od godziny 7:00 czynna jest rejestracja, a od 8:00 zaczyna przyjmować lekarz. Czas oczekiwania na wizytę zależy czy danego dnia jest dwóch lekarzy, czy trzech. Bywa, że w jeden dzień zajmujemy się nawet dwudziestoma pacjentami. Najpierw jest badanie, a potem pacjenci są informowani co mogą mieć wykonane w ramach funduszu, a co już prywatnie – dodaje lek. stom. Violetta Mikołajczak-Kraśner.
Przychodnia na ulicy Lipowej także posiada podpisaną umowę z NFZ na określoną ilość usług. Pacjenci wpisywani są na listę osób oczekujących i w zależności od liczby chętnych wydłuża się czas oczekiwania na wizytę. Tylko pacjenci z bólem muszą być przyjęci w tym samym dniu. Zakres świadczeń jest ograniczony szczególnie dla dorosłych i to jeśli chodzi o protetykę, jak i używane materiały. W lepszej sytuacji są kobiety w ciąży i dzieci.
Nie ma już dopłat do funduszu, pacjent musi wybrać i albo wybiera wizytę na fundusz lub wizytę prywatnie – przypomina Janusz Kamieniarz.
Przy rejestracji w obu przychodniach obowiązuje dowód osobisty oraz aktualne ubezpieczenie zdrowotne. Nie jest już wymagana książeczka RUM. Pacjent nie posiadający dokumentów zapłaci za usługi stomatologiczne według cennika. Publikujemy wykaz bezpłatnych świadczeń zdrowotnych lekarza stomatologa przysługujących ubezpieczonemu:
- Badanie stomatologiczne.
- Leczenie ubytków próchniczych .
- Usunięcie zęba w znieczuleniu.
- Leczenie kanałowe zębów siecznych i kłów (u dzieci i młodzieży do lat 18 oraz kobiet ciężarnych wszystkich zębów).
- Dewitalizacja miazgi kanałowej.
- Trepanacja zęba.
- Częściowe usunięcie złogów nazębnych (raz w roku).
- Proteza całkowita lub częściowa ruchoma szczęki i żuchwy (raz na 5 lat według kolejności zgłoszeń).
- Lakowanie zębów szóstych u dzieci do lat 7.
(admu)