TworzymyGłos Regionu

reklama

Przekazanie wozu dla OSP Osowa Sień

oraz podsumowanie akcji „Szczepimy się z OSP”

Piątek, 14 stycznia 2022 o 19:36, aktualizacja Niedziela, 16 stycznia 2022 o 10:42, autor: 10
Przekazanie wozu dla OSP Osowa Sień

Przed Komendą Państwowej Straży Pożarnej we Wschowie miało miejsce przekazanie nowego samochodu ratowniczo-gaśniczy dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Osowej Sieni. Uroczystość była także okazją do podsumowania ogólnopolskiej akcji „Szczepimy się z OSP”.

Zgromadzonych gości przywitał komendant KP PSP we Wschowie bryg. Krzysztof Piasecki. W uroczystości udział wzięli m.in.: Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze Mariusz Herbut, Lubuski Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Patryk Maruszak, Starosta Wschowski Andrzej Bielawski, Burmistrz Miasta i Gminy Wschowa Konrad Antkowiak, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Andrzej Nowicki, Proboszcz ks. Zbigniew Garbarek, Prezes Spółki Hodowla Zwierząt Zarodowych Osowa Sień Jan Pabierowski, Dyrektor Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Wojeciech Szadel, Radny Rady Miejskiej we Wschowie Przemysław Gliński.

Koszt wozu to około 800 tys. zł. Gmina Wschowa do zakupu samochodu dołożyła około 250 tys zł, pozostałe środki pochodzą z Urzędu Marszałkowskiego, Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej oraz Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, na mocy „Ogólnopolskiego programu finansowania służb ratowniczych” (porozumienie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Klimatu i Środowiska).

Nowy średni samochód ratowniczy-gaśniczy nazwano „Yogi”. Pod zabudowę pojazdu wykorzystano dwuosiowe podwozie VOLVO z napędem 4x4 i wysokoprężny silnik o mocy 285 KM. Do przewozu strażaków służy kabina w układzie miejsc 1+1+4. Z przodu zamontowano wyciągarkę elektryczną o uciągu 8 ton. Zabudowa została wykonana ze stali nierdzewnej, kompozytu i blach aluminiowych. Wóz wyposażony jest w zbiornik wody o pojemności 4150 litrów, zbiornik środka pianotwórczego o pojemność 415 litrów oraz autopompę o wydajności 2900 litrów na minutę. Samochód wyposażony jest w 60-metrową linię gaśniczą szybkiego natarcia ze zwijadłem elektrycznym oraz instalację zraszaczową. Dach zabudowy wykonano w formie podestu roboczego, umieszczono na nim m.in. drabiny, węże ssawne, działko wodno-pianowe. 

To już trzecie auto gaśnicze dla strażaków ochotników kupionych w tej kadencji. Wcześniej samochody trafiły do Wschowy i Konradowa.

Podsumowano również akcję „Szczepimy się z OSP”, której celem było przeciwdziałanie COVID-19, promocja i zapewnienie większej dostępności szczepień. W województwie lubuskim do akcji włączyło się 35 jednostek OSP. Podczas uroczystości wręczono promesy dla najaktywniejszych jednostek. Jednostki otrzymały również dodatkowe wsparcie finansowe od Lubuskiego Komendanta PSP w postaci dotacji na zapewnienie gotowości bojowej jednostek ochrony przeciwpożarowej oraz przygotowanie jednostek OSP do działań ratowniczo-gaśniczych. Promesy otrzymali druhowie z:

  1. OSP Cybinka (powiat słubicki) – kwota dotacji 46 160 zł + 10 tys. zł
  2. OSP Drezdenko (powiat strzelecko-drezdenecki) – kwota dotacji 38 500 zł + 5 tys. zł
  3. OSP Bogdaniec (powiat gorzowski) - kwota dotacji 18 700 zł + 5 tys. zł
  4. OSP Sława (powiat wschowski) – kwota dotacji 18 400 zł + 5 tys. zł
  5. OSP Lipie Góry (powiat strzelecko-drezdenecki) – kwota dotacji 15 520 zł + 5 tys. zł
REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (10)

avatar

avatar
~x
14.01.2022 18:20

Sołtys nie jest szefem OSP w Osowej Sieni a lansuje się ile można. Trochę umiaru proszę.

avatar
~Strażak
14.01.2022 20:20

Gdyby nie sołtys ,który również był wcześniej prezesem OSP i jego wszystkie starania, to dzisiaj na pewno nie mielibyśmy nowego samochodu gaśniczego w naszej gminie. Tak więc jeśli nie ma pan/pani pojęcia jak to wszystko wyglądało za kulisami to proszę powtrzymać się od pisania takich żałosnych komentarzy :)

avatar
~Strażak
14.01.2022 20:44

Zazdrość kuje w oczy? Nie oceniają jak nie znasz sytuacji

avatar
~mistrz
15.01.2022 15:58

Każdy na Wsi wie kto załatwił samochód Nie ma co Przejmować się komentarzami Niech piszę sobie kot co tam chcę wiadomo że sołtys załatwił

avatar
~XYZ do ~x
14.01.2022 23:12

Żal ci d*** ściska ? Zazdrościsz że ktoś coś ma a ty dalej rowerem musisz jeździć i nikt cie nie docenia ?

avatar
~Sołectwo Osowa sień
15.01.2022 15:49

XYZ nie wiesz kto pisze te komentarz to nie udzielaj się każdy jest z nas anonimowy

avatar
~Do ~x
15.01.2022 09:39

Zazdrościsz czy jak ? Sołtys ma ogromne poszanowanie wśród mieszkańców jak i strażaków , pozatym jest jedną z najbardziej zaangażowanych osób ,które przyczyniły się do pozyskania tego samochodu

avatar
~Klasa
15.01.2022 15:30

Sołtys dla tej wioski więcej robi dzięki któremu mamy taki porządek i wie co brakuje wiosce takim ludziom należą się brawa !! :)

avatar
~Ja
15.01.2022 21:26

To jest Sołtys przez duże S ,proszę o umiar osobę z komentarza nr1.

avatar
~JAKI "SOŁTYS-"?
16.01.2022 08:03

Jaki "Sołtys:, jaki "Mistrz" miałby załatwić ten samochód?. Snobizm przez was przemawia, bowiem na ten samochód zapracowało całe nasze MiG SPOŁECZEŃSTWO, a nie jakiś sołtys czy jakiś tam inny wiejski snobizta !!!!!!!!

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl