TworzymyGłos Regionu

reklama

Przed kuratorem spotkanie z ekspertem. Nowe warunki umowy ws. oświaty

Czwartek, 02 lutego 2017 o 11:56, aktualizacja Wtorek, 07 lutego 2017 o 14:40, autor: 40
Przed kuratorem spotkanie z ekspertem. Nowe warunki umowy ws. oświaty

W czwartek, 2 lutego, podczas rozmowy w radiu elka wiceburmistrz Miłosz Czopek zapowiedział, że w środę, 8 lutego, odbędzie się kolejne posiedzenie komisji oświaty, na którym do pomysłu zmian w oświacie w gminie Wschowa, zaproponowanym przez pracowników Gimnazjum nr 2 odniesie się niezależny ekspert prawa oświatowego. Posiedzenie komisji ma na celu wskazać niezgodność z prawem propozycji pracowników Gimnazjum nr 2. Do tego czasu spotkanie z kuratorem nie odbędzie się.

Przypomnijmy, we wtorek 31 stycznia, odbyło się posiedzenie komisji oświaty, podczas którego radni ustalili, że ich przedstawiciele wraz z przedstawicielami Urzędu Miasta udadzą się do kuratorium oświaty przedstawić dwa projekty zmian w oświacie we Wschowie, pierwszy przygotowany przez Urząd Miasta i drugi przygotowany przez pracowników Gimnazjum nr 2. Jednak Miłosz Czopek rozmawiając na antenie radia elka z Krzysztofem Grabką zapowiedział, że do spotkania nie dojdzie dopóki radni nie spotkają się na kolejnym posiedzeniu komisji oświaty. Celem tego posiedzenia ma być zapoznanie się z opinią niezależnego eksperta prawa oświatowego, który wskaże na niezgodność z prawem propozycji przedstawionych przez pracowników Gimnazjum nr 2. Miłosz Czopek wskazywał na to, jakie jego zdaniem absurdy wprowadzi ta propozycja. 

- Wyobraźmy sobie to rozwiązanie. Będziemy zobowiązani powiesić osiem tabliczek na budynku, a bańką mydlaną jest to, że nauczycielom prezentuje się fakt, że uczniowie dowiezieni do budynku gimnazjum nr 2 staną się uczniami nowej szkoły. A prawda jest taka, o czym opozycja nie mówi, że Ci uczniowie nadal będą uczniami swoich macierzystych szkół - mówił wiceburmistrz. - I zaistnieje taka sytuacja, że klasa VII z Lginia, 5 czy 7 osób, przyjeżdża do budynku nowego gimnazjum. Z nimi przyjeżdża nauczyciel z Lginia, dyrektor z Lginia nadal ponosi za nich odpowiedzialność, na przerwach zajmuje się nimi nauczyciel z Lginia, a na następną lekcje musi dojechać kolejny nauczyciel z Lginia, żeby z nimi przeprowadzić zajęcia.  

Z rozmowy, która odbyła się czwartkowego przedpołudnia, wynikałoby, że wiceburmistrzowi zależy, aby do kuratorium oświaty udać się z jedną propozycją, tą przygotowaną przez Urząd Miasta. Propozycja ta zakładała likwidacje szkół wiejskich, prócz szkoły w Osowej Sieni, w miejsce zlikwidowanych placówek powołanie filii szkół podstawowych nr 1 oraz nowoutworzonej szkoły nr 6, dla oddziałów 0-3. Starsze dzieci dowożone byłby do szkół w mieście. 

(olek)

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (40)

avatar

avatar
~Xxz
02.02.2017 13:32

To faktycznie absurd Ale w wykonaniu Pana Czopka.Przecież niedawno Pani burmistrz i właśnie pan Czopek byli z tą propozycją u Pani kurator a ta nie zgodziła się na likwidację szkół wiejskich!Bezcelowe jest w związku z tym ponowne prezentowanie Pani kurator takiej propozycji! ISTNY CYRK!!!!

avatar
~eMIL
02.02.2017 14:36

Czopek odleciał. Przecież we wtorek było porozumienie, że delegacja do pani Kurator by ustalić na co władza centralna się zgodzi

avatar
~do p. Czopka
02.02.2017 14:48

I proszę się tej wersji trzymać!

avatar
~Kibic
02.02.2017 16:27

No to tylko pogratulować autorom specustawy za jasność i przejrzystość prawa oświatowego i Pani minister ! !! Przecież to są jaja żeby tyle nadinterpretacji i niejasności rodziły akty prawne. Czytając Art. 205 ust.4 i 5 Prawa oświatowego faktycznie można odnieść wrażenie, że to o czym mówił burmistrz może mieć uzasadnienie prawne. Jak bowiem rozumieć zapis że organ prowadzacy moze wskazać uczniom miejsce realizacji obowiązku szkolnego ?. To może być każde miejsce. Więc może dobrze że ustosunkuje sie do pomysłów radnych i urzędu jakiś nizależny ekspert.

avatar
~Nieufny
02.02.2017 16:33

Jeżeli ten ekspert będzie taki jak ekspercka kancelaria prawna , wiadomo wybrany przez kogo to taka opinia można sobie........

avatar
~wschowianin
02.02.2017 17:05

Panie burmistrzu, a pan tak na serio czy tylko pan udaje??? Przecież w projekcie GIM2 wyraźnie jest napisane, ze uczniowie klas 7., a potem 8. stają się uczniami SP6. Przestają być uczniami SP w Lginiu, Konradowie czy Siedlnicy. Żaden nauczyciel z nimi nie przyjeżdża, a na przerwach będą pod opieką nauczycieli SP6. Nikt nie zawiesza kilku tabliczek na jednym budynku. Artykuł 205 ust. 4 właśnie o tym mówi: "Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego może wskazać uczniom oddziałów klasy VI szkoły podstawowej prowadzonej przez tę jednostkę, miejsce realizacji obowiązku szkolnego od klasy VII do VIII, w latach szkolnych 2017/2018–2022/2023, w publicznej szkole podstawowej, powstałej z przekształcenia gimnazjum, prowadzonej przez tę jednostkę". I właśnie z tego przepisu skorzystali nauczyciele GIM2. Myślałem, że poziom absurdów w tym mieście/ tej gminie sięgnął już najwyższego poziomu, ale pan burmistrz tą wypowiedzią wyznaczył nowy poziom. Proszę się nie błaźnić panie burmistrzu!

avatar
~@kibic
02.02.2017 17:26

Już wyjaśniam. Powołana szkoła nr 6 prowadzi nabór do 1 klasy i dzięki temu staje się szkołą a nie miejscem wykonywania obowiązku szkolnego. Uczniowie, którzy mają przejść do 7 klasy zostaną przeniesieni do nowej szkoły i zostaną jej uczniami.

avatar
~Do nieufnego
02.02.2017 17:36

Napewno ma wiecej wiedzy od ciebie i twoich bezsensownych wpisow

avatar
~matka polka
02.02.2017 17:36

Albo pan Czopek zna się na wszystkim czyli na niczym albo łyka od kogoś z boku głupoty jak pelikan. 8 tabliczek ? O Matko Boska.

avatar
~A1
02.02.2017 17:40

Następna zagrywka, żeby tylko nie jechać do kuratora, bo jeśli zaakceptuje tę propozycje to co? A co do art 205 - to mówi on wyraźnie,że miejscem tym może być tylko szkoła podstawowa powstała z przekształcenia gimnazjum.

avatar
~Śmiech na sali
02.02.2017 17:47

Ci eksperci to z Wrocławia czy z Malczyc?

avatar
~Kibic
02.02.2017 18:10

Super sprawa. Przekształcona szkoła w której będą się uczyć dzieci 7 letnie , 12 ,13 i 15 latkowie ma być bezpieczną i przyjazną szkołę. Dobre sobie.

avatar
~Wschowiak
02.02.2017 18:45

Dlaczego Czopek chce Wisłę kijem zawracać? Przecież było ustalone że pojadą przedstawiciele do Pani Kurator. Wyraźnie się boi tego wyjazdu. Wie dobrze że Kurator się nie zgodziła na jego doktorskie pomysły.

avatar
~Pracownik GIM2
02.02.2017 18:49

mam nadzieję, ze związek zawodowy "Solidarność", który tak nas, nauczycieli, zapewnia, że praca będzie,, ze nie mamy się martwić, bo pracy będzie jeszcze więcej, na komisję oświaty przyprowadzi swojego eksperta od prawa oświatowego. Prawda, pani Gosiu?

avatar
~Do Kibic
02.02.2017 19:26

A ośmioletnia szkoła podstawowa, w której będą się uczyły dzieci 7 letnie i 14 letnie (kl. 8) będzie bezpieczna? Rozumiem, że w twojej opinii SP1 i SP2 są szkołami niczym w amerykańskim Harlemie, gdzie przestępczość i demoralizacja są najwyższe i na porządku dziennym!

avatar
~adzi
02.02.2017 19:40

Założenia reformy są proste: wszystkie szkoły podstawowe mają być przekształcone w szkoły 8-klasowe, gimnazja podlegają wygaszeniu. Dlatego nauczyciele igimnazjum powinni szukać pracy w szkołach 8- klasowych, a niektórzy stracą pracę . Nie jesteście pępkiem świata. No cóż...tym razem to wy jesteście" pod wozem ". Zrozumcie to i nie róbcie bałaganu.

avatar
~Wschowianin
02.02.2017 20:06

Państwo Radni, drodzy rodzice, pani burmistrz: Proponuje wszystkim wysłuchać Porannej rozmowy RMF FM z 01.02 z panią minister, a wtedy wyjaśni się czy GIMNAZJA zamyka się czy gimnazja przekształca się w szkoły podstawowe i czy tworzy się moloch, bo tak chce dyrek dwójki. A jak już bardzo chcecie zamknąć gimnazjum to ja proponuje utworzyć tam dom dla psychicznie chorych, bo we Wschowie jest tylu idiotów, że na pewno będzie tam przepełnienie.

avatar
~w tej całej dyskusji wszyscy zapominają o dzieciach. Trzeba uświadomić rodzicom, że jeżeli nie powstanie trzecia podstawówka, to w SP 2 wchodzi dwuzmianowość. Rodzice są w większości tego nieświadomi,
02.02.2017 20:17

obserwator

avatar
~Życzliwy
02.02.2017 20:33

Przypominam, że gimnazja też mają być przeksztalcane. A życie niesie dziwne scenariusze.Każdy ma prawo walczyć o swoje i nie chodzi tu o bałagan ale uczciwą pracę. Czas tez bywa przewrotny.Dzisiaj My, jutro Wy..

avatar
~Ciekawy
02.02.2017 21:03

Czy nie lepiej byłoby pojechać do pani kurator tak jak było ustalone i tam opozycja spalilaby się ze wstydu kiedy pani kurator powiedziałby ze ich propozycja jest nonsensowna? chyba wiceburmistrz nie sądzi że kurator zatwierdzilaby projekt watpliwy prawnie?

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl