Projekt "Czytam sobie w bibliotece"
Piątek, 30 października 2015 o 08:45, autor: 0
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy we Wschowie wzięła udział w projekcie organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej ph. „Czytam sobie w bibliotece”. W jego ramach, na podstawie otrzymanych materiałów, przeprowadziliśmy dwa zajęcia dla uczniów klasy 2f ze Szkoły Podstawowej nr 2 we Wschowie.
Pierwsze warsztaty odbyły się w piątek, 23 października 2015 r. Spotkanie nosiło tytuł „Zabawa w maga” i nawiązywało do książki Wojciecha Widłaka pt. „Syrop maga Abrakabry”. Rozpoczęliśmy oczywiście od historii o sułtanie Abdulli i przebiegłym magu Abrakabrze. Uczniowie po kolei odczytywali fragmenty opowieści, a potem streścili ją własnymi słowami. Wyjaśniliśmy sobie też znaczenie trudniejszych słów, dobierając do nich odpowiednie ilustracje. Następnie stworzyliśmy magiczny „literkowy syrop”, z którego powstało wiele interesujących i trudno brzmiących zaklęć. Przy dźwiękach arabskiej muzyki, w parach, uczniowie prezentowali swoje pomysły, wywołując przy tym co chwilę wybuchy śmiechu. Na koniec podzieliliśmy się na grupy i odgrywaliśmy scenki z książki. Wrażeń przy tym było co nie miara: a to sułtan zaplątał się we własne szaty, a to magowi spadała czapka… Wszyscy jednak poradzili sobie świetnie i stworzyli krótkie przedstawienie, które zostało nagrodzone głośnymi brawami.
Drugie spotkanie pt. „Księżyc na tapetę” miało miejsce we wtorek, 27 października 2015 r. Tym razem zamieniliśmy się w astronautów i razem z załogą Apollo 11 odbyliśmy fascynującą wyprawę na księżyc. Najpierw myśleliśmy, co w ogóle można na księżycu zobaczyć. Uczniowie prześcigali się w pomysłach: wymienili m.in. kratery, skały i kamienie, ufoludki, statki i inne pojazdy kosmiczne. Następnie wszyscy mieli okazję posłuchać dźwięków z kosmosu. Potem rozpoczęło się odliczanie i nasza rakieta wystartowała. Uczniowie zostali podzieleni na grupy i dostali do przeczytania fragmenty książki Ewy Nowak „Apollo 11” mówiące o tym, co astronauci musieli zrobić, gdy po raz pierwszy stanęli na księżycu. Wszystkie te czynności następnie narysowaliśmy na tablicy. Potem przyszła kolej na zobaczenie księżyca z bliska – prezentację zdjęć z jego powierzchni. Wśród fotografii znalazł się też słynny odcisk buta astronauty. Następnie uczniowie sami udali się na spacer po księżycu. Ich zadaniem było stworzenie obrazów różnych powierzchni i faktur techniką frottage, które potem naklejaliśmy na duży arkusz papieru z konturem księżyca. Efektem końcowym był księżycowy krajobraz. Na znak, że wyprawa się powiodła, zostawiliśmy obok odciski naszych butów.
Na zakończenie warsztatów każdy z uczniów dostał teczkę „Czytam sobie w bibliotece” wraz z dyplomem. Młodzi odkrywcy zostali uwiecznieni na pamiątkowym zdjęciu i w doskonałych nastrojach udali się z powrotem do szkoły.
Fotorelację z zajęć można zobaczyć na naszym facebooku. Zapraszamy.
(BP)