Bartosz Tietz, kierownik działu merytorycznego Muzeum Ziemi Wschowskiej, przedstawi wykład zatytułowany „Skąd się wzięła ziemia wschowska? Geneza niewielkiej krainy historycznej z zachodnich rubieży Polski”. Prelekcja ma na celu przybliżenie genezy tej unikalnej jednostki terytorialnej średniowiecznej Polski, bazując na badaniach z zakresu geografii historycznej. Tietz wyjaśnia: „Ziemia wschowska w pełni zasługuje na określanie jej terminem krainy historycznej - jednak podobnie jak w wypadku innych, często zdecydowanie większych regionów, trudno sprecyzować jej szczegółowe ramy terytorialne i definicyjne.”
W trakcie prelekcji, Bartosz Tietz przedstawi drobiazgowe analizy danych historycznych, archeologicznych, geograficznych, kartograficznych i toponomastycznych. „Aby w ogóle podjąć tego typu dociekania, w pierwszej kolejności niezbędne jest bliższe spojrzenie na podstawy, jakie stoją za administracyjnym i kulturowym wyodrębnieniem się ziemi wschowskiej z otoczenia” – dodaje Tietz. Spotkanie ma na celu nie tylko zrozumienie administracyjnego i kulturowego wyodrębnienia ziemi wschowskiej, ale również genezy samej Wschowy.
Wykład organizowany w ramach obchodów Dni Wschowy 2024, zapowiada się jako niezwykle interesująca podróż w przeszłość. „Jeśli jesteście Państwo zainteresowani co stoi u podstawy ukształtowania się tej nietypowej jednostki terytorialnej średniowiecznej Polski, a także jaka jest geneza Wschowy, serdecznie zapraszamy na prelekcję” – zachęcają organizatorzy.