Inwestycja z myślą o przyszłości
"Miło mi niezmiernie, że właśnie u nas ta pracownia powstaje i nasi przyszli specjaliści, uczniowie technikum elektrycznego, będą mieli możliwość pogłębiania wiedzy w zakresie odnawialnych źródeł energii", mówi Piotr Wieland, dyrektor szkoły, podkreślając wagę nowej inwestycji. Z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, za kwotę blisko 70 tys. zł, wyremontowano salę oraz zakupiono zaawansowane wyposażenie, w tym panele słoneczne i turbiny wiatrowe.
Praktyczna strona edukacji
Celem inicjatywy jest nie tylko przekazanie wiedzy teoretycznej, ale także praktyczne przygotowanie uczniów do pracy z nowoczesnymi technologiami. "Projekt instalacji fotowoltaicznej w moim domu" oraz "Wykonanie instalacji paneli fotowoltaicznych w mojej szkole" to tylko przykłady nadchodzących projektów praktycznych, które mają wzmocnić umiejętności młodzieży w realnym środowisku.
Współpraca Powiatu Wschowskiego z WFOSIGW
Starosta Wschowski Andrzej Bielawski nie kryje zadowolenia z nowo powstałej inwestycji: "Działania te wpisują się w szeroką strategię poprawy kształcenia zawodowego w naszym powiecie". Starosta dziękował również przedstawicielowi WFOSIGW, podkreślając, że dobra współpraca stanowi solidną podstawę dla realizacji projektów edukacyjnych i ekologicznych.
Otwarcie pracowni - krok ku lepszej przyszłości
Podczas otwarcia, Ireneusz Madej, wiceprezes WFOSIGW w Zielonej Górze, wyraził przekonanie, że edukacja w zakresie OZE jest niezbędna, aby Polska zbliżyła się do światowej czołówki korzystających z tych rozwiązań."Myślę, że te rozwiązania, o których będziecie się uczyli, które będziecie potem wdrażali, pozwolą na to, żeby Polska dołączyła do grona tych liderów", dodał.
Nowe technologie w zasięgu ręki
Nauczyciel Tomasz Barć podkreślił, że dzięki dofinansowaniu zakupiono niezbędny sprzęt do praktycznej nauki. Wyposażenie pracowni umożliwi uczniom eksperymentowanie z różnymi konfiguracjami OZE, co z pewnością wzbogaci proces dydaktyczny i przygotuje ich do przyszłych wyzwań zawodowych w dynamicznie rozwijającym się sektorze energetyki odnawialnej.
Więcej o pracowni OZE w Staszicu pisaliśmy w artykule zatytułowanym: Uczniowie ze „Staszica” uczą się w nowej pracowni. O takim wyposażeniu marzą inne szkoły (VIDEO)