TworzymyGłos Regionu

reklama

Prace archeologiczne rozpoczęte. Co kryje dawna filia Gross-Rosen w Przybyszowie?

Wtorek, 10 września 2024 o 12:24, autor: 0
Prace archeologiczne rozpoczęte. Co kryje dawna filia Gross-Rosen w Przybyszowie?

W okolicach Przybyszowa trwają intensywne prace archeologiczne na terenie dawnej filii niemieckiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Członkowie Stowarzyszenia Totalitarne Dziedzictwo, wspierani przez sławską grupę Historyczno-Eksploracyjną „Ocalić od Zapomnienia”, prowadzą badania mające na celu odkrycie nieznanych miejsc pochówku więźniarek oraz poznanie dokładnego rozmieszczenia obozowej infrastruktury.

Tragiczna historia więźniarek

Obóz Gross-Rosen, podobnie jak jego filie, był miejscem niewyobrażalnego cierpienia. „Historia tego miejsca jest głęboko związana z tragicznymi wydarzeniami, które miały miejsce pod koniec wojny, kiedy to 2 tysiące żydowskich kobiet, głównie z Węgier i Polski, zostało zmuszonych do niewolniczej pracy na rzecz niemieckiej machiny wojennej” – tłumaczą przedstawiciele Stowarzyszenia Totalitarne Dziedzictwo.

Więźniarki pracowały w skrajnych warunkach, często w mrozie i głodzie, co doprowadziło do śmierci wielu z nich z powodu chorób, wyczerpania i niedożywienia. Obozy, w których były przetrzymywane, nie pozostawiły wielu śladów, dlatego badacze koncentrują się na odkrywaniu nieznanych dotąd miejsc pochówku ofiar.

Przeczytaj: Historia zapomnianych ofiar. Losy kobiet z podobozów Groß-Rosen w Przybyszowie

Cele badań archeologicznych

Prace rozpoczęte w zeszłym roku obejmowały rozpoznanie nieinwazyjne stanowisk. Jak wyjaśniają specjaliści, pierwsze analizy paleobotaniczne przyniosły cenne informacje o lokalnej roślinności, co pomaga określić możliwe miejsca pochówków. W tym roku rozpoczęły się badania wykopaliskowe, które mają na celu szczegółowe poznanie rozmieszczenia infrastruktury obozowej oraz odnalezienie ciał więźniarek. „Nie wiemy jeszcze, co przyniosą nasze prace, ale mamy nadzieję, że przyczynią się one do odkrycia prawdy i oddania hołdu tym, którzy cierpieli w tym miejscu” – dodają członkowie „Totalitarnego Dziedzictwa”.

Zobacz: Więźniarki przeżywały tu niemieckie piekło. Na ruinach folwarku nieopodal Przybyszowa stanie tablica informacyjna

Projekt finansowany przez Narodowe Centrum Nauki w ramach konkursu Opus 22, program Weave - NCN 2021/43/I/HS3/02072.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl