W poniższym artykule opisujemy, jaka praca w USA jest najczęstszym wyborem wśród Polaków, jak ją zdobyć, czy praca w USA bez znajomości języka jest możliwa oraz jakie formalności czekają Cię po przyjeździe.
1. Praca w USA Polacy
W dzisiejszych czasach nie trudno znaleźć pracę jako obcokrajowiec w USA. Wie o tym doskonale Polonia zamieszkująca liczne części amerykańskiego kontynentu. Portale ogłoszeniowe (np. Bazar), agencje rekrutacyjne, czy znajomości pomogą Ci w znalezieniu zatrudnienia. Jednak trzeba pamiętać, że praca w USA to cel, który jest poprzedzony szeregiem formalności i warto w tym przypadku uzbroić się w cierpliwość.
Polacy, którym już udało się zrealizować amerykański sen, najczęściej pracują jako:
- Kierowca ciężarówki
- Pracownik budowlany
- Kucharz
- Stolarz
- Pomocnik medyczny
- Opiekun
- Elektryk
- Pracownik biurowy
- Sprzedawca
W USA możesz także znaleźć pracę na wyższym szczeblu, jeśli posiadasz odpowiednie kwalifikacje. Popularnością stale cieszą się branże: technologiczna, finansowa, medyczna, prawna.
Jak zdobyć wizę, aby rozpocząć pracę w USA? Przeczytaj tutaj.
2. Praca w USA bez języka
Chciałbyś pracować w Stanach, jednak nie znasz języka? To nie musi być koniec Twoich marzeń. Oczywiście, pracując za granicą dobrze jest znać dany język urzędowy, ponieważ zwiększa to Twoje szanse na znalezienie pracy i ułatwia życie poza ojczyzną. Mimo to są zawody, które nie wymagają od pracowników szczególnych umiejętności komunikacyjnych, w tym językowych. Jeśli chciałbyś pracować jako sprzątaczka, czy pracownik budowlany, bariera językowa nie będzie stanowić tu problemu.
Pamiętaj jednak, że zanim wyjedziesz do USA, warto poznać najważniejsze zwroty, które przydadzą się podczas pobytu, np. w taksówce lub urzędzie.
3. Jakie czekają Cię formalności po przyjeździe do USA?
Otrzymałeś wizę, doleciałeś na miejsce, zatem co dalej?
Umowa o pracę
Skoro otrzymałeś wizę, oznacza to, że masz również już docelowe miejsce pracy. Aby prawnie potwierdzić zatrudnienie, musisz podpisać umowę z pracodawcą. Ważne, aby w dokumencie uwzględnić:
- stanowisko
- rodzaj wykonywanej pracy
- wynagrodzenie
- wymiar czasu pracy
- długość obowiązującego okresu wypowiedzenia
- liczbę dni urlopowych (płatnych/niepłatnych)
Ubezpieczenie
Koniecznie zadbaj o odpowiednie ubezpieczenie medyczne. W Ameryce pracodawca nie jest zobowiązany do odkładania składki ubezpieczeniowej na pracownika, a koszty leczenia są wysokie.
Konto bankowe
Must have, jeśli chcesz otrzymać wynagrodzenie od pracodawcy.
Podatki
Jeśli mieszkasz w USA i uzyskujesz dochody, jesteś zobowiązany do opłacania podatków. W tym przypadku musisz wypełnić formularz 1040 “Zeznanie podatku dochodowego” (ang. income tax return) i wysłać go do Internal Revenue Service.
Mamy nadzieję, że artykuł był dla Ciebie przydatny. Jeśli jesteś gotów podjąć wyzwanie pt. “praca USA”, trzymamy kciuki i ciekawe oferty pracy na Bazar Club. :)