Definicja pożyczki hipotecznej
Pożyczka hipoteczna, zgodnie z nazwą jest udzielana pod zastaw nieruchomości, której pożyczkobiorca jest właścicielem. Posiadanie domu czy też mieszkania musi być odpowiednio udokumentowane: honorowany jest przede wszystkim akt własności. Jeśli jesteśmy współwłaścicielami nieruchomości, również mamy szansę zaciągnięcia pożyczki pod jej hipotekę, pod warunkiem, że księgi wieczyste nie są obciążone kredytem wziętym przez osobę posiadającą część udziału w domu.
Pożyczka hipoteczna, a kredyt hipoteczny: różnice
Tym, co odróżnia pożyczkę od kredytu hipotecznego, jest przeznaczenie środków, którymi będziemy dysponować. W przypadku kredytu, którego zabezpieczeniem jest hipoteka, pożyczkobiorca jest zobowiązany przeznaczyć je na zakup działki, budowę domu lub modernizację starego budynku. Kolejne transze przelewane przez bank są w dużej mierze uzależnione od postępu prac budowlanych (inwestor musi liczyć się z wizytami na placu budowy lub w swoim zakresie dostarczać bankowi fotografie stanowiące dowód, że rozporządza kredytem hipotecznym zgodnie z przeznaczeniem). W przypadku pożyczki hipotecznej to, na co przeznaczymy otrzymane środki, nie leży w obszarze zainteresowań instytucji bankowej. Co za tym idzie, zaciągniętym zobowiązaniem finansowym dysponujemy wedle swoich potrzeb i uznania.
Korzyści wynikające z zaciągnięcia pożyczki hipotecznej
Choć ustanowienie na nieruchomości hipoteki jest procedurą nierzadko czasochłonną, a w przyszłościowej perspektywie może okazać się nieco kłopotliwe, branie pożyczki hipotecznej jest o wiele korzystniejsze niż sięganie po bardziej oprocentowany kredyt konsumpcyjny, którego czas kredytowania może okazać się krótszy niż okres spłaty pożyczki hipotecznej (ten ostatni może wynieść nawet 20 lat i jest to szczególnie ważne dla pożyczkobiorców, którym zależy na niższej racie). Wysokość pożyczki hipotecznej może sięgać nawet 80 procent wartości nieruchomości, co również jest szczególnie istotne. Zwłaszcza jeśli cel, na który zaciągane jest zobowiązanie, wymaga sporych nakładów środków finansowych.
O czym należy pamiętać przed podpisaniem umowy z bankiem?
Zarówno w przypadku pożyczki hipotecznej, jak i innych produktów bankowych, przed podpisaniem umowy kredytowej warto skorzystać z pomocy pośrednictwa finansowego. Doświadczeni i wykwalifikowani doradcy z takich firm jak https://www.expander.pl/kredyty/pozyczki-hipoteczne mogą rozjaśnić procedury zaciągania pożyczek hipotecznych, pomóc w skompletowaniu odpowiedniej dokumentacji, a przede wszystkim znaleźć dla pożyczkobiorcy optymalną ofertę.