TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Pożyczajmy pieniądze z głową

Poniedziałek, 06 maja 2019 o 12:09, autor: 0
Pożyczajmy pieniądze z głową

W dobie ciągłej konsumpcji zwiększa się liczba osób, które finansują swoje potrzeby za pomocą różnorakich kredytów i pożyczek. Taki sposób na osiąganie wymarzonych celów stał się już codziennością w życiu znacznej części Polaków. W odpowiedzi na rosnące potrzeby konsumentów, banki i firmy pożyczkowe zaczęły oferować coraz to atrakcyjniejsze warunki swoich produktów. Zjawisku sprzyja fakt utrzymywania się stóp procentowych na rekordowo niskim poziomie, oraz szybki rozwój technologii internetowej.

Przez internet

Otrzymanie pożyczki online jest obecnie bardzo proste i wyjątkowo szybkie. Cały proces przyznawania pieniędzy odbywa się często bez dodatkowych formalności, czy weryfikacji historii kredytowej konsumenta. Wszystko w imię wygody i komfortu, które wpływają na decyzję pożyczkobiorców - w kwestii wyboru podmiotu, który udzieli im pożyczki.

Wśród setek pożyczek dostępnych na rynku, łatwo można znaleźć ofertę dopasowaną do osobistych potrzeb. Kwoty pozabankowych pożyczek, jakie można otrzymać przez internet, mogą wynosić nawet do 25000 złotych. Spłatę tak otrzymanych pieniędzy można często rozłożyć na długoterminowe raty.

Na rynku nie brakuje także kuszących ofert pożyczek za darmo, których rzeczywista roczna stopa oprocentowania wynosi 0%. Są to jednak oferty przewidziane tylko dla nowych klientów, z których nie skorzystają oni po raz drugi.

Ryzyko związane z nadmiarem kredytów

Ilość i atrakcyjność proponowanych ofert powoduje, że konsumenci często sięgają po nie, bez zastanowienia i wczytywania się w szczegóły zawieranych umów.

Eksperci ostrzegają, że nadmierne pożyczanie pieniędzy może doprowadzić do powstania niebezpiecznej spirali zadłużenia - pułapki finansowej, z której później ciężko jest wyjść bez specjalistycznej pomocy.

Spirala zadłużeniowa polega bowiem na niebezpiecznym zaburzeniu stosunku osiąganych przychodów do planowanych wydatków. W takiej sytuacji konsument jest zmuszony oddawać więcej pieniędzy - w ramach zawartych umów - niż jest w stanie zarobić przez cały miesiąc swojej pracy. Powoduje to powstanie niebezpiecznego deficytu w budżecie, który zaczyna stopniowo spychać osobę zadłużoną w kierunku bankructwa.

Efektem spirali zadłużenia jest utrata płynności finansowej, narastający stres, poczucie bezsilności i wrażenie zaciskającej się wokół nas pętli. Pojawiają się braki w racjonalnym myśleniu oraz trudności w obiektywnej ocenie sytuacji. Dochodzi wówczas często do serii błędnych decyzji, np. prób ratowania się z opresji, poprzez zaciąganie kolejnych pożyczek - mówi Łukasz Kurlapski, redaktor naczelny i ekspert pożyczkowego portalu Pożyczkopedia.

Jak łatwo jest się domyślić, chęć wyjścia z tej trudnej sytuacji - poprzez zaciąganie kolejnych pożyczek na spłatę wcześniejszych - może tylko prowadzić do pogłębienia się problemu.

Z czasem, jak pożyczkobiorca nie posiada już możliwości wzięcia kolejnej pożyczki, dług zaczyna powiększać się na bazie rosnących odsetek i dodatkowych opłat - naliczanych przez pożyczkodawcę z tytułu nieterminowej spłaty. Jest to zatem najgorsze możliwe rozwiązanie, którego należy unikać za wszelką cenę.

Jak zapobiec powstaniu skrajnego zadłużenia

Wiele umów o pożyczkę jest podpisywanych z potrzeby zakupu towarów i usług, których tak naprawdę nie potrzebujemy. Są one często tylko potrzebą chwili, a ich zakup nie jest podyktowany realną potrzebą.

Przed zaciągnięciem kolejnego zobowiązania, warto przeanalizować swoją sytuację materialną. Powinniśmy także odpowiedzieć sobie na pytanie, czy obciążenie domowego budżetu kolejnym zobowiązaniem jest naprawdę konieczne?

Jak wynika z materiałów edukacyjnych NBP o pożyczkach, aż 52% polskich kredytobiorców nie widzi nic złego w pożyczkach zaciągniętych na sfinansowanie zakupu dóbr konsumpcyjnych. Z niniejszego raportu wynika również, że blisko połowa z grupy osób pożyczających pieniądze spłaca równocześnie więcej niż jedno zobowiązanie.

Po pomoc do specjalistów

W przypadku nadmiernego zadłużenia, warto poszukać pomocy u specjalistów. Na rynku istnieje bowiem wiele podmiotów, które zawodowo zajmują się oddłużaniem osób fizycznych i przedsiębiorstw, popadłych w kłopoty finansowe.

Ważnym jest, by w takiej sytuacji działać szybko i nie pozwolić problemowi samowolnie się rozwijać. Wiele osób, które skorzystały z pomocy wyspecjalizowanych podmiotów, wydostało się z finansowych tarapatów i zaczęło życie bez długów.

Reasumując można stwierdzić, że pożyczanie pieniędzy często jest koniecznym ruchem, bez którego nie moglibyśmy sobie pozwolić na zakup wielu potrzebnych nam rzeczy. Z drugiej strony, nadmiar zobowiązań może doprowadzić nas do ruiny. Warto o tym pamiętać zaciągając kolejną pożyczkę lub kredyt.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl