TworzymyGłos Regionu

reklama

Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego

zebrał się ws. wysoce zjadliwej grypy u ptactwa

Środa, 04 stycznia 2023 o 12:34, autor: 3
Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego

W dniu 3 stycznia 2023 roku odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, zwołane przez Starostę Wschowskiego Andrzeja Bielawskiego wraz z Naczelnikiem Wydziału Zarządzania Kryzysowego, panem Andrzejem Andrusiakiem. W obradach udział wzięli również Powiatowy Lekarz Weterynarii we Wschowie, przedstawiciele samorządów, a także kierownicy powiatowych inspekcji, służb i straży.

Celem posiedzenia było omówienie procedur postępowania dotyczących ptasiej grypy, która pojawiła się u dzikiego ptactwa w regionie. W spotkaniu ustalono również zadania do realizacji dla poszczególnych podmiotów i instytucji biorących udział w spotkaniu.

Omówiono również rozporządzenie Wojewody Lubuskiego z dnia 30 grudnia 2022 r. dotyczące strefy objętej zakażeniem w związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u ptaków dzikich na terenie powiatów wschowskiego i nowosolskiego.

Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego zapewnił, że podjęte zostaną odpowiednie działania zapobiegające rozprzestrzenianiu się choroby oraz zadba o bezpieczeństwo mieszkańców. Wszystkich zainteresowanych informujemy, że w celu uzyskania szczegółowych informacji na temat ptasiej grypy oraz sposobów jej zapobiegania, należy skontaktować się z Powiatowym Zespołem Zarządzania Kryzysowego lub Powiatowym Lekarzem Weterynarii we Wschowie.

Treść komunikatu wydanego przez Powiatowego Lekarza Weterynarii:

W związku z zagrożeniem wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków osoby posiadające drób powinni zachować szczególną ostrożność i stosować odpowiednie środki bioasekuracji minimalizujące ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa, w szczególności nakazuje się:

  • Przetrzymywać drób na ogrodzonej przestrzeni, pod warunkiem uniemożliwienia kontaktów z dzikim ptactwem
  • karmienie i pojenie drobiu w pomieszczeniach zamkniętych, do których nie mają dostępu ptaki dzikie;
  • przetrzymywanie drobiu w zamknięciu lub na ogrodzonej przestrzeni, pod warunkiem uniemożliwienia kontaktów z dzikim ptactwem (zastosowanie siatek ochronnych, zadaszenia);
  • odizolowanie od innego drobiu, kaczek i gęsi;
  • przechowywanie paszy, w tym zielonki, w pomieszczeniach zamkniętych lub pod szczelnym przykryciem, uniemożliwiającym kontakt z dzikim ptactwem; unikanie pojenia ptaków i czyszczenia kurników wodą pochodzącą spoza gospodarstwa (głównie ze zbiorników wodnych i rzek);
  • zgłaszanie lekarzowi weterynarii, wójtowi, burmistrzowi, i innym organom władzy lokalnej zaobserwowanego spadku nieśności lub nagłych, zwiększonych padnięć drobiu;
  • po każdym kontakcie z drobiem lub ptakami dzikimi umycie rąk wodą z mydłem;
  • wydzielenie odzieży używanej przy czynnościach związanych z obsługą drobiu;
  • osobom utrzymującym drób w chowie przyzagrodowym, aby nie były zatrudniane w przemysłowych fermach drobiu;

Hodowco!
Pamiętaj o zgłaszaniu niezwłocznie do odpowiednich osób i instytucji (lekarz weterynarii, powiatowy lekarz weterynarii, wójt/ burmistrz/ prezydent miasta) podejrzenia wystąpienia choroby zakaźnej u drobiu

Objawy kliniczne wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPATI) u drobiu to zwiększona śmiertelność, znaczący spadek pobierania paszy i wody; objawy nerwowe: drgawki, skręt szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów; duszności, sinica, wybroczyny, biegunki, nagły spadek nieśności.

Źródło: Powiat Wschowski, https://wschowa.info/storehouse/2023/01/CCF_000083.pdf

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (3)

avatar

avatar
~Wystraszony
04.01.2023 16:33

Chciałbym mieć powiedziane, w razie zagrożenia, w którą stronę uciekać ?

avatar
~przepisy;;;
04.01.2023 19:06

Jak zwykle takie spotkania kończą się litania zastrzeżeń i ograniczeń - konia z rzędem kto to będzie przestrzegał ?. Ale liczy się, że sztab się zebrał !.

avatar
~do powyżej
05.01.2023 08:56

Wie pan, ja jestem kobietą. Wyobrażam sobie, co ja bym zrobiła, gdyby nagle na ulicy pokazał się człowiek, który wymachuje ostrym narzędziem albo trzyma w ręku pistolet. Pierwsza moja myśl: tam, za moimi plecami jest mój dom i tam są moje dzieci. Więc wpadam do domu, zamykam drzwi i opiekuję się własnymi dziećmi.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl