TworzymyGłos Regionu

Powiatowe Obchody Dnia Strażaka (ZDJĘCIA)

Niedziela, 22 maja 2022 o 16:32, aktualizacja Poniedziałek, 23 maja 2022 o 08:42, autor: 0 1715
Powiatowe Obchody Dnia Strażaka (ZDJĘCIA)

Powiatowe Obchody Dnia Strażaka rozpoczęły się uroczystą Mszą Św. odprawioną w intencji strażaków w Klasztorze Braci Mniejszych we Wschowie. W uroczystości uczestniczyli m.in. Posłanka do Parlamentu Europejskiego Pani Elżbieta Rafalska, Wojewoda Lubuski Pan Władysław Dajczak, Starosta Wschowski Pan Andrzej Bielawski, Lubuski Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Patryk Maruszak, Radna Sejmiku Województwa Lubuskiego Pani Małgorzata Gośniowska-Kola.

Po zakończeniu Mszy Św. na dziedzińcu Klasztoru odbyły się główne uroczystości. W związku z rosyjską agresją na Ukrainę, minutą ciszy uczczono pamięć ukraińskich strażaków poległych w trakcie wykonywania obowiązków.

Podczas apelu funkcjonariuszom, strażakom ochotnikom oraz osobom współpracującym z jednostkami ochrony przeciwpożarowej zostały wręczone odznaczenia, wyróżnienia i awanse. Odznaką „Zasłużony dla ochrony Przeciwpożarowej” nadaną przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji odznaczonych zostało 5 funkcjonariuszy.

W związku z przypadającym w tym roku jubileuszem 30-lecia powołania Państwowej Straży Pożarnej, Posłanka do Parlamentu Europejskiego Pani Elżbieta Rafalska została odznaczona przez Lubuskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Patryka Maruszaka medalem za szczególną współpracę na rzecz rozwoju Państwowej Straży Pożarnej.

Przedstawiciele jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z Konradowa, Starego Strącza, Ciosańca, Przybyszowa, Łupic, Bagna, Wschowy, Siedlnicy, Łysin, Wygnańczyc, Osowej Sieni, Śmieszkowa, Wyszanowa, Krzepielowa, Szlichtyngowej, Lginia i Sławy odebrali z rąk Posłanki do Parlamentu Europejskiego Elżbiety Rafalskiej oraz Wojewody Lubuskiego Władysława Dajczaka dofinansowania przyznane w ramach „Ogólnopolskiego programu finansowania służb ratowniczych Część 2) Dofinansowanie zakupu sprzętu i wyposażenia jednostek ochotniczych straży pożarnych” (tzw. „Mały Strażak”).

Okolicznościowe przemówienia wygłosili Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak, Posłanka do Parlamentu Europejskiego Elżbieta Rafalska, Lubuski Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Patryk Maruszak.

W swojej przemowie Starosta Wschowski Andrzej Bielawski podkreślił, że nareszcie doczekaliśmy czasów, w których została uchwalona ustawa o ochotniczych strażach pożarnych, która kompleksowo reguluje funkcjonowanie tych jednostek m.in przez wzmocnioną ochronę prawną, wprowadzenie dodatku do emerytur dla strażaków ochotników, regulację kwestii ubezpieczeń, odszkodowań, legitymacji. Starosta Wschowski Andrzej Bielawski podziękował również za bohaterską postawę i przekazanie sprzętu dla strażaków z Ukrainy.

 

Tekst/foto: Powiat Wschowski

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl