TworzymyGłos Regionu

reklama

Poradnik dla działacza kultury – jak zorganizować z niczego coś wielkiego

Środa, 23 kwietnia 2025 o 17:04, aktualizacja Środa, 23 kwietnia 2025 o 20:15, autor:
Poradnik dla działacza kultury – jak zorganizować z niczego coś wielkiego

Mówi się, że dobrymi chęciami jest piekło wybrukowane. Tym razem to znane wszystkim powiedzenie się nie sprawdziło.

Zacznijmy jednak od początku…

13 grudnia ubiegłego roku wschowską książnicę odwiedził autor kryminałów, Piotr Kościelny. Było to pierwsze spotkanie autorskie w jego pisarskiej karierze, które cieszyło się ogromną frekwencją zarówno w sali widowiskowej Centrum Kultury i Rekreacji we Wschowie, jak i w sieci, gdzie za sprawą portalu zw.pl można było obejrzeć wydarzenie online.

ZOBACZ: Piotr Kościelny spotkał się z czytelnikami. Spotkanie autorskie przyciągnęło liczne grono fanów [WIDEO]

Znajomość ta zaowocowała mnóstwem rozmów o pasji do literatury kryminalnej. Biblioteka miała już wówczas w planach organizację „Kryminalnego weekendu”, który to od słowa do słowa urósł do rangi festiwalu z prawdziwego zdarzenia połączonego ze sprzedażą książek. Z racji wykonywanego zawodu Kościelny zaproponował współpracę, na którą wschowska biblioteka z chęcią przystała, pociągając za sobą Centrum Kultury i Rekreacji we Wschowie oraz Urząd Miasta i Gminy we Wschowie.

Lawina ruszyła

Wraz z nowym rokiem w bibliotece zawrzało jak w ulu. Wszystkie ręce na pokład i zaczęła się gonitwa, by w pierwszy weekend kwietnia zaskoczyć fanów kryminałów z całej Polski, zapraszając ich do odwiedzenia Wschowy. Piotr Kościelny otworzył gorącą linię, na której łączył się ze znajomymi kryminalistami, biblioteka opracowywała plan literackiej zbrodni, a CKiR przystąpiło do poważnych rozmów o funduszach i festiwalowych scenach, podczas gdy UMiG już działał w zakresie szeroko zakrojonej promocji.

Wielkie marzenia się spełniają, jeśli tylko… znajdą się na to środki

Każda inicjatywa społeczno-kulturalna odbija się od pieniądza. Chcąc zorganizować z niczego coś wielkiego, należy zaktywizować lokalną społeczność, dzieląc się z nią zapałem do wspólnego działania. Podjęliśmy zatem próbę pokazania, jak fantastyczne emocje mogłaby wzbudzić w czytelnikach oraz jakie korzyści dla miasta i regionu może przynieść miłość do książek.

Naszą pasję podzielili wyjątkowi ludzie, którzy postanowili pomóc spełnić te senne mrzonki o wspaniałym ogólnopolskim wydarzeniu kulturalnym. Dołączyli do nas bowiem Spółka Komunalna we Wschowie, Kaja Komputer, Stowarzyszenie Wschowski Inkubator Potencjału i MarkoBus Przewozy Regionalne oraz Lexus Poznań Ławica wespół z Toyotą Mikołajczak Leszno, wspierając nie tylko finansowo, ale też zapewniając weekend za kierownicą eleganckich, nowoczesnych samochodów, natomiast praca Color4You pozwoliła nam zalać województwo falą plakatów, ulotek, jednocześnie zapewniając całą gamę materiałów reklamowych. O burczące brzuchy dbali zaś Restauracja Fin de Siecle Jolanty Denesiuk, Wschowianka, Trattoria La Familia, Affamato i Sowa Bistro. Pragnienie ugasił Hermes, a piękne widoki i nocleg w magicznym miejscu zapewnił Hotel Antonińska Resort Spa w Boszkowie.

Dzięki współpracy z Pomorską Fundacją Filmową w Gdyni piątkowy wieczór zagwarantował fanom kina ogrom wrażeń podczas maratonu filmowego „Mocne uderzenie”. Gęsią skórkę spowodowała również kryminalna historia miasta, którą przybliżyło Muzeum Ziemi Wschowskiej. Sznytu dodała Orkiestra Maestoso, dając świetny popis podczas gali wręczenia nagród w plebiscycie, a wykonane przez Forest Films w osobie Tomasza Wojnarowskiego stylizowane fotografie promujące festiwal okazały się sztuką samą w sobie. Nie można też zapomnieć o moderatorach, którzy sprawdzili się w swej roli jak renomowani spikerzy, budując wspaniałą atmosferę i otoczenie dla zaproszonych rozmówców, a to wszystko z miłości do książek.

Internet vs. rzeczywistość

Zamiłowanie do słów nie zawsze idzie w parze z umiejętnościami technicznymi, dlatego z pomocą przyszedł portal zw.pl i panowie, którzy zdecydowanie znają się na rzeczy. Dzięki temu partnerstwu w sieci zaczęło się klikać www.obliczazbrodni.pl, wszyscy fani otrzymywali newslettery, zagłosowali na najlepszą książkę ubiegłego roku w plebiscycie internetowym Mroczne Oblicze 2025, a w trakcie i po festiwalu obejrzeli relacje z niezwykle ciekawych wystąpień naczelnych autorów polskiego kryminału.

W internetowej przestrzeni jak ryba w wodzie czuje się bez wątpienia PigOut, figura, której nie trzeba przedstawiać fanom literatury. Posiadający niebanalne poczucie humoru komentator otaczającej nas rzeczywistości wzbogacił wydarzenie swoją obecnością. Wartość dodaną stanowiło również wsparcie Wielkiego Buka i Magazynu Literacko-Kryminalnego Pocisk.

ZOBACZ: PigOut pytał, autorzy kryminałów odpowiadali. Panel „Akta osobowe” na Wschowskim Festiwalu Kryminałów

Lubuskie – warto się pochwalić

Atrakcją festiwalu była możliwość spędzenia „koszmarnej nocy” rodem z powieści „Dom” w dawnym Domu Dziecka we Wschowie, a dzisiejszym Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Janusza Korczaka we Wschowie. Na wschowskim runku powstał towarzyszący festiwal produktu lokalnego we współpracy z Lubuskim Centrum Produktu Regionalnego w Zielonej Górze oraz miejscowymi Kołami Gospodyń Wiejskich, a w ratuszu stanęła wystawa fotograficzna „Wędrówki światłocieni” Andrzeja Przewoźnego, pracownika leszczyńskiej biblioteki.

W sobotni ranek sala gimnastyczna Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II we Wschowie zamieniła się w festiwalową scenę, obok której miejsce znaleźli przedstawiciele trzech wydawnictw: Skarpy Warszawskiej, Czarnej Owcy i Initium, oferujący zakup książki ulubionego autora, a tuż obok Komenda Powiatowa Policji we Wschowie prezentowała techniki pracy śledczych. Całość wydarzenia współfinansował Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński, pełniąc jednocześnie rolę patrona honorowego.

ZOBACZ: Kowalewski i Starosta nagrodzeni. Mroczne Oblicze 2025 [ZDJĘCIA]

Opłaca się, czy może jednak nie…?

Dziedzictwo kulturowe to nieocenione bogactwo każdego narodu. Przy okazji organizacji wydarzenia o tym charakterze w tłumie pojawia się zawsze nurtujące pytanie: po co to robić, jeśli takie przedsięwzięcia nie generują zysku?

Otóż dla każdego działacza kultury odpowiedź jest oczywista: A dlaczego nie? Wschowski Festiwal Kryminałów „Oblicza zbrodni” przyniósł wiele korzyści.  Dzięki tej inicjatywie mieliśmy okazję promować nie tylko literaturę i jej wysoki poziom w dziedzinie kryminałów, ale też województwo lubuskie i samą Wschowę.

Nasze miasto odwiedziło prawie 600 osób, a badanie Instytutu Monitorowania Mediów w Warszawie pozwoliło na wyciągnięcie zaskakująco pozytywnych wniosków. Wschowski Festiwal Kryminałów „Oblicza zbrodni”, jako pierwsze takie wydarzenie we Wschowie, można uznać za sukces, gdyż analiza danych z okresu 21.03-09.04.2025 r. pokazała, że w sieci pojawiło się wówczas aż 41 publikacji dotyczących festiwalu, w tym 19 o charakterze ogólnokrajowym, o zasięgu 152 tys. potencjalnych kontaktów, generując szacunkową wartość ekwiwalentu reklamowego w wysokości aż 78 tys. zł!

Czy to nie jest imponujący zysk? Warto zaznaczyć, że podczas gdy gmina Wschowa liczy niecałe 20 tys. mieszkańców, to z końcem marca i na początku kwietnia byliśmy na językach niemalże 153 tys. razy. Ponadto za sprawą audycji w Radiu Poznań nasze głosy dotarły do domów potencjalnych uczestników i to one okazały się najbardziej owocne, stanowiąc 40,2% całkowitej wartości zasięgu publikacji. Promocją w mediach społecznościowych zawładnął zaś Facebook, bowiem uwzględniając tę przestrzeń, we wskazanym wyżej okresie właśnie tam mówiono o nas najczęściej (łączna liczba wywołanych przez posty reakcji wyniosła 230). Dodatkowo TVP 3 Gorzów Wielkopolski wyemitowało materiały o WFK „Oblicza zbrodni” na szklanym ekranie, zapewniając 1180 odsłon.

Nie da się ukryć, że stanowi to ogromny potencjał reklamowy dla naszego miasta. Nie jest też tajemnicą, jak wielką moc ma integracja ludzi dzielących tę samą pasję lub zarażających się wzajemnie swoimi zainteresowaniami, szczególnie w dobie życia w cyfrowej rzeczywistości. Mając na uwadze wszystkie te argumenty, odpowiedź nasuwa się sama i nie brzmi już „A dlaczego nie?” tylko „Trzeba koniecznie, ponieważ to stanowi o naszym bogactwie!”.

Kamila Kamińska, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy we Wschowie.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl