Poradnia logopedyczna dla każdego
Środa, 12 września 2012 o 08:14, autor: rk 1
Od 1 czerwca 2012 działalność NZOZ Nowego Szpitala we Wschowie została poszerzona o poradnię logopedyczną. Szpital oferuje specjalistyczną diagnozę i terapię wad wymowy i zaburzeń mowy
Żeby skorzystać z poradni należy mieć skierowanie od lekarza rodzinnego, pediatry lub neurologa. Zarejestrować się można codziennie pod numerem telefonu 65 540 27 61. W rejestracji można liczyć na bezpośredni numer telefonu do logopedy Joanny Szostek, która przyjmuje w Nowym Szpitalu w poniedziałki i czwartki od godziny 14.00 do 20.00. Ale jeżeli pacjentów jest więcej, to pojawia się w harmonogramie jeszcze jedne dzień, w którym będzie można skorzystać z oferty poradni.
Skorzystać może każdy bez względu na wiek
Oferta poradni logopedycznej skierowana jest do dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Każdy więc, bez względu na wiek z wadami lub zaburzeniami mowy może skorzystać ze specjalistycznej pomocy.
Największym problem wśród dzieci i młodzieży - mówi logopeda Joanna Szostak - jest dyslalia, czyli najogólniej mówiąc są to wadliwe artykulacje głosek, takich na przykład jak s, c, dz, sz, ż, cz, dź, r itp. Jeżeli taki problem z wymową się pojawia, wystarczy zgłosić się do poradni, a specjalista zaproponuje profesjonalną terapię i problem, po okresie odpowiednich ćwiczeń, zostanie wyeliminowany.
Poradnia logopedyczna została również otwarta z myślą o zaniepokojonych rodzicach. Kiedy dziecko okazuje pewne symptomy, że ma problemy z mową, nie należy zwlekać, ale jak najszybciej udać się do specjalisty. Jedna wizyta z dzieckiem w poradni - przekonuje logopeda - pozwoli rodzicom zorientować się czy mamy do czynienia z opóźnionym rozwojem mowy, czy może z ubytkiem słuchu. Szybka diagnoza sprawi, że i rodzic i jego pociecha będą mieli pewność w jaki sposób radzić sobie z wadą lub zaburzeniem mowy.
Poradnia oferuje więc terapię w przypadku opóźnionego rozwoju mowy, terapię jąkania i jąkania wczesnodziecięcego, diagnozę i terapię dysleksji. Podobnie w przypadku zaburzeń mowy i komunikacji na tle upośledzenia umysłowego, zespołu Downa, autyzmu itp. Na terapię mogą liczyć osoby z rozszczepem wargi i podniebienia. Logopeda zdiagnozuje również i poprowadzi terapię zaburzeń mowy dzieci niedosłyszących i głuchych.
Po zdiagnozowaniu problemu, logopeda umawia się z pacjentem na terapię. Jedno spotkanie trwa do trzydziestu minut. Ale czas terapii zależy od osoby, z którą logopeda pracuje.
Czasami jest to dziecko, które musi się zaaklimatyzować lub jest nadpobudliwe i więcej niż 10 minut nie jest w stanie wysiedzieć - opowiada logopeda Joanna Szostek.
- Terapia nie polega na przymuszaniu pacjenta do siedzenia na krześle, ponieważ jest wyznaczony konkretny czas - dodaje.
Pacjent musi czuć, że jest rozumiany, że nikt nie próbuje go do niczego zmuszać. Sukcesem dobrej terapii jest poczucie u osoby, z którą się pracuje, że warto przyjść na kolejne spotkanie, a terapia nie jest przymusem, ale służy samemu pacjentowi.
(rak)