Spotkanie mieszkańców w Urzędzie Gminy zorganizowano, aby sami zainteresowani mogli zadecydować gdzie zlokalizować pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Inicjatorem postawienia pomnika jest stowarzyszenie Komitet Patriotyczna Sława, który zaproponował aby monument upamiętniający marszałka oraz stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości ustawić na sławskim Starym Rynku. W imieniu stowarzyszenia propozycje przedstawił Leszek Lenartowicz, dyrektor Muzeum Archelogiczno-Historycznego w Głogowie.
- Pojawia się pytanie dlaczego postawić ten pomnik w rynku. Drodzy państwo w Polsce jest ponad 200 miast i miasteczek, w których rynkach zlokalizowano pomniki osób ważnych dla polskiej kultury i historii. Dochodzą do nas głosy, że mieszkańcy Starego Rynku obawiają się, że pomnik zabierze miejsca parkingowe. To jest nieprawda – wyjaśniał Leszek Lenartowicz. – Naszym staraniem nie było przeszkadzanie komukolwiek, chcieliśmy nie zmieniać funkcji rynku. A zyskując ten monument rynek stanie się atrakcją turystyczną.
Dyrektor Lenartowicz zaznaczył również, że finansowanie budowy pomnika odbędzie się dużym stopniu o środki z budżetu państwa, ponieważ utworzono specjalny fundusz związany ze stuleciem odzyskania niepodległości. Od gminy Sława Komitet Patriotyczna Sława oczekiwałby sfinansowania fundamentu oraz oświetlenia pomnika. Obecni na spotkaniu mieszkańcy Starego Rynku nie podzielali jednak zdania, że pomnik w jakikolwiek sposób wpłynie pozytywnie na postrzeganie i funkcjonowanie rynku Starego Miasta.
- Na Starym Rynku nic się nie dzieje, to miejsce umarło. Myślą państwo, że postawienie pomnika sprawi, że wszystko będzie super? – pytała jedna z mieszkanek.
Zwolennicy usytuowania pomnika na rynku podkreślali, że stulecie odzyskania niepodległości oraz postać marszałka Józefa Piłsudskiego wymagają najgodniejszej lokalizacji, a taką według nich jest rynek Starego Miasta. Uważali oni, że to jedyne miejsce w Sławie, które nadaje się na tego typu monument, a stawianie go przy ulicy Odrodzonego Wojska Polskiego, będzie symbolicznym chowaniem w cień marszałka i piłsudczyków. Podkreślali, że dzięki pomnikowi w centrum miasta historia lepiej dotrze do młodego pokolenia, które z ciekawości zainteresuje się nowym obiektem i odczyta zamieszczoną tam historię. Mieszkańcy Starego Miasta zwracali za to uwagę, że Stary Rynek stał się miejscem wymarłym i należałoby ożywić cały ten obszar, a postawienie pomnika tego nie zmieni. Zastępca burmistrza, Krzysztof Gruszewski, przypomniał, że gmina przygotowała kompleksowy program rewitalizacji Starego Miasta, a ewentualne zlokalizowanie tam pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego ma być tylko jednym z elementów zmian, jakie na rynku w najbliższym czasie będą miały miejsce. To przekonało mieszkańców, którzy nie zdawali sobie sprawy z szerszych planów gminy co do obszaru Starego Miasta. Ostatecznie w głosowaniu nad lokalizacją pomnika nikt nie opowiedział się przeciwko zlokalizowaniu go na rynku. Poniżej prezentujemy graficzną propozycje pomnika oraz relację wideo z wczorajszej dyskusji.