Polskie drogi do wolności
Środa, 25 czerwca 2014 o 09:15, autor: rk 1
Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi we Wschowie jest szkołą, w której sporo uwagi poświęca się wychowaniu patriotycznemu i obywatelskiemu.
Przez cały rok szkolny podejmowaliśmy różnorodne działania, by uświadomić młodzieży, jak ważną rolę w życiu każdego człowieka odgrywa ojczyzna, nie tylko jej teraźniejszość i przyszłość, ale także przeszłość, że historia jest nie tylko zbiorem dat i faktów, ale czynnikiem kształtującym nasz sposób myślenia, postrzegania siebie i innych, wywierającym wpływ na nasze życie.
23 czerwca 2014 roku odbyła się ostatnia w tym roku szkolnym nietypowa lekcja historii Polski i wychowania patriotycznego – uroczysta akademia pod tytułem „Polskie drogi do wolności”, podczas której przypomniano najważniejsze wydarzenia z dwudziestowiecznej historii Polski: kampanię wrześniową, zbrodnię katyńską, rzeź na Wołyniu, zakończenie II wojny światowej, wydarzenia w Poznaniu, Trójmieście, Radomiu, Ursusie, powstanie Solidarności, wprowadzenie stanu wojennego, obrady Okrągłego Stołu, powstanie III Rzeczypospolitej.
Akademię zaszczycili swą obecnością: pani Stanisława Kołodyńska, pan Witold Kołodyński, pan Tadeusz Telicki, pan Eugeniusz Szarzyński, pan Rodryg Wiśniewski, pani Bogusława Awsiukiewicz, pan Wojciech Kuryłło, nauczyciele oraz liczna grupa młodzieży – uczniów Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi we Wschowie.
Uczestnicy tego wydarzenia wysłuchali wierszy, pieśni i piosenek o najnowszej historii Polski, obejrzeli fragmenty filmów oraz sporo zdjęć ukazujących walkę Polaków o wolność narodu i państwa.
Dzięki tej akademii młodzi ludzie poszerzyli swą wiedzę na temat najnowszej historii Polski, a nieco starsi uczestnicy spotkania mieli okazję do wspomnień – zarówno dramatycznych, tragicznych, jak i pięknych, wzruszających…
Inicjatorami spotkania byli nauczyciele historii – Dorota Jagoda i Mieczysław Różycki.
(tekst/foto: Gim 1)