TworzymyGłos Regionu

reklama

Polsce Niepodległość przynieśli robotnicy

Czwartek, 01 marca 2018 o 15:42, aktualizacja Wtorek, 06 marca 2018 o 13:13, autor: 37
Polsce Niepodległość przynieśli robotnicy

Pierwszego marca przypada Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. W tym roku obchodzić będziemy również setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Niejako łącząc obie te ważne uroczystości w Muzeum Ziemi Wschowskiej odbył się wykład Piotra Sobańskiego „Józef Piłsudski i tradycje walk o Niepodległości w XIX i XX w.”

Piotr Sobański to historyk, uczący od lat w I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana we Wschowie, a którego uczniowie rokrocznie odnoszą duże sukcesy w olimpiadzie wiedzy historycznej dotyczącej oręża polskiego. W roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości zorganizowano wykład dotyczący walk Polaków o wolność. Z racji przypadającego dzisiaj Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych nie mogło zabraknąć również tych wątków w spotkaniu, jakie miało miejsce przed południem, a w którym udział wzięli słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz młodzież z liceum. W trakcie wykładu Piotr Sobański przedstawiał fragmenty pracy jednego z uczniów, który analizował drogi jakie doprowadziły do pełnego odzyskania przez Polskę wolności w 1989 r.

- Które z tych ośmiu dróg, oczywiście zmodyfikowane, przydały się Polakom po 1944 roku i przyniosły nam rok 1989? Znowu są to walka zbrojna i konspiracja, powstania; dyplomacja, działalność uchodźstwa niepodległościowego; rewolucja robotnicza; praca u podstaw i opozycja legalna. Wskazanych jest pięć dróg i powiedzmy szczerze, Żołnierze Wyklęci też mają tutaj swoje miejsce – mówił Piotr Sobański. – Przypada ono na początku drogi. Jeżeli można wskazywać pozytywy drogi konspiracji niepodległościowej to było to opóźnienie stalinizacji polski, jednak nie było to w stanie doprowadzić do odzyskania niepodległości Polski. Najważniejszą rolę odegra rewolucja robotnicza, praca organiczna i legalna opozycja. Oczywiście bez konspiracji powojennej i przełomu roku 1956 dalsza ewolucja ruchów niepodległościowych Polski byłaby niemożliwa. Ale myślę, że ma rację amerykański historyk Padraic Kenney, który kiedyś napisał „To nie Żołnierze Wyklęci i intelektualiści opozycyjni przynieśli Polsce Niepodległość. Polsce Niepodległość przynieśli robotnicy w sierpniu 1980 roku”.

Poniżej przedstawiamy fragment porannego wykładu, zapraszając również do siedziby Muzeum Ziemi Wschowskiej przy placu Farnym 3 na godzinę 16.30, gdzie wysłuchać będzie można całego wykładu Piotra Sobańskiego.

(olek)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (37)

avatar

avatar
~Kotwicki Jan
01.03.2018 16:04

A więc pierwszy zakonspirowany wykład mamy za sobą.

avatar
~Adaś
01.03.2018 16:39

Ad. J.K - forumowiczu ......dlaczego aż zakonspirowany ? Ty miałeś p. Janku czas i chęci być uczestnikiem ( wraz z UTW) tego spotkania , jesteś już po emocjach , przed Tobą chwila wyciszenia ........ tego Ci zazdroszczę , bo ja do wieczora muszę spełniać "obowiązek" .......... podatki są tak samo ważne jak wieczorne mycie zębów ? Czy Wyklęci skrócili drogę do wolności , ...... jest wielu którym nie dali tego dożyć , ale obrachunek musi być w skali makro ........... wypowiedz się ? Adaś

avatar
~xyz
01.03.2018 17:37

Faktycznie jak zakamuflowany/konspiracyjny wygląd patrząc na ciasnotę miejsca, te belki jak w spalonej stodole, nie mówiąc o skromnej widowni......Co to miało być ???

avatar
~cwp
01.03.2018 19:31

Co był wykład głównie dla uczniów, na to wygląda.

avatar
~misiek
01.03.2018 18:40

A gdzie jest pan Kotwicki Jan ? .

avatar
~R8
01.03.2018 22:52

Obchodzimy dziś Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych a p. Sobański - "myślę, że ma rację amerykański historyk, który kiedyś napisał "To nie Żołnierze Wyklęci i intelektualiści opozycyjni przynieśli Polsce Niepodległość. Polsce Niepodległość przynieśli robotnicy w sierpniu 1980 roku”. Żal mi tych młodych ludzi z gimnazjum i liceum, których ten pan uczy historii Polski.

avatar
~sa
02.03.2018 07:59

Nikt ich historii nie nauczy, jeżeli sami nie zechcą jej poznać. Sami muszą szukać i nauczyć się weryfikować źródła. Sobański ma ogromną wiedzę, ale jest skażony pewną wizją polityczną i przeinacza pewne fakty. Co nie zmienia fakty, że to nauczyciel z ogromną wiedzą. Swoją drogą Sobański i Kolan to świetni rzemieślnicy talentów w ZANie. Nauczyciele z pasją nauczania.

avatar
~XYZ
02.03.2018 10:12

Jak się nie mylę to Pan historyk, pisał swoją magisterkę z dziejów Piłsudskiego czyli coś mu tam w Głowie zostało, ale nigdy nie słyszałem aby przed PiS mówił coś na temat tzw. wyklętych >> przeklętych przez ich ofiary-dzieci, matki,młodzież, starszych co na pewno im w życiu nie zagrażali i nie straszyli bronią.... Smutne, że tak wybiórczo odbarwia się historię lat 40. A nie sprawiedliwiej było by POWIEDZIEĆ, że ten okres to nic jak WOJNA DOMOWA/WOJNA BRATOBÓJCZA o zdobyciu władzy po obaleniu Hitlera!!!! Tak to trudno ps. historycy?!..!?

avatar
~Jan Kotwicki
02.03.2018 14:55

To nie była wojna domowa! Była to desperacka walka z sowieckim okupantem żołnierzy niezłomnych /jak ich potem nazwano/ mający nadzieję że Amerykanie pójdą na wschód i wyzwolą Polskę. Co prawda Sowieci zwerbowali zdrajców i sprzedawczyków do odbudowy "władzy ludowej" i administracji ale na swoich warunkach. Oporni byli likwidowani lub prześladowani. Ja nie muszę daleko szukać, znam problem na przykładzie mojej rodziny. Ale o tym przy innej okazji.

avatar
~@"misiek"
02.03.2018 10:31

Przypuszczalnie czyta drugą część książek ze swoich półek by uzupełnić swoją wiedzę....

avatar
~Jan Kotwicki
02.03.2018 15:02

Zgadza się Misiek, uzupełniam wiedzę. Słońce takie że można się opalać ale jest za zimno więc pozostaje dokształcanie się.

avatar
~do Jana Kotwickiego
03.03.2018 09:57

Panie Kotwicki pan w pewnym stopniu też okazał się zdrajcą .Ja gdybym miał pańskie poglądy polityczne nie wyjechałbym z ziem wschodnich naszego kraju . Ja bym budował tam dalej naszą ojczyznę i umacniałbym władzę właśnie na tych odebranych naszych ziemiach . Niestety czyny heroiczne wymagają ofiar i niestety jedni są bohaterami po śmierci a drudzy tylko lub aż bohaterami w gębie . Pan masz pełną gębę frazesów i pańska wypowiedz nic tu nie wnosi . Miał pan okazję pokazać się z tej lepszej strony i przejść do historii a teraz pan siedź pan cicho bo zmarnował pan taką okazję . A tak po prawdzie przyjechał pan na te ziemie chyba wyłącznie na szaber po Niemcach który oni zostawili bo jak do tej pory nic pan nie zbudował a tylko sprzedaje ziemię którą nadali panu ojcu ci źli komuniści . Ja się dziwię panu że pan cokolwiek śmiał wziąć z rąk tych wstrętnych komunistów , ja bym się brzydził .

avatar
~smutek
02.03.2018 14:03

Wschód Polski to coś robi,żeby odkłamywać dzieje Jej bohaterów .. U nas zrobią to pewnie pra-pra wnuki . Tutaj prawie wszyscy się skomunizowali i teraz budują marksistowsko-kulturowe dzieje naszego nieszczęśliwego kraju. Zważywszy chociażby na taki mikro szczegół,że jak przyszła "wolność " z Armią Żukowa plus polskojęzyczną administracją uciskową znikły karty historii zapisywane skrzętnie przez Pana Stępczaka . Potem znowu się pojawiają ale już po linii prawdy kraju RAD . Jak już szukamy wiedzy prawdziwej trzeba się zastanowić nad tym co tu się działo od czasu końcówki wojny . Transformacja ustrojowa nie zmieniła naszego życia . Nadal jesteśmy w obłędzie etatystycznego socjalistycznego demokratyzmu , który ora nam wszystkie wartości naszego bytu. Gorzej nawet, niszczy i zniszczył zakłady i dobra wytworzone przez o ironio tak znienawidzony system niby komunistyczny. A więc trzeba się zastanowić , co też nam się zaserwowało i czemu to tak ciężko odkłamuje się tą naszą zabłoconą historię. Jedna z przyczyn to ta,że duża część społeczeństwa podpisała lojalkę i drapała i gryzła wspólnie z nowym sowieckim człowiekiem . Jak tu teraz się odnaleźć w świecie w którym , ktoś będzie mógł głośno powiedzieć,że ten i ten był zwykłą świnią. Albo,że w jakiejś piwnicy umierali ludzie za swoją miłość do Polski wolnej. Sądzę,że młodzież już o tym bardzo dobrze wie . Czekam czy za mojego życia zobaczę jeszcze wszystkie elementy historii prawdziwej naszych przodków zanim wykupi nasze gminy zadłużone jakiś Siemens albo inny Bosch xd

avatar
~ext7
02.03.2018 15:29

DROGA DO NIEPODLEGŁOŚCI! Hmm.. Przedstawienie tej w „pigułce” wydawać się może, przedsięwzięciem dość karkołomnym. Bo czyż można tą NASZĄ poplątaną historię w kilku słowach opisać?? Ten fragmencik, którego wysłuchałem, pomimo że szczegółów pozbawiony to, jednak zawierał wiele słów „kluczy” ,a te przyczynkiem być mogą do dotarcia do w/w. Panu Sobańskiemu się to udało. Nie rozumiem dlaczego co niektórzy przyklejają jemu polityczną łatkę?? Mnie nie interesują polityczne poglądy Historyków (bo te polityczne, każdy ma),ale rzetelne przedstawienie historycznych faktów a te Pan Sobański przedstawił.

avatar
~do ext7
02.03.2018 16:13

Co ty znowu tu wymyślasz , jak Sobański (historyk) jest zaznaczony tembrem politycznym to nigdy nie powie prawdy obiektywnie. Ty jesteś pisior i jak widzisz reorganizację TK ? Dla ciebie to super , wolność w każdym calu , a jak często bywasz w europie zach. ?

avatar
~R8
02.03.2018 17:31

Wczoraj obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wybrałem się na przejażdżkę po Wschowie od stacji PKP na Nowe Ogrody. Przyglądałem się fasadą mijanych budynków wypatrując biało-czerwonych flag. Byłem zszokowany. Na prawie pięciokilometrowej trasie łopotały tylko cztery sztuki w tym dwie, które wiszą na co dzień - przy SP1 i straży. Jedna prywatna przy ul Dworcowej a druga na Nowych Ogrodach. Budynek policji i ratusz świeciły pustkami.

avatar
~do R8
02.03.2018 19:54

Czyli, kto chciał- obchodził!

avatar
~do R8
03.03.2018 08:59

Zastanów się co piszesz , ci to chyba w głowie łopocze

avatar
~Do kotwicjiego
03.03.2018 08:57

a hodowli królików jeszcze też zgłębiasz wiedzę ?

avatar
~Baśka
03.03.2018 10:52

Do normalnie myślących!: - "PRZESTĘPCY CZASÓW POWOJENNYCH POLSKI", nie bójmy się czy to z lewa czy to z prawa ICH ROZLICZYĆ - inaczej Twoje/Jego pokolenie będzie żyło w tym kraju w TOTALNYM KŁAMSTWIE i wzajemnej na siebie napaści i agresji....., Tak zwana "WOJNA DOMOWA" w naszym kraju w ciąż trwa i ma się dobrze, pisowcy wprowadzając na scenę polityczna "narodowców" i ich zwolenników, spadkobierców faszystów przedwojennych wzorujących się na faszyzmie Włoskim o to zadbali - jak widać i słychać na naszych ulicach miast....., Do czego To Państwo doprowadzi ciągłe przywracanie do uwielbienia "fałszywych" bohaterów ???. Ta wzajemna agresja jednych do drugich zamiast budować przyszłość naszego Narodu, Kraju tylko je ciągle rujnuje!!!, a z dnia na dzień stajemy się zaściankiem nie tylko Europy ale i świata....., Nie Lewica, Nie Prawica tylko P R A W D A o tamtych czasach i ich prawdziwych bohaterach Was/Nas tak na prawdę wyzwoli z tego HISTORYCZNEGO ZAKŁAMANIA i MARAZMU !!!..... Prawda dla n o r m a l n y c h.

avatar
~R8
03.03.2018 14:23

Nie Lewica, nie Prawica, to kogo chcesz Baśka zaliczyć do Normalnych. POpapranych, KODziarzy , UBywateli ,którym TVN do spółki z POLSATem i GW tak mózgi zlasował, że do rewitalizacji już się nie nadają! Jak chcesz dotrzeć do prawdy o tamtych czasach skoro dziś kwestionujesz prawo do jej odkrywania! Od dwóch lat z mozołem wyzwalamy się z marazmu lat minionych. Możemy odkłamywać fakty z powojennej historii Polski, zakłamywanej przez "historyków moskiewskich", a po przemianach ustrojowych, do spółki z usłużnymi "historykami berlińskimi. "Narodowcy" zostali wybrani do Sejmu z "Ruchu Kukiza". Jeżeli znasz tylko "czerwoną" historię to się o spadkobiercach nie wypowiadaj.

avatar
~do R8
03.03.2018 16:32

Panie R8 odleciałeś i latasz jak ta gołębica . Wszyscy idioci a tylko twoje wywody prawdziwe . Chłopie jeszcze żyją ludzie którzy wyzwalali Polskę spod okupacji niemieckiej . Oni nieśli tą wolność na własnym garbie i wiedzą jak było , a te twoje wywody wsadź sobie między bajki . Dzisiaj każdy mądry jak ojczyzna jest odbudowana i chce udowadniać co było prawdą . A gdzie ci co teraz negują prawdę byli kiedy brakowało rąk do pracy przy odbudowie miast i wsi , gdzie oni byli ? . Szukali prawdy ? . To tobie się mózg zlasował że pieprzysz takie głupoty na temat prawdy !. Znaleźli się nieudacznicy przy władzy i będą zmieniać prawdę jak im pasuje a nie jaka była . Patrz realnie na tych odnowicieli jaką prawdę odkryli i jaka prawda krąży po świecie o nas samych . Takiego partactwa od zakończenia drugiej wojny światowej jaszcze nie było żeby w tak rażąco nieudolny sposób odkrywać na nowo prawdę . Przecież to co teraz się wyprawia to jest żywcem wzięte z Niemiec kiedy tam powstawał faszyzm . Brakuje tylko żeby po zmroku chodzili z pochodniami dla lepszego efektu wizualnego tak jak było przed laty w Monachium .

avatar
~R8
03.03.2018 20:58

Ad.~do R8. Przeczytaj jeszcze raz wpis Baśki i R8, bo widzę że nic nie kumasz. Ci ludzie walczyli o swój kraj, bo chcieli wrócić do domu. Doszli do Berlina i okazało się, że nie mają gdzie wracać, bo ich Polski już nie ma. Granica na Bugu a rodziny skazane na tułaczkę. Ojczyzna odbudowana - a wskaż mi kraj w Europie, który po wojnie nie został odbudowany rękoma swoich obywateli. Pytasz gdzie byli gdy brakowało rąk do pracy - siedzieli tysiącami w UBeckich katowniach i sowieckiej Syberii. Na "prawdę", która krąży po świecie pracowała "komuna" przez 45 lat i "postkomuna" przez następne ćwierćwiecze. Ostatnie zdania pominę - kompletne szambo.

avatar
~ext7
03.03.2018 16:01

ad.”do ext7” Ja nie wiem jakie polityczne poglądy ma Pan Sobański, ponieważ on nigdy tych nie wyjawił( zresztą te dla mnie nieistotnym szczegółem są), ale wiem ,że jest Historykiem ,który przedstawia fakty i ludzi ,tych co ważną rolę w tej naszej historii odegrali.. Oczywiście można by dyskutować jak o oceny poszczególnych historycznych postaci chodzi. Ot weźmy np. króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i Lecha Wałęsę. Dla jednych wzorcowe postaci, a dla innych zdrajcy. Ten pierwszy „lizał kierbce” moskiewskiej carycy ,a ten drugi prowadzony na czerwonej ,esbeckiej smyczy zdradził solidarnościowe ideały. Oczywiście, ktoś może powiedzieć ,że to takie okrutne, niesprawiedliwe uproszczenie, ale liczą się fakty, a osobliwie skutki działań w/w.

avatar
~do R8
03.03.2018 22:51

Jak zwykle piszesz bzdety i plątasz się w wypowiedziach . Niestety Baśka ma rację i ja osobiście się z nią zgadzam .A co do granicy Polskiej to miej pretensje do tego co zasiadał w Anglii jako premier i do tego w Ameryce co nie doczekał końca wojny . To oni byli winni tego że nam granice zmieniono . To oni sprzedali nasz kraj i postawili żelazną kurtynę . Niestety to był wyrok na tych żołnierzy którzy walczyli z Niemcami i którzy wrócili do kraju . Ale taki los stworzyli nam alianci którzy sprzedali Polskę ruskim . Niestety Jałta pokazała prawdziwe oblicze zachodu .

avatar
~R8
04.03.2018 16:02

Szanowny panie, jeżeli UBeckie katownie, sowieckie wywózki i komuszą "prawdę" o tych czasach nazywasz "bzdetami", to do serdecznego niewidzenia i pisania się z panem na tych łamach. Na pożegnanie, na zranioną UBywatelską duszę plaster miodu, tylko prośba o słuchanie ze zrozumieniem. https://www.youtube.com/watch?time_continue=235&v=2uor6b-oHZo

avatar
~@-R8
05.03.2018 06:59

O TO! prawdziwy i jedyny na tej stronie znawca TOTALNEJ HISTORII jak widać opartej najprawdopodobniej na przekazie BAŚNIOWYM !?. Wie, że coś tam... coś tam, ale najlepiej jak obrzydzę swoimi wywodami rodem z baśni innych i ich wiedzę opartą na przekazie historycznej i zbadanej prawdy. @ coś tam ...... coś tam "R8" lubi się wciskać tam gdzie go nie proszą - coś na wzór pewnego Posła z PiS z prokuratorską komunistyczną przeszłością / jak widać jego wiedza też jest oparta na jego i tylko jego prawdzie tak przydatnej do rozp........ Konstytucji, SN, KRS przez Pis/. Boże chroń nas od takich "coś tam .... coś tam historyków i totalnej prawdzie"!?. Pozdro......

avatar
~R8
05.03.2018 15:09

Do "małpa coś tam". Żyjesz złudzeniem, że gdy mówisz dużymi literami to wydajesz się być dla innych mądrzejszym. Coś mi się wydaje, że historii uczyłeś się z "gimbazy" i stąd jej totalnie baśniowa wizja. To forum ZW jest dla ludzi wolnych i nikt tu nikogo o wpisy ani ich czytanie prosić nie musi. Twoja totalna wiedza o Konstytucji, SN i KRS poraża, ale może lepiej byłoby gdybyś operował faktami. Na do niewidzenia posłuchaj rozmowy swoich idoli. www.youtube.com/watch?v=IzEDE38wsIg

avatar
~Jan Kotwicki
05.03.2018 09:22

Pan mgr Sobański skutecznie odwrócił uwagę forumowiczów od tematu dnia, w którym powinno się wspominac Żołnierzy Niezłomnych. Pan Magister zainicjował a forumowicze popłynęli w różne dygresje i pisanie nie na temat. Jest to jawna demonstracja jak czegoś się nie lubi, nie popiera a może i nienawidzi. Wykład miał być upamietnieniem bardzo specyficznych bohaterów i to wydarzeniem jedynym w tym dniu we Wschowie. Wyszło bardzo niestosownie i nieuczciwie wobec Wschowian. Ja czesto apelowałem o większe kontakty szkół z miastem, o działanie nauczycieli i uczniów na rzecz szerzenia wiedzy w swerze publicznej. Nie będę oceniał stanu wiedzy oraz metody dydaktycznej nauczyciela /było by o czym pisać!/ ale lepiej postąpił by Pan Sobański by w tym dniu w ogóle nie pokazywał się nam na oczy!

avatar
~do Kowickiego
05.03.2018 11:09

Masz jakieś kompleksy niedouczony historyku i z zazdrości piszesz głupoty .Pamiętaj - choć pan Sobański jest od Ciebie dużo młodszy to Ty wiedzą historyczną ,kulturą osobistą i dobrym wychowaniem nigdy mu nie dorównasz. Zamilcz nie zatruwaj tu tego forum.

avatar
~XYZ
05.03.2018 09:53

Cyt. ..." by Pan Sobański by w tym dniu w ogóle nie pokazywał się nam na oczy!" !!!. Za kogo ty się masz "by...by/, że piszesz w imieniu innych, co to za prostackie określenie , cyt. ..." SIĘ NAM....." ....., A NAM!!!, by.....by taki jak ty przestał pisać w imieniu innych i zabrał się za porządki domowe idzie wiosna, będzie z pożytkiem nie "NAM", ale chociaż dla twojej rodziny ............N A M !

avatar
~ext7
05.03.2018 15:05

Pozwolę sobie zadać kilka pytań ,na które ja, tak do końca odpowiedzi nie znajduję. Być może dla wielu wydadzą się naiwne ,a wręcz głupie. Pierwsze: Dlaczego Jan nie lubi Piotra ? Przecież obydwaj lubią historię. Drugie: Dlaczego bardzo dużo mówi się i pisze o AK, a np tak niewiele o BCH, czy NSZ -najbardziej radykalnej zbrojnej formacji? Trzecie: Dlaczego BCH nieprzychylne było NSZ, wszak te współpracowały z AK podobnie jak i BCH ??? Na koniec zapytam. O co ta „kłótnia”? Czy naprawdę o Historię tu chodzi ? A może tylko o to, coby komuś przywalić. A nie lepiej byłoby postawić tezę i podeprzeć tą konkretnym tytułem, nazwiskiem autora, ba nawet internetowy link.

avatar
~Polka
06.03.2018 22:19

https://www.youtube.com/watch?v=JJjO1zYgwjc tutaj link do wykładu pana Leszka Żebrowskiego o NSZ . Polecam również wspaniałą książkę Pani Elżbiety Cherezińskiej " Legion" Książkę się czyta na wdechu . Wspaniale opisuje Brygadę Świętokrzyską . Jest to powieść ale z przewagą faktografii . Autorka zasługuje na miano Sienkiewicza w spódnicy . Polecam .

avatar
~Jan Kotwicki
08.03.2018 09:38

Super wykład Żebrowskiego! Najbardziej podobał mi się fragment jak uratowanemu Żydowi z getta, który bał się poruszać po mieście, polscy chirurdzy z obżezanego penisa zrobili mu "katolika". i gdy tak leżał, czekając na wygojenie przyszła piękna dziewczyna, pielęgniarka i po prostu mu szwy popękały - trzeba było zszywać na nowo. Ja polecam opowieść Żyda Bolesława Szenicera na portalu Roberta Brzozy!

avatar
~ext7
08.03.2018 15:47

ad "Polka" Miła Pani! Ja z Leszkiem Żebrowskim i np. z Janem Tomaszem Grossem mam pewien problem ...Co łączy tych dwóch skrajnych "opisywaczy" (podobno) historii? Chyba tylko to ,że obydwaj nie są zawodowymi historykami, a HISTORIĘ przedstawiają w skrajnie koślawym zwierciadle. Ja już mam swoje lata i dlatego nie ma mam czasu ,a i ochoty na analizowanie konfabulacji historyków amatorów. Interesują mnie tylko i wyłącznie historyczne fakty, bez jakichkolwiek ubarwień, zniekształceń, bez zatajania tych niewygodnych. W podanym przez panią linku. ,owszem Leszk Żebrowski podaje pewne fakty, ale tych na ten czas zweryfikować nie jestem w stanie. Podobnie zresztą jak i informacji, o flircie pana Żebrowskiego z SB(TW LESZEK) czemu ten ostatni zaprzecza. Bardzo trudno być nauczycielem i uczniem historii i to niezależnie jest od czasów w których żyjemy. Bo jakby nie spojrzeć to. w tych naszych czasach dostęp do rzetelnej informacji podobny jest jak za komuny. Bo cóż z tego, że dziś publikują wszyscy i wszystko, jak i tak czytający skazany jest na odsiewanie prawdy od wrednych kłamstw??.

avatar
~Jan Kotwicki
08.03.2018 17:28

Wrzucanie do jednego worka Leszka Żebrowskiego i J.T. Grossa jest załganiem rzeczywistości. Jest podłą manipulacją robiącą wodę z mózgu. jeżeli szukasz prawdy a manipulacja nie jest twoim powołaniem to prosze badrdzo, pozostają tacy wspaniali historycy jak J.M.Chodakiewicz czy choćby dr Ewa Kurek a i oni nie maja zastrzezeń co do osoby L.Żebrowskiego natomiast potępiają metody działania J.T.Grossa /donosił na kolegów w burzliwym 1968 czemu nie zaprzecza/ Zgadzam się z tezą że prawdy należy usilnie poszukiwać a tylko doświadczony i oczytany "odkrywca" jest w stanie dobrze trafić.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl