TworzymyGłos Regionu

reklama

Policjanci rozmawiali z seniorami o bezpieczeństwie

Środa, 09 grudnia 2015 o 08:43, autor: 0
Policjanci rozmawiali z seniorami o bezpieczeństwie

Jak nie paść ofiarą oszustów, naciągaczy, jak zabezpieczyć mieszkanie oraz jak skutecznie poprawić swoje bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania? - to tematy przewodnie spotkania z członkami Klubu Seniora w Gminnym Ośrodku Kultury w Szlichtyngowej.

Z związku z nasilającymi się sygnałami dotyczącymi aktywności oszustów, wyłudzaczy pieniędzy w całym kraju, w Gminnym Ośrodku Kultury w Szlichtyngowej odbyło się spotkanie z członkami Klubu Seniora. Tematami przodującymi były oszustwa „na wnuczka”, „policjanta”, „pracownika opieki społecznej”. asp. szt. Paweł Ciesielski odpowiedzialnym za rejon służbowy w gminie Szlichtyngowa uświadamiał seniorom w jaki sposób ustrzec się przed utratą niekiedy całego dorobku życiowego. Przybliżył przykłady oszustw dokonanych metodami „na wnuczka”, „policjanta”, „pracownika pomocy społecznej”, gdzie osoby starsze w dobrej wierze, chcąc pomóc najbliższym utraciły wszystkie uzbierane przez lata oszczędności. Policjanci podkreślili, że czujność i zasada ograniczonego zaufania mogą ustrzec seniorów przed chęcią pomocy nie najbliższym, a wyrachowanym oszustom. Na zakończenie spotkania najbardziej aktywni seniorzy otrzymali drobne gadżety w postaci elementów odblaskowych i kijków do nordic walking w ramach projektu „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym”. Jak nie stać się ofiarą oszustów? - Przede wszystkim należy zachować ostrożność - jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. - Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. - Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. - W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. - W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta - zakończmy rozmowę telefoniczną rozłączając się! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich. Spotykamy się nieraz z członkami rodziny, z którymi na co dzień nie mamy kontaktu. Wykorzystujmy okoliczności takie jak obiady świąteczne czy przypadkowe spotkania na ulicy i ostrzegajmy bliskich przed zagrożeniami. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności. (KPP)
REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl