TworzymyGłos Regionu

Podwyżki w samorządach.

Radni muszą przyjąć uchwałę do końca listopada

Sobota, 20 listopada 2021 o 16:50, autor: 8 1626
Podwyżki w samorządach.

Już w najbliższym czasie czeka nas podejmowanie przez Rady Miejskie oraz Rady Powiatów uchwał o wynagrodzeniach burmistrzów i starostów. Na skutek przygotowanej przez posłów PiS ustawy oraz rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów wynagrodzenia włodarzy w samorządach będą rosły.

W sierpniu tego roku grupa 24 posłów klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości złożyła projekt poselski ustawy o zmianie niektórych ustaw, dotyczących wynagrodzenia m.in. Prezydenta RP oraz włodarzy samorządów. Po tym, jak 3 lata temu Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów znacząco obniżyło maksymalne zarobki samorządowców, tym razem bardzo znacząco je podniesiono.

Proces legislacyjny był wyjątkowo krótki, Prezydent podpisał ustawę 17 września tego roku. Maksymalny poziom wynagrodzenia zasadniczego wzrósł o około 8 tysięcy złotych brutto. Co ważne w myśl ustawy wójtowie, burmistrzowie czy starości nie mogą zarabiać mniej niż 80% wynagrodzenia maksymalnego. 

Drugim aktem prawnym w zakresie wzrostu wynagrodzeń, jaki w ostatnim czasie został podpisany, jest Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów, które zezwoliło także na wzrosty wynagrodzeń zastępców czy skarbników oraz wszystkich pracowników samorządowych, chociaż pracownicy niższego szczebla nie otrzymają aż tak dużych podwyżek. 

Samorządy są zobowiązane do podjęcia uchwał o zmianie wynagrodzenia wójtów, burmistrzów, starostów czy marszałków do końca listopada tego roku. W najbliższym czasie należy spodziewać się wywoływania tych tematów na sesjach Rad Miejskich i Rady Powiatu Wschowskiego. 

Po przyjęciu uchwał przez Rady Miejskie i Radę Powiatu Wschowskiego przygotujemy zestawienie nowych wynagrodzeń.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (8)

avatar

avatar
~wschowiak
20.11.2021 19:07

Ciekawe kiedy szary człowiek dostanie taką podwyżkę......

avatar
~Fws
21.11.2021 11:16

Czysta manipulacja, rozporządzenie wprowadzono ale nie trzeba od razu iść w maksymalne stawki.

avatar
~Xd
21.11.2021 19:14

Dokładnie, nie trzeba głosować nad stawkami maksymalnymi lecz nowymi minimalnymi. Zobaczymy co zrobią radni.

avatar
~do WK
21.11.2021 19:16

Ludzie często odwołują się do WK, lecz co on sam robi na rzecz naszego miasta. Jego również nigdzie nie widać. Brak inwencji i zaangażowania źle wróży na przyszłość. A wybory tuż, tuż!

avatar
~były radny
21.11.2021 21:49

gospodarne rady podnoszą włodarzom tylko symbolicznie, nie podnosząc sobie wcale. radzę rozejrzeć się dokoła.

avatar
~były radny
22.11.2021 08:49

ustawa zobowiązuje do podwyżek gospodarzom miast, o radnych nie ma ani słowa. A tu takie podwyżki dla radnych, nie udawajcie że nie jest to skok na kasę bo jest.

avatar
~były radny
23.11.2021 13:11

podwyżki dla naszych orłów przebijają nawet te dla prezydenta i radnych Leszna. Można to zobaczyć na stronie radia elka.

avatar
~kl
24.11.2021 17:11

Czyli: DOJNA ZMIANA we wschowskim samorządzie.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl