TworzymyGłos Regionu

reklama

Pięć lat Diany Wschowskiej

Sobota, 16 września 2017 o 14:31, aktualizacja Środa, 20 września 2017 o 11:41, autor: 11
Pięć lat Diany Wschowskiej

Od pięciu lat u zbiegu ulicy Matejki i Lipowej we Wschowie stoi pomnik Diany Wschowskiej, patronki łowczyń, który upamiętnia Łowczynie Wschowską Zofie Gorzeńską. U stóp pomnika członkinie Stowarzyszenia Dian Polskich, przedstawicie kół łowieckich, władze samorządowe i mieszkańcy Wschowy zebrali się na uroczystości jubileuszu odsłonięcia pomnika.

Diana Wschowa, której pierwowzorem jest Zofia Gorzeńska, wschowianka, łowczyni uhonorowana w 1752 roku tytułem Łowczyni Wschowskiej przez króla Augusta III Sasa, jest jednocześnie patronką wszystkich łowczyń, zrzeszonych w Stowarzyszeniu Dian Polskich. Od pięciu lat o tej postaci przypomina pomnik znajdujący się u zbiegu ulic Matejki i Lipowej, a którego pierwowzór powstał w 1806 roku i stał w tym miejscu aż do końca II Wojny Światowej. Dzięki staraniom ówczesnej prezes Stowarzyszenia Dian Polskich, pani Ewy Maj, pomnik po niemal 70 latach wrócił na swoje miejsce. Dzisiaj łowczynie oraz myśliwi z całego kraju spotkali się przy pomniku, aby wziąć udział w pięcioleciu jego odsłonięcia. Uroczystość rozpoczęła się od odczytania wiersza Stanisława Helsztyńskiego, Wspomnienie o Dianie¸ a następnie przypomniano historię Zofii Gorzeńskiej. W uroczystości udział wzięli między innymi posłanka na Sejm RP Urszula Pasławska, wiceprzewodnicząca zespołu parlamentarnego ds. kultury i tradycji łowieckiej, prezes Stowarzyszenia Dian Polskich Anna Jańczak, władze okręgowych rad i związków łowieckich, władze samorządowe, myśliwi i łowczynie oraz mieszkańcy Wschowy. Jak podkreślała posłanka Urszula Pasławska sztuka łowiecka od tysięcy lat jest podłożem dla najrozmaitszych twórców.

- Łowiectwo jest taką wyjątkową pasją, która pozwala nam zdobywać niebywałe doświadczenia, powiedziałabym mistyczne, które dają swojego rodzaju imperatyw ku temu aby od wielu, wielu tysięcy lat tworzyć dzieła kultury i sztuki. Mamy to szczęście posiadać ogromny dorobek w postaci rzeźb czy obrazów – mówiła, wiceprzewodnicząca zespołu parlamentarnego ds. kultury i tradycji łowieckiej. – Myślę też, że ta nasza pasja daje nam siłę do podejmowania wyzwań niemożliwych na pierwszy rzut oka do realizacji. I ten pomnik jest świadectwem tego, że niemożliwe staje się możliwe.

Pani prezes Stowarzyszenia Dian Polskich zwróciła uwagę na pokrywanie się jubileuszu odsłonięcia pomnika z drugą ważną dla stowarzyszenia rocznicą.

- Historia tajemniczej Zofii Gorzeńskiej z Gruszczyńskich, której król August III Sas nadał tytuł Łowczyni Wschowskiej intryguje współczesnych myśliwych podobnie jak miało to miejsce w połowie XIX wieku, kiedy postawiono pomnik na jej cześć, plac otrzymał imię Diany – przypomniała pani prezes. – Jubileusz odsłonięcia pomnika Diany Wschowskiej zbiega się z 10 rocznicą powstania Stowarzyszenia Polskich Dian. Z racji święta życzę wszystkim koleżankom niezapomnianych chwil w łowisku. Szczególnie ciepłe słowa kieruję w kierunku Ewy Maj inicjatorki odtworzenia pomnika naszej patronki.

W trakcie uroczystości odsłonięto ufundowane dwie ławki, które uzupełniły obszar przy pomniku o miejsce wypoczynku, idealnie nadające się do przyglądania się postumentowi. Jedna z ławek nosi imię myśliwego, druga natomiast łowczyni. Starosta Powiatu Wschowskiego Marek Boryczka zauważył, że Diana Wschowska niejako czuwa nad obiektem, z którym sąsiaduje, czyli I Liceum Ogólnokształcącym im. Tomasza Zana we Wschowie.

- Pięć lat temu kiedy budowano pomnik Diany zdecydowaliśmy się odrestaurować historyczne ogrodzenie i bramę budynku, który znajduje się obok pomnika, czyli siedziby I Liceum Ogólnokształcącego im. Tomasza Zana. Dzisiaj kiedy spotkamy się na jubileuszu pięciolecia przeprowadzamy wielką inwestycję, jaką jest termomodernizacja tego obiektu, zachowując jego historyczny wygląd. I myślę, że można powiedzieć iż Diana patronuje nam w tych staraniach o zabytkowy budynek, tak jak paniom patronuje w trakcie polowań.

Święto jubileuszu nie mogło odbyć się bez życzeń, które składali przedstawicie związków i rad łowieckich i zgromadzeni goście. Po części uroczystości odbywającej się przy pomniku Diany Wschowskiej uczestnicy przemaszerowali ulicami naszego miasta do Centrum Kultury i Rekreacji na honorową galę, podczas której wręczono medale i wyróżnienia. Pierwsza część uroczystości dostępna będzie już dzisiaj w materiale wideo.

(red.)

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (11)

avatar

avatar
~Baśka
16.09.2017 20:05

Zdjęcie nr 7 i 14 : ile futerkowych zwierzątek musiało stracić ŻYCIE aby powstały te KARYKATURALNE NAKRYCIA GŁOWY ??? W jakim stopniu ta "parodia" przyczyni się OCHRONIE ZWIERZĄT i PRZYRODY naszego regionu ???, Komu ta "atrakcja"? - ma służyć? --- bo mieszkańców Wschowy nie była tam nawet na "Lekarstwo"!!!

avatar
~myśliwy
17.09.2017 12:37

futerka, z których zrobiono te efektowne nakrycia głowy sa sztuczne. OCHRONA ZWIERZĄT i PRZYRODY = ŁOWIECTWO. Nawet dzieci w szkołach podstawowych wiedzą o tym Jeśli ktoś tego nie rozumie niech się dokształci a nie plecie głupot.

avatar
~remi
16.09.2017 23:04

Myśliwi to tak naprawdę (...) i niestety bardzo wpływowe środowisko. Nie ma co sie oszukiwac. A potem chwalą się zabitymi zwięrzetami. I po co ta impreza??? Lokalnej społeczności było zaledwie kilka osób, przypadkowych przechodniów i gapiów.

avatar
~odp...
17.09.2017 09:32

"wpływowe środowiska" na przestrzeni dziejów ludzkości to takie "małe" cwaniaki: - jak coś było zakazane, ew. ta mała grupa "małych cwaniaków" chciała zakazać większej masie społeczeństwa nazywając ich obraźliwie "plebsem" to dla siebie wprowadzali furtki w obejściu prawa tworząc coś takiego jak LEGALIZACJA,np. LEGALIZACJA zabijania zwierząt przez zamianę pojęcia KŁUSOWNICTWO na MYŚLISTWO w ten sposób mamy ( im wolno innym nie), podobnie zalegalizowano prohibicję wprowadzając legalizację picia alkoholu, itd. ...... w myśl powiedzenia ..."co wolno wojewodzie to nie tobie smrodzie...".

avatar
~JohnClin
17.09.2017 14:23

Że co proszę? Mistyczne doświadczenia? Pani posłanka plecie bzdury aby się przypodobać.

avatar
~Odi
17.09.2017 17:30

Po tym materiale doskonale widać jaki jest przekrój wiekowy tego miasta, młodych ludzi jak na lekarstwo, a może po prostu to miasto nie ma im nic do zaoferowania.

avatar
~Do odi
17.09.2017 22:13

Młodzi ludzie wolą upijać się na gimnazjalnym amfiteatrze zamiast porobić cokolwiek, jednakże poprę to miasto nie ma nic do zaoferowania dla młodych. Co nie zmienia faktu że policja powinna się zająć tymi dzieciaki

avatar
~do inicjatorki budowy pomnika
18.09.2017 09:35

Pięć lat Diany i co? Co przez te pięć lat wydarzyło się we Wschowie, dzięki waszej inicjatywie? Niestety NIC.

avatar
~Adaś
18.09.2017 11:17

Trudno dzisiaj komentować takie wydarzenie , gdzie duża część społeczna widzi tylko w łowiectwie snobizm, nuworyszowski styl życia, skojarzenia do "zabijania" i alkoholu . To że jest to drogie hobby i trochę zamknięte to za sprawą używanego drogiego sprzętu (broni , optyki i wokół ...), ale jakie jest tanie ? Filatelistyka , numizmatyka, wędkarstwo , narciarstwo czy picie dobrych "trunków" ... też kosztuje nie mało. Tu nie o to chodzi, .... łowiectwo to drugie "zawód" świata , to od lat temat koniecznego egzystencjalizmu ludzi który łączy nas z potrzebą zaspokajania głodu. Żeby żyć trzeba pozyskiwać ! Jaka to różnica czy nośnikiem "śmierci" jest broń czy w ubojni aparat BLITZ ? Łowiectwo to przede wszystkim hodowla i ochrona gatunku a póżniej kończy się to polowaniami i to selekcyjnymi lub planowane planem pozyskania. Mając to na względzie jest w tym bardzo wiele tradycji , proszę spojrzeć na same umundurowanie, to wielka oprawa , misterna scenografia tradycji i kultury łowieckiej , bogata gwara i niecodzienne dbanie o to , aby ta szczególna oprawa była kultywowana i przekazywana. Rzeczywiście, w skali budżetu Państwa nie są to kwoty oszałamiające, żadne miejscowe Koło Ł. nie stać na materialne wsparcie jakiegokolwiek programu gminy , to chyba jest oczywiste ? Oni mają nikomu nie przeszkadzać, nie wzbudzać wyimaginowanej sensacji i przyzwoicie "bawić" się dobrem natury . Natomiast krzewienie , czy wprowadzanie w modę różnymi elementami zamiłowania do przyrody nie może stanowić zgorszenia ? Jeśli jednym z tych elementów stał się pomnik "Diany" we Wschowie i to za ich pieniądze , to ja jestem ZA , ...... jeśli jest ładny , zadbany i ma nośniki tradycji i atrakcji turystycznej to ok. Sam nie jestem zwolennikiem wyrażania uczyć i filozofii politycznej poprzez stawiania "opracowanych kamieni" bo mam zaraz odczucie słabości takiej decyzji . Jak nie mogło się czynem to posąg miał być wyrazem "nacisku" ideologicznego ....... niestety, ten styl myślenia obowiązuje do dzisiaj w życiu politycznym. "Diana" to nie polityka , spójście na to od "zielonej strony" . Adaś

avatar
~myśliwy
22.09.2017 19:38

Po co za pieniądze samorządowe robić takie spędy. Jeszcze Grabka dołożył staranności, aby pomnik powstał. A co tam robili niektórzy, co nie wiedzieli, o co chodzi, i przybyli w ostatniej chwili a od gapiów dowiedzieli się, że ten pomnik to jest właśnie naprzeciw. Prawda Pani burmistrz?.

avatar
~do Adasia
19.09.2017 09:26

Nie do końca tylko za ich pieniądze. Samorządowa pomoc, powiatowa i gminna, również tam była. Stąd zapewne pytanie do nich, czy gdzieś w zamian się zaangażowały.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl