Pełna atrakcji Noc Muzeów
Sobota, 16 maja 2015 o 19:54, autor: Martyna Dziadosz 1
Muzeum Ziemi Wschowskiej wraz z partnerami Rotą św. Judy Tadeusza, Gimnazjum nr 1 we Wschowie, panią Karoliną Grys oraz Państwową Szkołą Muzyczną przygotowali dla mieszkańców Wschowy Noc Muzeów.
Idea Nocy Muzeów, to przede wszystkim popularyzacja zbiorów i wystaw muzealnych.
- Myślimy o tym, żeby w przyszłości pokazać mieszkańcom również zawartość naszych magazynów - mówi dyrektor Muzeum Ziemi Wschowskiej Marta Małkus - ale w tym roku skupiliśmy się na tym, aby przybliżyć mieszkańcom ekspozycje, dotyczące przeszłości Wschowy. Dodatkowe atrakcje tegorocznej Nocy Muzeów popularyzują historyczną wiedzę, a zarazem wskazują na ważną rolę edukacyjną, jaką dzisiaj pełni współczesne muzeum. Jednocześnie nie zapominamy o naszych podstawowych zadaniach, które związane są z ochroną dóbr kultury. To przede wszystkim gromadzenie, zabezpieczenie, opracowanie i eksponowanie zabytków. Mieszkaniec najczęściej widzi ten ostatni etap naszej pracy, czyli wystawę muzealną.
Na brak atrakcji podczas Nocy Muzeów nie można było narzekać. Każdy mógł w sobotę znaleźć coś ciekawego dla siebie. Dzieci mogły skorzystać z warsztatów plastycznych, na dziedzińcu stała średniowieczna wioska rycerska, a członkowie Roty św. Judy Tadeusza prezentowali między innymi pojedynki rycerskie i pokazy musztry. Z kolei uczniowie Gimnazjum nr 1 po raz kolejny udowodnili, że taniec średniowieczny nie jest im obcy i świetnie opanowali jego tajniki.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się przeurocze zwierzęta alpaki przywiezione przez panią Karolinę Grys. To wszystko działo się w nowej siedzibie MZW.
W kamieniczkach natomiast w barokowej scenerii wystawy Soli Deo Gloria odbył się koncert w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej we Wschowie pt. Koncert Wiosenny z cyklu Muzyczne Cztery Pory Roku w Muzeum.
- Uczniowie szkoły muzycznej będą nam również towarzyszyć w lapidarium - mówi Marta Małkus - kiedy już zapadnie zmrok, będziemy wspominać dawnych mieszkańców Wschowy, przyglądać się pomnikom, które o nich przypominają. Usłyszymy w tym czasie trąbkę, flet i puzon, czyli instrumenty, które zapewne na tym cmentarzu kiedyś pobrzmiewały podczas ceremonii pogrzebowych.
Natomiast o godzinie 22:00 zaplanowano w Rezydencji Jezuickiej projekcję filmu ,,Muzeum utracone".
- W całej Polsce, również we Wschowie, odbywają się projekcje kolejnej edycji filmu ,,Muzeum utracone" - tłumaczy dyrektor MZW Marta Małkus - Jest to ważny projekt dla całej kultury polskiej, który pokazuje straty muzealne, jakie Polska poniosła w wyniku II wojny światowej. W filmie prezentowane są wizerunki zaginionych dzieł i utraconych kolekcji. Doświadczenie uczy, że tego rodzaju forma filmowa, jak i również wirtualna, sprawia, że część tych dzieł udaje się odzyskać.
(rak/foto: martyna)