TworzymyGłos Regionu

reklama

Patriotyzm musimy w sobie wykuwać

Piątek, 22 kwietnia 2016 o 09:18, autor: 2
Patriotyzm musimy w sobie wykuwać

Do Wschowy przybyła VI Sztafeta Pamięci gen. broni Tadeusza Buka, który zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie smoleńskiej. Biegacze wyruszyli ze Spały w rocznice katastrofy, a jej finał przypada dzisiaj w Żaganiu, w dniu święta 34. Brygady Kawalerii Pancernej, jednostki w której gen. Buk zdobywał szlify generalskie. We Wschowie biegnący żołnierze zjawili się 19 kwietnia.

Była to już trzecia wizyta biegnących żołnierzy we Wschowie, delegacja władz miasta przywitała biegnących już 19 kwietnia, pod pomnikiem ofiar II Wojny Światowej. Żołnierze przekazali pałeczkę sztafetową, obecnemu w imieniu burmistrza miasta i gminy Wschowa, naczelnikowi Wydziału Spraw Organizacyjnych i Społecznych Dariuszowi Przybylskiemu, który przechował ją do dnia następnego. Tradycją staje się również, że wraz z wizytą we Wschowie, żołnierze oddają honor pomordowanym w zbrodni katyńskiej, których pamięć chciał uczcić gen. Buk wyruszając 10 kwietnia 2010 roku do Smoleńska. Drugiego dnia wizyty biegaczy odbyła się akademia w Szkole Podstawowej nr 2, a następnie żołnierze oraz uczniowie szkoły przeszli pod skwer, na który zasadzono Dęby Pamięci. Dołączyli tam również uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 oraz harcerze hufca ZHP Wschowa. W trakcie uroczystości w imieniu burmistrza miasta i gminy Wschowa głos zabrał Dariusz Przybylski. - Młodsi uczniowie mogą zapytać po co tyle uroczystości, spotkań i przypominania historii. Jest to nam potrzebne, gdyż jako jedyny naród we współczesnej historii mamy okres 123 lat niewoli, którą odzyskaliśmy również dzięki pamięci o naszych korzeniach. Polacy przez lata przekazywali sobie miłość do ojczyzny, gromadząc nawet drobne rzeczy, które przypominały o wolności i walce jaką podejmowały wcześniejsze pokolenia - mówił naczelnik. - Dzięki tej pamięci jesteśmy takim pokoleniem, które nie musi doznawać okropieństwa wojny, ale może w pełni korzystać z wolności. I właśnie dlatego gromadzimy się aby dziękować tym, którzy nam tą wolność wywalczyli. Żeby też pokłonić się przed obecnymi tutaj żołnierzami, którzy tej wolności strzegą. I żeby pamiętać o tym, że nikt nie rodzi się tak naprawdę żołnierzem, nikt nie rodzi się patriotą, to wszystko trzeba w sobie wykuć. Po przemówieniu Dariusza Przybylskiego uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 odczytali biogramy osób, którym poświęcone są wschowskie Dęby Pamięci, a żołnierze biegnący w sztafecie pamięci złożyli płonące znicze. Następnie uczestnicy sztafety odebrali pałeczkę i wyruszyli w dalszą drogę. Zapraszamy do zapoznania się z materiałem wideo i zdjęciami z tej imprezy. (olek/foto:martyna)
REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (2)

avatar

avatar
~Wyborca
22.04.2016 09:57

Kiedy nasze władze zrozumieją że musi we Wschowie powstać pomnik Smoleński ? Kiedy PiS wschowski zainicjuje budowę marmurowego obiektu i ogłosi konkurs na projekt ?

avatar
~...
22.04.2016 11:03

Mam nadzieję , że nigdy, a jeśli tak to ja np. chcę obelisk upamiętniający Powstanie Warszawskie, powstanie w Gettcie Warszawskim , pomnik Piłsudskiego i wielu, wielu innych

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl