Odszkodowanie dla pasażera samochodu – kto je wypłaci?
Odszkodowania komunikacyjne zgodnie z literą prawa są wypłacane z polisy OC sprawcy wypadku. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy winny zdarzenia zbiegł z miejsca wypadku, wówczas roszczenia odszkodowawcze wypłaca Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jest to podmiot zobowiązany do realizacji wypłat także w sytuacjach, gdy sprawca nie posiadał ważnej polisy OC. Należy podkreślić, że prawo do dochodzenia odszkodowania ma każdy pasażer niezależnie, czy poruszał się w samochodzie sprawcy, czy innego uczestnika zdarzenia drogowego. Istnieją jednak przypadki, w których ubezpieczyciel może zredukować wysokość wypłacanych roszczeń. Taka sytuacja ma miejsce, gdy udowodni, iż pasażer przyczynił się do powstania wypadku pośrednio lub bezpośrednio. Znanym przykładem jest poruszanie się pojazdem z nietrzeźwym kierowcą. Jeśli pasażer był świadom, że kierujący samochodem spożywał alkohol wysokość należnego odszkodowania może zostać zmniejszona. Oczywiście ubezpieczyciel musi udowodnić, że stan upojenia miał bezpośredni wpływ na zdarzenie drogowe, w którym pasażer brał udział.
Jakie roszczenia są należne dla pasażera?
Katalog roszczeń należnych pasażerowi poszkodowanemu w wypadku jest bardzo szeroki. W zależności od okoliczności zdarzenia zakres roszczeń jest ustalany indywidualnie i może obejmować m. in.:
- zadośćuczynienie za ból i cierpienie
- odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu
- zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji
- zwrot kosztów dojazdów do placówek medycznych
- wyrównanie z tytułu utraconego dochodu
- zwrot kosztów przekwalifikowania zawodowego
- rentę
Jak uzyskać odszkodowanie komunikacyjne?
Odszkodowania komunikacyjne poszkodowani uzyskują składając wniosek do właściwego Towarzystwa Ubezpieczeniowego wraz ze zgromadzoną dokumentacją medyczną. Pasażer jest zobowiązany we wniosku opisać wpływ zdarzenia drogowego na jego życie i zdrowie. Od rzetelnego uargumentowania wniosku w dużej mierze zależy wysokość odszkodowania. Ubezpieczyciel ma 30 dni na wydanie decyzji przyznającej odszkodowania komunikacyjne lub odmawiającą jego wypłaty. Poszkodowani, który nie czują się na siłach, by prowadzić samodzielnie sprawę odszkodowawczą mogą skorzystać z pomocy doświadczonej kancelarii. Z prawnikiem u boku uzyskanie wysokich roszczeń jest zdecydowanie prostsze.