Pamięć o zamordowanych
Niedziela, 25 września 2011 o 18:22, autor: rk 1
25 września we Wschowie Stowarzyszenie Huta Pieniacka, zorganizowało uroczystości związane z uczczeniem pamięci zamordowanych Polaków na Wołyniu.
Stowarzyszenie Huta Pieniacka, z siedzibą we Wschowie, powstało w 2008 roku i zrzesza ocalonych z Huty Pieniackiej, członków ich rodzin oraz sympatyków. Stowarzyszenie zostało zawiązane w celu upamiętnienia zbrodni ludobójstwa, dokonanej przez ukraińskich nacjonalistów 28 lutego 1944 roku na mieszkańcach polskiej wsi Huta Pieniacka w powiecie Brody, byłym województwie Tarnopolskim w II RP.
Niedzielne uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele farnym, w intencji zamordowanych Polaków na Kresach. Potem nastąpił przemarsz zebranych pod Pomnik Kresowian. Na obchody przybyli także Motocykliści Rajdu Katyńskiego. Natomiast o godzinie 16:00 w Centrum Kultury i Rekreacji we Wschowie, odbyło się przedstawienie teatralne, Ballada o Wołyniu, zaprezentowane przez Teatr Nie Teraz z Tarnowa. Sala Widowiskowa wypełniła się niemal do ostatniego miejsca.
Tuż przed spektaklem doszło do odznaczenia osób, wspierających tradycje kresowe. Z rąk Prezes Stowarzyszenia Huta Pieniacka, Małgorzaty Gośniowskiej-Koli wyróżnienia otrzymali: pułkownik Marek Śmietana, pułkownik Wiesław Rawecki, reżyser spektaklu Ballada o Wołyniu – Tomasz A. Żak oraz nieobecna Prezes Fundacji Polska Miedź, Cecylia Stankiewicz.
Ballada o Wołyniu dotyka tematu trudnego, który przez dziesięciolecia był przemilczany. Pierwsza część spektaklu to opowieść o śmierci, ludobójstwie. Druga część sztuki to życie po masakrze, w której bohaterki czują winę za to, że one przeżyły, a ich rodziny nie. W ostatniej scenie widzimy pień i wbitą w niego siekierę, która ma symbolizować pamięć o wszystkich ofiarach.
(admu)
[gallery link="file"]