TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Paleciak elektryczny - skąd się wywodzi, ile kosztuje i wiele więcej!

Wtorek, 13 listopada 2018 o 12:49, aktualizacja Środa, 14 listopada 2018 o 11:33, autor: 1
Paleciak elektryczny - skąd się wywodzi, ile kosztuje i wiele więcej!

Paleciak elektryczny jest idealnym rozwiązaniem pomiędzy mało efektywnym, ale prostym w obsłudze paleciakiem ręcznym a wydajnym, jednak sporym wózkiem widłowym czołowym. W poniższym artykule przyjrzymy się jego budowie oraz podstawowym funkcjom, jakie sprawuje na codzień. Zapraszamy do lektury, ten temat z pewnością Cię zaskoczy!

Kiedy powstał pierwszy paleciak?

Nie każdy wie, iż pierwszy paleciak powstał w… Szwecji. W 1947, czyli na 2 lata po opatentowaniu pierwszej palety, firma BT Industries zaprezentowała pierwszy ręczny paleciak - będący później inspiracją do powstania paleciaka o napędzie elektrycznym. Paleciak stanowił jedno z rozwiązań technologicznych, wprowadzonych w Europie w celu ułatwienia odbudowy i handlu na terenach ogarniętych niegdyś przez wojnę. Dodatkowym atutem usprawniającym pracę na paleciakach było wprowadzenie do obiegu systemu jednakowych wymiarowo palet. Dzięki standaryzacji błyskawicznie zaczął rozwijać się handel międzynarodowy. W 1961 roku wprowadzono normę na wymiary palet wynoszącą 120x80cm o wysokości 144 mm.

Czym różni się paleciak elektryczny od ręcznego?

Czym różni się paleciak elektryczny od ręcznego?

Paleciak elektryczny stanowi bardziej zaawansowaną wersję paleciaka ręcznego. Główna różnica polega oczywiście na rodzaju zastosowanego napędu. Paleciak elektryczny zasilany jest ładowanym akumulatorem/baterią w przeciwieństwie do paleciaka ręcznego, który zasilania nie posiada wcale. Wózki paletowe ręczne muszą być obsługiwane i wprawiane w ruch przez użycie wyłącznie siły ludzkich mięśni. Dlatego, mimo licznych zastosowań mechanizmów mających na celu ułatwienie i usprawnienie tej czynności (takich jak np. szybka pompa podnoszenia), konieczne jest aby wykonująca ją osoba odznaczała się dobrą sprawnością fizyczną.
Problem ten nie występuje w przypadku paleciaków elektrycznych - nie wymagają one użycia siły mięśni, a jedynie sprawnego sterowania. Co stanowi znaczne ułatwienie codziennej wykonywanej pracy, ogranicza także ryzyko wypadku czy kontuzji. 
Jako że paleciak elektryczny korzysta z siły napędu, odznacza się także większymi możliwościami: jego udźwig wynosi nawet do kilku ton, a wysokość podnoszenia w przypadku wózków paletowych z masztem to nawet kilka metrów. Dla porównania tradycyjny ręczny paleciak ma możliwość podnoszenia ładunków na wysokość około 20 cm.

Gdzie współcześnie wykorzystuje się paleciaki elektryczne?

Gdzie współcześnie wykorzystuje się paleciaki elektryczne?

Współcześnie paleciaki elektryczne nadal często wykorzystuje się w handlu. Dzięki wygodzie obsługi i sporym osiągom idealnie sprawdzają się podczas prac związanych z załadunkiem i rozładunkiem towaru. Ich niewielka budowa sprawia, iż mogą poruszać się także wewnątrz ciężarówek, co stanowi niebagatelne ułatwienie i usprawnienie pracy.
Gdzie jeszcze wykorzystuje się elektryczne paleciaki:
- w marketach, hipermarketach i hurtowniach - wózki te idealnie sprawdzają się podczas przewożenia oraz układania towaru;
- w magazynach i centrach logistycznych - zarówno podczas kompletacji, jak i transportowania czy składowania zamówień;
- w halach produkcyjnych - niewielki rozmiar tych pojazdów umożliwia im bezkolizyjne poruszanie się po zakładach, w których odbywa się produkcja; duży - udźwig sprawia, iż dostarczanie elementów czy podzespołów jest jeszcze szybsze i łatwiejsze.
Nie sposób wymienić dokładnie wszystkich miejsc i branży, w jakich wykorzystuje się paleciaki elektryczne. Ważną rolę pełnią one także w np. drukarniach, transportując duże ryzy papieru czy w sklepach ogrodniczych - przewożąc palety z sadzonkami.

Czy na paleciaki elektryczne konieczne są specjalne uprawnienia?

Jak powszechnie wiadomo, obsługa większości wózków podnośnikowych wymaga zaliczenia kursu oraz zdobycia państwowych uprawnień na wózki. Jak jest w przypadku elektrycznych paleciaków? Z uwagi na to, iż ten rodzaj wózków wyposażony jest w silnik - praca na elektrycznych paleciakach wymaga także zdania egzaminu oraz zdobycia specjalistycznych zaświadczeń. Nie są to jednak dokładnie te same uprawnienia co w przypadku wózków widłowych czołowych. Paleciaki elektryczne czyli wózki jezdniowe podnośnikowe prowadzone i zdalnie sterowane wymagają uzyskania uprawnień kategorii IIIWJO, która zezwala na obsługę wszystkich pojazdów jezdniowych bez względu na rodzaj napędu oraz wysokość podnoszenia, z zastrzeżeniem, iż sterowanie wózka musi odbywać się spoza pojazdu.

Ile kosztują paleciaki?

Gdzie współcześnie wykorzystuje się paleciaki elektryczne?

Ceny paleciaków mogą znacząco różnić się między sobą, szczególnie jeśli porównuje się ceny wózków ręcznych i elektrycznych. Napęd elektryczny oraz większe możliwości wpływają znacznie na cenę sprzętu. Cena ręcznych paleciaków plasuje się w okolicach tysiąca złotych, natomiast w przypadku paleciaków elektrycznych wiele zależy od ich typu, możliwości, udźwigu, marki czy nawet ilości godzin, które są w stanie przepracować po załadowaniu akumulatora. Kupując paleciaka elektrycznego czy z masztem trzeba liczyć się z kwotą rzędu powyżej 20 000 zł. Jednak biorąc pod uwagę, to iż wózki te nie wymagają użycia siły fizycznej, taka cena jest całkowicie uzasadniona.

Gdzie kupić tanie paleciaki elektryczne?

Sformułowanie tanie paleciaki elektryczne jest względne. Wybierając paleciaki elektryczne warto przede wszystkim skoncentrować się na wymaganiach dotyczących parametrów, jakie powinien osiągać wózek, który chcemy nabyć. Warto także wziąć pod uwagę markę oraz… źródło pochodzenia pojazdu. Znacznie bezpieczniej dokonywać zakupu u sprawdzonych dealerów marki czy na składach wózków widłowych, niż poprzez przypadkowe zamieszczone w sieci ogłoszenia. Wybierając rzetelne sprawdzone miejsce zakupu ma się pewność, iż produkt:

  • jest dobrej jakości; wykonany starannie i z solidnych materiałów;
  • objęty jest gwarancją;
  • zostanie przekazany z kompletem niezbędnych do rejestracji dokumentów;
  • spełnia wszystkie europejskie normy;
  • jest oryginalny (tak jak i wszystkie zamontowane w nim części i podzespoły).

Szukasz paleciaków elektrycznych? Sprawdź ofertę tych pojazdów na: www.lemarpol.com.pl/wozki/paleciaki.

Podsumowanie

Podsumowanie

W powyższym artykule zaprezentowano wszystkie najważniejsze informacje dotyczące wózków paletowych elektrycznych. Od tego skąd wywodzą się popularne paleciaki elektryczne, poprzez informacje gdzie wykorzystuje się te pojazdy; czy wymagają uprawnień, aż po informacje o tym, gdzie można nabyć je w najlepszej cenie. 
Paleciaki elektryczne idealnie nadają się do średniowymagających prac w większości dostępnych branż, które wymagają transportowania lub składowania towarów na niewielkich wysokościach.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (1)

avatar

avatar
~Paleciak
04.12.2020 09:48

Najważniejsza żecz w paleciakach elektrycznych to : akumulator i przełożenie napędu na koło. Sprawdzają się napędy z przełożeniem na trybach bezpośrednio ( PPT 18) ,a nie na łańuszkach jak to było w modelu PPT 15-2. Kupowaliśmy dla naszej floty od bezpośredniedo importera https://podnosnikowe.pl I jesteśmy zadowoleni.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl