Początek upraw to skutek współpracy Muzeum Ziemi Wschowskiej z Nadleśnictwem Włoszakowice oraz Ogrody Ziołowe z Wrocławia. Nadleśnictwo zasponsorowało drewniane skrzynki, firma nasiona i cebulki ziół, a pracami polowymi zajęli się pracownicy muzeum. Dzięki temu na dziedzińcu wschowskiej placówki podziwiać możemy aromatyczne rośliny.
- Można skosztować czterech rodzajów mięt, różne odmiany oregano, a także m.in. werbenę, bergamotkę oraz szałwię. Różnorodność jest już obfita, a to dopiero początek. Tworzą się „Ogrody Królewny Anny”, w domyśle Anny Wazówny, Królewny Polskiej Botaniki, którą łączyły związki ze Wschową. Przez ten projekt chcemy przybliżyć jej postać, a przede wszystkim nauczyć się korzystać z bogactwa ziół i zintegrować mieszkańców wokół tej idei. Zwracamy się także z apelem. Jeśli ktoś chciałby nas wspomóc cebulkami roślin, jesienią posadzimy je, aby na wiosnę wspólnie cieszyć się np. kwitnącymi krokusami, tulipanami, narcyzami lub innymi roślinami - mówi dla radia elka Marta Małkus, dyrektor Muzeum Ziemi Wschowskiej.
Wszyscy, którzy chcieliby się włączyć w akcje i ofiarować kolejne okazy, mogą to ucznić w sekretariacie muzeum znajdujący się przy Placu Farnym 3.