Konsekwentnie od paru lat próbujemy, aby w park popularnie zwanym Nad stawami, stworzyć taki kompleks rekreacyjny - mówił burmistrz Krzysztof Grabka, z którego będzie można korzystać w ramach lekcji wychowania - fizycznego, ale również popołudniami. W ubiegłym roku urządzona została zewnętrzna siłownia, która cieszy się, jak obserwujemy, dosyć sporym zainteresowaniem. W planach mamy jeszcze elementy placu zabaw.
Minigolf powstał w Stanach Zjednoczonych w 1927 roku. Pomysłodawcą był Garnet Carter z Tennesse. Coraz większa popularność gry spowodowała, że minigolf szybko zawitał do Europy, gdzie znalazł wielu zwolenników, szczególnie w Szwecji, Anglii, Norwegii, Holandii i Belgii. Natomiast Niemcy, jako pierwsi w Europie, ustalili wymiary stanowisk do minigolfa i szczegółowy regulamin tej gry. W 1955 roku odbyły się pierwsze w historii międzynarodowe zawody z udziałem Danii i Szwecji, a pierwsze Mistrzostwa Europy zorganizowano w 1963 roku, w Dortmundzie. Polski minigolf wywodzi swoje korzenie od naszych zachodnich sąsiadów.
Na polu do minigolfa stosowane są klasyczne kije golfowe, a w zasadzie ostatni kij, który jest używany w grze klasycznego golfa, do uderzenia piłki po zielonej trawie do dołka. Jest to tzw. Putter z płaską końcówką. W minigolfie nie ma zasad, ani reguł dotyczących kijów. Mogą one być nawet własnej konstrukcji. Przeciętnie długość ich waha się od 60 do 80cm, natomiast waga od 500 do 800 g. Do gry używa się standardowych piłek golfowych - o średnicy 37-43 mm. Piłki nie mogą być wykonane z drewna, metalu, szkła, kości słoniowej, nie można też stosować kul bilardowych lub żywicznych. Wykorzystywane w minigolfie piłki nie mogą zbyt wysoko "skakać" (piłka spuszczona z wysokości 1 metra w temperaturze 25 stopni Celsjusza nie może odbić się wyżej niż 85 cm). Waga piłki do minigolfa waha się od 20 g do 200 g. Na każdej ścieżce można grać inną piłką. Celem gry jest, jak najmniejszą liczbą uderzeń, doprowadzić piłeczkę do dołków na stanowisko od 1 do 6 . Na naszym polu do minigolfa zawodnicy wykonują 3 rundy, aby w sumie zaliczyć 18 dołków.
(JOc/CKiR)