TworzymyGłos Regionu

reklama

Otwarto oferty na termomodernizacje Znów drożej, znów brak chętnych na remont SP2

Poniedziałek, 09 października 2017 o 15:28, aktualizacja Piątek, 13 października 2017 o 10:13, autor: 15
Otwarto oferty na termomodernizacje Znów drożej, znów brak chętnych na remont SP2

Dzisiaj o godzinie 12.30 w Sali gotyckiej wschowskiego ratusza dokonano otwarcia ofert złożonych w przetargu na realizację termomodernizacji budynków użyteczności publicznej w gminie Wschowa. Do urzędu wpłynęły dwie oferty złożone przez konsorcjum. Oferty były niższe, ale wciąż przewyższają założenia gminy. Wciąż też brakuje chętnych na wykonanie prac w Szkole Podstawowej nr 2.

Drugi przetarg na termomodernizację ogłoszono 20 września tego roku. Przyczyną unieważnienia pierwszego przetargu były zbyt wysokie ceny zaproponowane przez konsorcjum firm, które jako jedyne złożyło ofertę na wykonanie prac w Szkole Podstawowej nr 1 oraz w Przedszkolu nr 5. Wówczas zaproponowany łączny koszt przeprowadzenia termomodernizacji w tych dwóch placówkach wynosił 8 316 031 zł, przy planowanym na ten cel przez gminę 4 293 717,33 zł. W drugim przetargu ceny poszły w dół, szczególnie w przypadku Przedszkola nr 5 gdzie zrezygnowano z szeregu dodatkowych prac. Tym razem konsorcjum firm zaproponowało cenę 3 627 270 zł za pracę w Szkole Podstawowej nr 1 i 2 478 450 zł za wykonanie termomodernizacji Przedszkola nr 5. Łączny koszt tych ofert wynosi 6 105 720 zł czyli nadal o niemal 2 miliony złotych więcej niż planuje na ten cel przeznaczyć gmina. Ponownie nikt nie złożył oferty na zadanie termomodernizacji Szkoły Podstawowej nr 2. Jak do tej pory nie udało nam się uzyskać komentarza od władz gminy w tej kwestii, nie wiadomo czy przetarg znów zostanie unieważniony lub czy gmina wzorem chociażby Starostwa Powiatowego, poszuka dodatkowych środków na ten cel. Nieznany jest również los termomodernizacji w Szkole Podstawowej nr 2.

(olek)

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (15)

avatar

avatar
~Wschowianka
10.10.2017 06:51

Idzcie śladem kolezanki Marii i podajcie się do dymisji to sa jakies wolne żarty za co wy w tym ratuszu kasę bierzecie.

avatar
~Ignac
10.10.2017 07:07

Pani burmistrz jakoś nie słyszę że opozycja nie pomaga pani w załatwianiu tej sprawy . A może to wina opozycji że nikt z wykonawców nie przyjmuje tej oferty ? . Niestety ekonomia w tym przypadku bierze górę przed tytułami " doktor , magister " . Czy to takie trudne wyliczyć i skalkulować poprawnie wykonanie zadania ? .

avatar
~Ziutek
10.10.2017 10:28

Prawda jest taka ,że wykonawcy dowiedzieli się , że nikt nie wystartuje i pojechali ...........z kasą

avatar
~do Ziutka
10.10.2017 11:24

Nic nie pojechali z kasą .Pamiętaj tam gdzie wchodzi w grę kasa tam nie ma sentymentów ani umów między wykonawcami . Tam jest "wilcze " prawo . Opowiadanie takich anegdot to schowaj sobie między bajki . Jeżeli zadanie jest rzetelnie policzone to nikt z wykonawców nie będzie kombinował jak koń pod górę . Ale też nikt ze swoich nie ma zamiaru dokładać do tego interesu bo ma rachunki do zapłacenia i rodziny na utrzymaniu . Jak ktoś tego nie rozumie to trudno o czymkolwiek dyskutować . Ale swoje rodziny to już inna para kaloszy , tu ciepła posadka , tam inny interes w innym mieście . Można można i tak się kręci ten cały interes w tym ratuszu . Tylko że to jest hipokryzja i układ nepotyzmu .

avatar
~Ut
10.10.2017 12:05

O ile czytałem to jest to przetarg na zasadzie zaprojektuj i wybuduj . Brak jest projektów , brak kosztorysów . To pytam się co ma być tak uczciwie policzone ? Jakie wilcze prawo? To jest pełna dowolność kształtowania ceny. Specyfikacja określa ogólne parametry ale reszta pozostaje w rękach projektanta i wykonawcy

avatar
~do Ut
10.10.2017 13:54

To skąd ta suma pieniędzy się znalazła w tej ofercie . Skąd akurat taka suma a nie inna ? .

avatar
~Piter
10.10.2017 14:05

To kolejny dowód na to, że Urząd Miasta i Gminy we Wschowie po raz kolejny oderwany jest od rzeczywistości i tacy ludzie nami zarządzają...?

avatar
~do Piotra
10.10.2017 17:26

Zastanawiam się co ci " odnowieni " urzędnicy robią w tym ratuszu . Nawet nie są w stanie określić co jest realnie do zrobienia , a już zrobienie kosztorysu pewnie graniczy z cudem . Przecież to jest chore żeby tak podchodzić do sprawy przy takiej ilości prac związanej z tym ociepleniem budynku . Najpierw należy określić co musi być wymienione na nowe np okna lub inne elementy okienne , tynki ,murarka i w końcu samo ocieplenie i w jaki sposób . To wszystko musi określić inwestor o co mu chodzi . A podejście ratusza jest takie jakby szło się do sklepu i kupowało kilo kiełbasy za 12 zł . Jeżeli to jest przetarg na zasadzie " zaprojektuj i wybuduj to za dokumentację i kosztorys też należy zapłacić i to sporo . Każdy kto się budował to wie ile taki projekt i ewentualne poprawki kosztują nie wspominając o zezwoleniach różnego rodzaju .

avatar
~Odi
11.10.2017 18:24

Taniej by było przenieść SP nr 2 do budynku w Gimnazjum nr 2, ale cóż pewne osoby są nie do ruszenia w tym mieście. Jednak wszystko ma swój początek i koniec, może wtedy coś się zmieni we Wschowie.

avatar
~Rozjemca
12.10.2017 06:04

Kiedy w końcu przestaniemy się kłócić a zaczniemy coś robić razem. Wolsztyn, Nowa Sól nie wspominając o Włoszkowicach czy Lesznie wszystko kwitnie a my tracimy energię na jałowe spory: "KTO CO ZROBIŁ ŹLE" a nie co zrobić żeby było lepiej. Wstyd mi trochę za nas.

avatar
~do rozjemcy
12.10.2017 10:05

Masz rację . Aby jednak tak było wystarczy sumiennie pracować. Nadrzędnym celem urzędnika powinna być praca dla dobra miasta. Dlaczego powiat może funkcjonować sprawnie a w gminie wszystko kuleje . Jeżeli kolejna inwestycja jest żle przygotowana to należy zastanowić się dlaczego ? To nie jest kwestia kłótni tylko rozwiązania problemu. Do wspomnianej chociażby Nowej Soli ściągnięto kompetentne osoby , którym dobrze zapłacono co szybko przełożyło się na sukces miasta. Włoszakowice miejscowość dużo mniejsza od Wschowy też sobie świetnie radzą . Wójt który tam rządzi od lat dobrał sobie kompetentnych naczelników wydziałów . Pieniądze wydawane są tam w sposób racjonalny. Tych pytań ,, kto co zrobił żle " pojawia się w naszym mieście zbyt dużo natomiast wnioski nie płyną z tego żadne.

avatar
~do rozjemcy
12.10.2017 13:29

Ręka zwycięzcy wyciągnięta do pokonanego przeciwnika to wzór niedościgniony u tej władzy, która zaczęła swoje rządy od zwolnień, poniżeń pracowniczych i nieuprawnionych doniesień do prokuratury. Efektem tego liczne sprawy sądowe i poniesione przez podatników koszty sądowe i odszkodowań. Jedyny zadowolony materialnie z tej całej fali nienawiści to kancelaria z Wrocławia. Micha się należy , czy się wygrało, czy się przegrało. Przykre ale prawdziwe.

avatar
~do do rozjemcy
13.10.2017 08:11

Tu masz rację w stu procentach . Kto chce z takim wściekłym podjąć współpracę ? . Każdy zdaje sobie sprawę że po przegranych wyborach następca zacznie rozliczać porządnie poprzednika z tych jego " wyczynów " i będzie się przyglądał co on i kto to zrobił i za ile . Nikt w tym szambie nie chce się pobrudzić . Zycie jest przewrotne raz na wozie a raz pod wozem . A poza tym ratusz sam wykończył swoich miejscowych zlecając obcym z innych miast różne inwestycje i usługi . To jest efekt ratusza decyzji i tylko ich .

avatar
~Inżynier
12.10.2017 22:18

Na tym polega formuła zaprojektuj i wybuduj!!!. Wykonawca ma sobie założyć jak chce wykonać daną robotę wg specyfikacji przetargu i czego oczekuje Inwestor!!!. A to że cena ofertowa jest wyższa niż budżet i nie ma chętnych, to mnie wcale nie dziwi !!! świadczy o tym nasycenie rynku i teraz można wybierać co się chce robić i za dużo lepsze pieniądze niż 2-5 lat temu.

avatar
~do inżyniera
13.10.2017 08:01

Tej inżynier zejdź na ziemię ! . A może lepiej i taniej będzie obłożenie tego budynku snopkami słomy . I ekologicznie będzie i będzie zadowolony inwestor że tak tanio . W taki sposób to możesz własną szopkę z drewna dodatkowo ocieplać . Tutaj w tym przypadku muszą być zachowane procedury i zastosowane przepisy budowlane . A te twoje przemyślenia wsadź między bajeczki dla grzecznych dzieci . Prędzej bym podejrzewał że wykonawcy nie potrafią wykonać porządnego kosztorysu nie wspominając już o porządnym i poprawnym projekcie . A o uzgodnieniach i uzyskaniu pozwoleń nie będę wspominał bo to jest temat rzeka . Samo wykonanie projektu to jest tylko ułamek tych trudności o których napisałem .

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl