Otwarcie Dni Sławy
Niedziela, 02 sierpnia 2015 o 12:09, autor: Martyna Dziadosz 0
Pierwszego dnia Lata Bez Granic miały miejsce dwie wystawy obrazów, namalowanych przez gości z Luckau z miasta partnerskiego Sławy. Podczas uroczystego otwarcie dni miasta Krzysztof Koziołek i Alfred Rösler zaprezentowali swoje książki - Furia rodzi się w Sławie oraz ,,40 lat nad Sławą. O stacji hydrologicznej w Radzyniu im. prof. Zbigniewa Pasławskiego.
Wystawę ,,Pieces of Arts" można było zobaczyć w remizie OSP w Sławie. Obrazy przedstawiały między innymi karykatury Angeli Markel oraz Nicolasa Sarkozy'ego.
Natomiast w auli sławskiego gimnazjum, gdzie odbyło się uroczyste otwarcie dni miasta była okazja zobaczyć resztę prac sławskich przyjaciół z miasta Luckau.
- Liczę na to, że wspólnymi siłami wraz ze wszystkimi mieszkańcami Sławy - mówił burmistrz Cezary Sadrakuła podczas otwarcie Lata Bez Granic - będziemy nadal dążyć do tego, aby miasto z roku na rok stawało co raz bardziej znane w regionie i nie tylko. Sława oraz miejscowości wiejskie zmieniają się w dużej mierze dzięki jej mieszkańcom, ich inicjatywom, oddolnym działaniom. Warto to podkreślić, że tak w mieście, jak i na wsiach lokalne społeczności dbają o rozwój tego, co ich otacza.
Swoją prapremierę podczas uroczystego otwarcia Dni Sławy miała książka ,,Furia rodzi się w Sławie". Jeszcze przed oficjalnym otwarciem dni miasta, czytelnicy ustawiali się w kolejce po książkę i dedykację autora.
- Pisząc tę książkę - mówił jej autor Krzysztof Koziołek - zbadałem historię Sławy i dzięki niej mam rozeznanie, jak bardzo Sława zmieniła się na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Szukając potrzebnych informacji, sięgnąłem do źródeł z lat 30-tych poprzedniego wieku, kiedy tworzyło się tutaj uzdrowisko miejscowości turystyczno-wypoczynkowej. Dzięki temu książka zawiera wiele faktów historycznych, ale muszę również dodać, że kiedy kilka lat temu miałem pomysł na kryminał, którego akcja dzieje się w Sławie, to nie zdawałem sobie sprawy, jak wiele z tego, co pierwotnie uważałem za fikcję, potwierdziło się w źródłach, poświęconych Sławie.
Zaproszeni goście mieli okazję również zapoznać się z książką Alfreda Röslera przyrodnika, podróżnika, autora sławskich przewodników turystycznych. ,,40 lat nad Sławą", to zeszyt hydrologiczno-meteorologiczny, który powstał na bazie wykładów wygłoszonych w 2010 roku z okazji 40-lecia Stacji Hydrologicznej w Radzyniu.
(rak/foto: kacper)