Szanowni Mieszkańcy Miasta i Gminy Wschowa,
z dużym niepokojem obserwuję narastającą rozbieżność zdań pomiędzy Starostą Wschowskim a Spółką Komunalną we Wschowie, w sprawie rekultywacji byłego już składowiska odpadów w Tylewicach. Nieczynne składowisko to kolejny, nie rozwiązany przez lata, problem naszej gminy.
Odmienne opinie dwóch stron dotyczą wyłącznie interpretacji obowiązujących w Polsce przepisów prawa (poniżej). W rozporządzeniu Ministra Klimatu znajduje się pełna lista odpadów, którymi można rekultywować, czyli przywracać wartości przyrodnicze terenom zniszczonym przez działalność człowieka, a takimi są między innymi nieczynne składowiska odpadów. W projekcie rekultywacji składowiska w Tylewicach, są zawarte WYŁĄCZNIE odpady dozwolone OBOWIĄZUJĄCYM polskim prawem, czyli BEZPIECZNE DLA LUDZI I ŚRODOWISKA.
Podkreślam - wymienione w oświadczeniu Starosty typy odpadów są DOZWOLONE polskim prawem i tego typu odpadami rekultywuje się nieczynne składowiska na terenie całego kraju. Wyliczenie wyłącznie nazw odpadów, bez zapisów o zgodności z obowiązującym prawem, technice ich wykorzystania, jest manipulacją mającą na celu zastraszenie mieszkańców, co do ich niebezpiecznego wpływu na zdrowie ludzi.
Starosta Powiatu Wschowskiego podobnie jak inne organy administracji, winny działać na podstawie i w granicach prawa i wydawać rozstrzygnięcia opierając się na obowiązujących aktach prawnych. Ponadto nie mogą w swoich rozstrzygnięciach stosować kryteriów pozaprawnych takich jak WŁASNE INTERPRETACJE, OBAWY, PRZEWIDYWANIA czy PRZEKONANIA POLITYCZNE.
W oświadczeniu Starosty Wschowskiego niestety zawartych jest wiele nieprawdziwych informacji, które mogą świadczyć o powierzchownej wiedzy o obowiązujących przepisach prawnych lub ich nieznajomości.
Dotyczy to przede wszystkim kwestii potencjalnego zanieczyszczenia odpadami Głównego Zbiornika Wód Podziemnych „Wschowa”. Tego typu twierdzenie Starosty nie ma uzasadnienia w Rozporządzeniu Wojewody Lubuskiego i Wojewody Dolnośląskiego z dnia 14 września 2021 r., w sprawie ustanowienia obszaru ochronnego Głównego Zbiornika Wód Podziemnych nr 306 Zbiornik Wschowa. Składowisko w Tylewicach jest zlokalizowane poza wyznaczonym obszarem ochronnym, o którym mowa w tym rozporządzeniu. W związku z tym teren ten nie jest objęty zakazami, w szczególności w zakresie wykorzystania odpadów obojętnych do procesu rekultywacji. Oznacza to, że rekultywacja przedstawionymi odpadami NIE BĘDZIE MIEĆ WPŁYWU na jakość wód podziemnych we Wschowie.
Upowszechnianie informacji o tego typu zagrożeniach, jest NIEWŁAŚCIWE, NIEZGODNE ze stanem faktycznym i WPROWADZAJĄCE mieszkańców gminy Wschowa w błąd.
Dlaczego w Tylewicach nie można przeprowadzić projektu rekultywacji na tych samych założeniach oraz z wykorzystaniem przewidzianego przepisami prawa materiałów, podobnie jak w większości polskich gmin?
Szanowny Panie Starosto, liczę i apeluję na zrozumienie i nieutrudnianie rekultywacji składowiska, do której sam Pan zobowiązał gminę.
Konrad Antkowiak, Burmistrz Miasta i Gminy Wschowa
Rozporządzenia 22 Wojewody Lubuskiego i Dolnośląskiego z dnia 14 września 2021 r. w sprawie ustanowienia obszaru ochronnego Głównego Zbiornika Wód Podziemnych nr 306 Zbiornik Wschowa oraz ustawy z dnia 14 grudnia 2012r. o odpadach (Dz. U. z 2021r., poz. 779 t.j.), Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 30 kwietnia 2013r. w sprawie składowisk odpadów, Rozporządzenia Ministra Klimatu z dnia 2 stycznia 2020r. w sprawie katalogu odpadów.
Źródło: Konradantkowiakoficjalnie