Wszyscy spotkaliśmy się z Tadeuszem Rolke – 88-letnim artystą fotografikiem, pionierem fotografii reportażowej. Tadeusz Rolke to człowiek z pasją, który zaimponował nam bogatą biografią, energią, aktywnością i pamięcią – wspominał doświadczenia z II wojny światowej, kiedy należał do Szarych Szeregów, podczas powstania warszawskiego krótko był łącznikiem, a po jego upadku został wywieziony do Niemiec. Już w czasie wojny zainteresował się fotografią. Rozmowę z artystą i świadkiem historii prowadziła Małgorzata Purzyńska, współautorka wydanej w ubiegłym roku książki „Tadeusz Rolke. Moja namiętność”. Po tym spotkaniu udaliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego, które - podobnie jak POLIN- wywarło na nas duże wrażenie. To jest bez wątpienia bardzo znaczący pomnik Lecha Kaczyńskiego.
Wieczorem, w Teatrze Polonia, obejrzeliśmy sztukę „Piękny nieczuły”. Jean Cocteau napisał ten monodram specjalnie dla Edith Piaf. W jej rolę rewelacyjnie wcieliła się Natalia Sikora. Spektakl kończy się małym recitalem utworów legendarnej piosenkarki. Sikora doskonale naśladuje nie tylko jej głos, ale i emocje.
W niedzielę, w sali konferencyjnej Fundacji Geremka, odbyły się prezentacje filmów przygotowanych przez uczniów, co było ich głównym zadaniem, opracowywanym od pierwszego zjazdu. Przedstawiali historię Polski XX wieku z myślą o odbiorcy – obcokrajowcu. I dla uczniów, i dla nauczycieli było to ciekawe, pouczające doświadczenie.
Mamy nadzieję, że w kolejnej edycji projektu również znajdą się reprezentanci ZANa.
Tekst: Małgorzata Sobańska
Zdjęcia: uczestnicy warsztatów