TworzymyGłos Regionu

reklama

OPS Wschowa zmieni się w Centrum Usług Społecznych? Rozmowy już trwają

Czwartek, 24 kwietnia 2025 o 23:55, aktualizacja Sobota, 26 kwietnia 2025 o 09:34, autor:
OPS Wschowa zmieni się w Centrum Usług Społecznych? Rozmowy już trwają

Gmina Wschowa rozważa przekształcenie Ośrodka Pomocy Społecznej w Centrum Usług Społecznych. Pomysł omawiano podczas spotkania z udziałem przedstawicieli lokalnych instytucji, które szukały najlepszych rozwiązań dla zmieniających się potrzeb mieszkańców.

W siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej we Wschowie odbyło się spotkanie poświęcone przyszłości lokalnej polityki społecznej. Przedstawiciele wielu instytucji, m.in. Urzędu Miasta i Gminy, Biblioteki Publicznej, Centrum Kultury i Rekreacji, Spółki Komunalnej, Środowiskowego Domu Samopomocy i Dziennego Domu „Senior+”, wspólnie analizowali możliwe kierunki rozwoju wsparcia społecznego.

Wśród tematów pojawił się pomysł przekształcenia OPS w Centrum Usług Społecznych – nową jednostkę, która mogłaby lepiej odpowiadać na potrzeby lokalnej społeczności.

– Diagnoza przeprowadzona na początku tego roku przez OPS wyraźnie wskazała kierunek: mieszkańcy potrzebują kompleksowego, lokalnego wsparcia. Jest to szczególnie istotne wobec zauważalnych zmian społecznych: wzrastającej liczby seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami – tłumaczy burmistrz Konrad Antkowiak.

ZOBACZ: Diagnoza potrzeb i potencjału społeczności lokalnej w mieście i gminie Wschowa

Centrum Usług Społecznych to szerszy zakres działań i nowe formy pomocy

Uczestnicy spotkania podkreślali znaczenie dostosowania usług do konkretnych, realnych potrzeb mieszkańców.

– Przekształcenie OPS w CUS oznacza nową jakość wsparcia – zwiększymy zakres usług społecznych o takie formy, jak teleopieka, asystencja osobista, pomoc sąsiedzka oraz inne zupełnie nowe rozwiązania, które będą dopasowane do rzeczywistych potrzeb mieszkańców naszej gminy – tłumaczy burmistrz Antkowiak.

Centra Usług Społecznych to nowy model organizacyjny, funkcjonujący już w niektórych samorządach. Zakłada on integrację działań różnych instytucji w jednym miejscu. Pozwala też tworzyć programy usług dla konkretnych grup: seniorów, rodzin, osób z niepełnosprawnościami, a także całych społeczności lokalnych.

CUS-y, oprócz usług świadczonych przez instytucje, mogą opierać się na działaniach samopomocowych i wolontariacie. W ten sposób mieszkańcy zyskują nie tylko pomoc, ale i przestrzeń do aktywnego działania na rzecz innych.

W nowym podejściu istotną rolę odgrywa organizator społeczności lokalnej, który współpracuje z mieszkańcami przy tworzeniu indywidualnych planów usług. Dzięki temu możliwe staje się uwzględnienie takich form wsparcia, jak bezpłatna pomoc sąsiedzka czy wspólne inicjatywy oddolne.

Źródło: Burmistrz MiG Wschowa Konrad Antkowiak, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze

avatar

avatar
~Żmija z palestyny
25.04.2025 07:00

CENTRUM USŁUG SENIORALNYCH, tak powinna brzmieć nazwa. Panie burmistrzu, proszę o odwagę i uczciwość wobec mieszkańców gminy.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl