TworzymyGłos Regionu

reklama

Odprawa roczna policji

Piątek, 22 stycznia 2021 o 14:48, aktualizacja Piątek, 22 stycznia 2021 o 14:55, autor: 2
Odprawa roczna policji

Podsumowanie minionego roku oraz określenie celów i priorytetów na rok bieżący jest założeniem corocznie odbywającej się odprawy kadry kierowniczej policji. To również okazja do pochwalenia się sukcesami lubuskiego garnizonu.

Obecny na odprawie wojewoda Władysław Dajczak podkreślał w swoim wystąpieniu rolę, jaką pełni lubuska policja oraz skuteczność jej działań:

Dane statystyczne wskazują, że codzienna praca wykonywana przez funkcjonariuszy oraz pracowników cywilnych przynosi spadek przestępczości. To dowód na to, że  zadania podejmowane przez lubuską policję są profesjonalnie realizowane – powiedział wojewoda.

Wojewoda złożył szczególne podziękowania Komendantowi Wojewódzkiemu Policji Jarosławowi Pasterskiemu za objęcie garnizonu, kierowanie nim oraz za współpracę z wojewodą i służbami na wielu płaszczyznach.

W ostatnim czasie w naszym województwie podejmowaliśmy jednocześnie działania dotyczące pandemii, ptasiej grypy, afrykańskiego pomoru świń. Wszystko to postawiło przed nami wiele zadań do wykonania. Dzisiejsze wskaźniki i podsumowania pokazują, że poza nimi funkcjonariusze lubuskiej policji wykazali wielkie zaangażowanie i profesjonalizm w służbę mieszkańcom – podkreślał wojewoda Władysław Dajczak.

Garnizon lubuskiej policji

W 2020 roku do służby wstąpiło 181 nowych osób (o 51 osób więcej niż w roku 2019). Na 31 grudnia 2020 r. odnotowano 1999 funkcjonariuszy zatrudnionych w lubuskiej policji.  W mijającym roku, w ramach lubuskiej policji funkcjonowały:
- 2 komendy miejskie,
- 10 komend powiatowych,
- 16 komisariatów,
- 20 posterunków,
- samodzielny pododdział prewencji,
- samodzielny pododdział kontrterrorystyczny.

Działania 

W 2020 roku, dzięki wsparciu innych podmiotów,  policja zrealizowała 8847 służb (o 6713 więcej niż w roku 2019). W przeciągu całego roku na terenie województwa zorganizowano 4523 spotkania dzielnicowego ze społeczeństwem.

Ponad to Komenda Wojewódzka Policji podjęła szereg działań dostosowując aktywność policji do potrzeb z zakresu zagrożeń społecznych. Za ich realizację została oceniona na poziomie „bardzo wysokim” wraz z 6 innymi komendami wojewódzkimi z kraju.

Podejmowane aktywności z zakresu profilaktyki zagrożeń społecznych obejmowały m.in.
- Wojewódzki Program Antydopalaczowy „Dopalam się sobą”,
- Program Edukacyjno-informacyjny „Bezpieczna Młodość”,
- konkurs fotograficzny „Bezpieczeństwo w obiektywie Seniora”,
- działania profilaktyczne „Seniora nie oszukasz!”,
- działania z zakresu bezpieczeństwa w Internecie i przeciwdziałaniu przemocy.

Jak co roku odbyły się również działania prewencyjne skierowane do uczniów „Bezpieczne Ferie” i „Bezpieczne Wakacje”.

Przestępstwa

W roku 2020 odnotowano 24710 wszystkich przestępstw. Spadła ilości zgłaszanych i wszczynanych spraw wśród najbardziej uciążliwych społecznie przestępstw z 7 kategorii (wypisanych poniżej). W porównaniu z rokiem 2019 (7333 zdarzeń), w roku 2020 odnotowano ich spadek o 5,4% (6938). Ogólna wykrywalność przestępstw wzrosła do 41,5%.

Stwierdzone przestępstwa uciążliwe społecznie:
- kradzieże cudzego mienia – 3388,
- rozboje, kradzieże i wymuszenia – 153,
- kradzieże z włamaniem – 2972,
- kradzieże samochodów i włamania do nich – 388,
- uszkodzenia mienia – 1081,
- uszczerbek na zdrowiu – 318,
- bójki i pobicia – 113. 

Tekst/foto: Lubuski Urząd Wojewódzki

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (2)

avatar

avatar
~Suweren
23.01.2021 11:22

Aby analiza z działań policji była pełna i uczciwa powinno być podane , dla równowagi i jasności tych działań ; - ilu policjantów z garnizonu lubuskiego zostało ukaranych dyscyplinarnie za działania niegodne mundurowego, a ilu karnie?????, ilu zwolniono z organów policyjnych za złamanie policyjnej przysięgi i nie tylko ?????. Takie coroczne statystyczne zestawienie jest tak de facto przyćmieniem faktycznej pracy policji....@. ...... Przepis tak stanowi i trzeba cos z tym zrobić i dać do publicznej wiadomości !!!!!, a karawana pędzi dalej, a jak policja > obecna zachowuje się na legalnych demonstracjach naszych Pań, Młodzieży TO MY WSZYSCY WIDZIMY i tu już w tym statystycznym sprawozdaniu policyjnym tego NIE BYŁO WIDAĆ !!!!. STATYSTYKA jak STATYSTYKA ma za zadanie w każdej instytucji w tym i policji zaćmić FAKTY ich rzeczywistych działań, taka """"PROWIZORKA DZIAŁAŃ """"!!!!. KTO o tym dalej będzie pamietał , a zwłaszcza te liczby ?????.

avatar
~MIESZKANIEC+
26.01.2021 09:28

Mając na uwadze tą odprawę - ROCZNĄ - czy pan komendant województwa , a może jego personel rzeczników prasowych odpowie ; - dla czego zwykły obywatel - mieszkaniec Wschowy nie może spożywać posiłków w restauracji, barach, a miejscowy policjant to czyni ???????. Pytanie, w trosce o nasze bezpieczeństwo przed wirusem Covid-19 jaki może - MOŻE ! - być rozpowszechniany przez tych policjantów, np. podczas ich interwencji, legitymowania, zatrzymywania osób ???????. Pytanie - po wpisie jednego z naszych forumowiczów "Zainteresowany" !!!!!!. A co nato my wszyscy co mamy gorsze żoładki niż policja ?????

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl