Odkryją tajemnice kościoła w Przyczynie Górnej
Wtorek, 06 maja 2014 o 09:55, autor: Edyta Liberska 0
Kuźnia przeszłości to propozycja Muzeum Ziemi Wschowskiej, skierowana do młodych pasjonatów, miłośników miasta i jego najbliższego otoczenia.Projekt ma na celu odkrywanie dziedzictwa kulturowego poprzez pryzmat miejsc i zabytków.
Podczas pierwszego spotkania grupa młodzieży odkrywała tajemnice i zakamarki dawnego kościoła ewangelickiego im. Żłóbka Chrystusa (Kripplein Christi) we Wschowie. Uczestnicy spotkania poznali nie tylko ciekawą historię samego obiektu, ale także związane z nim legendy oraz historię wschowskich fortyfikacji i gminy ewangelickiej. Zwiedzając obiekt młodzież mogła zajrzeć do barokowych krypt oraz dawnej biblioteki.
Druga odsłona projektu miała miejsce 24 kwietnia 2014 r.Tradycyjnie spotkaliśmy się o godz. 16.00 pod nową siedzibą Muzeum Ziemi Wschowskiej, a zabytkiem, któremu poświęciliśmy uwagę był zespół klasztorny Ojców Franciszkanów we Wschowie.
Oprócz niezwykłej i burzliwej historii samego klasztoru zatrzymaliśmy się na dłużej przy najważniejszych obiektach, takich jak ołtarze, freski oraz nagrobki donatorów znajdujące się w kościele św. Józefa Oblubieńca, cudownym krucyfiksie w kaplicy Krzyża Świętego, drodze krzyżowej, umieszczonej w klasztornych krużgankach oraz odpustowej figurze św Józefa znajdującej się na klasztornym dziedzińcu. Dodatkową atrakcją była możliwość wejścia do krypty grobowej, znajdującej się pod kaplicą Krzyża Świętego, która mieści w sobie pochówki zakonników oraz donatorów klasztoru i kościoła.
Najbliższe spotkanie w ramach Kuźni przeszłości już 15 maja! Poznamy tajemnice kościoła św. Jerzego w Przyczynie Górnej.
Spotykamy się tradycyjnie o godz. 16.00 pod nową siedzibą Muzeum Ziemi Wschowskiej przy placu Farnym 3.
Ostatnie spotkanie z tego cyklu zaplanowaliśmy na 5 czerwca - wówczas zgłębimy wiedzę na temat wschowskich wodociągów i zwiedzimy wieżę ciśnień w Parku Wolsztyńskim we Wschowie.
Zapraszamy wszystkich miłośników wschowskich zabytków i młodych odkrywców!
Udział w projekcie jest bezpłatny.
(tekst/foto:MZW)