Publikacja jest kolejnym opracowaniem tego autora dotyczącym wschowskiego mennictwa, pierwszą pozycją była "Mennictwo wschowskie" wydana w 2018 roku.
Prezentowana pozycja, pierwsza z pięciu planowanych, została wydana w dwóch językach: polskim i niemieckim. Książka porusza tematykę numizmatyki, ale także spraw lokalnej heraldyki, sfragistyki i dyplomatyki.
Dzięki publikacji można poznać genezę herbu Wschowy oraz dowiedzieć się, jakie pieczęcie były używane oraz co zapisano w dokumentach i przywilejach menniczych. Książka jest bogato ilustrowana.
Autor ma nadzieję, że publikacja zainteresuje historią naszego regionu, nie tylko w Polsce, ale także za naszą zachodnią granicą.
Spotkanie otwarte odbędzie się 17 stycznia 2023 roku w muzeum przy Placu Farnym 3. Pierwszy wykład rozpocznie się o godzinie 10:00, a drugi o 11:00.
W trakcie spotkania będzie można nabyć publikację w promocyjnej cenie oraz otrzymać podpis od autora.
Max Kirmis (ur. 1851 r., zm. 1926 r.) był niemieckim naukowcem i nauczycielem, autorem pierwszego podręcznika dotyczącego polskiej numizmatyki. Urodził się we Wschowie i przez całe dzieciństwo mieszkał przy dzisiejszej ulicy Kilińskiego 15. W 1885 roku wydał swoją publikację dotyczącą historii Miejskiej Mennicy we Wschowie.
Uroczystości związane z odsłonięciem tablicy pamiątkowej miały miejsce w Muzeum Ziemi Wschowskiej w październiku 2022 i były poprzedzone wykładami okolicznościowymi wygłoszonymi przez Pana Ryszarda Kozłowskiego, znanego we Wschowie i Lesznie pasjonata numizmatyki, autora książki "Mennictwo Wschowskie". Prelegent przedstawił okres życia Kirmisa we Wschowie, a także jego podręcznik polskiej numizmatyki wydany w 1892 roku w Poznaniu oraz inne publikacje poświęcone herbom i monetom wschowskim z okresu 1310-1623.