TworzymyGłos Regionu

reklama

Oddaj krew i uratuj życie! Akcja krwiodawstwa w „Staszicu”

Wtorek, 19 marca 2024 o 23:34, aktualizacja Środa, 20 marca 2024 o 00:08, autor: 1
Oddaj krew i uratuj życie! Akcja krwiodawstwa w „Staszicu”

W I Zespole Szkół im. Stanisława Staszica we Wschowie już 22 marca rozpocznie się ważna akcja społeczna. W godzinach 9.00 – 12.00 każdy, kto tylko może i chce, będzie miał okazję dołączyć do szlachetnej grupy krwiodawców. Akcja będzie przeprowadzana w auli.

Kryteria dla potencjalnych krwiodawców

Aby zostać krwiodawcą, musisz mieć od 18 do 65 lat i ważyć co najmniej 50 kilogramów. Ważne jest, abyś był zdrowy, wypoczęty i nie miał objawów przeziębienia w dniu oddawania krwi. Oprócz tego, istnieje kilka wytycznych, które należy przestrzegać:

  • Nie powinieneś być leczony krwią lub preparatami krwiopochodnymi w ciągu ostatnich 6 miesięcy.
  • Unikaj zabiegów takich jak akupunktura, tatuaże, przekłucia uszu lub innych części ciała w ciągu ostatnich 6 miesięcy.
  • Operacje, zabiegi endoskopowe oraz inne diagnostyczne badania medyczne, takie jak gastroskopia czy laparoskopia, nie powinny być wykonywane w ciągu ostatnich 6 miesięcy przed planowanym oddaniem krwi.
  • W dniu oddania krwi zaleca się zjedzenie lekkiego posiłku i wypicie około 2 litrów płynów w ciągu 24 godzin przed pobraniem. Nie zapomnij zabrać ze sobą dokumentu tożsamości ze zdjęciem.

Przeciwwskazania i ograniczenia

Istnieje także szereg przeciwwskazania, które mogą czasowo uniemożliwić Ci oddanie krwi:

  • Okres menstruacyjny i do 3 dni po jego zakończeniu.
  • 6 miesięcy po wykonaniu tatuażu, zabiegu akupunktury, przekłuciu uszu lub innych części ciała.
  • 7 dni po zabiegu usunięcia zęba lub leczeniu kanałowym.
  • 2 tygodnie po przebyciu choroby zakaźnej i uzyskaniu prawidłowych wyników badań.

Zdrowie i styl życia

Należy ograniczyć palenie papierosów i unikać spożywania alkoholu w dniu oddania krwi oraz dzień przed nim. Nie można również brać aktualnie żadnych leków, z wyjątkiem większości suplementów diety i środków antykoncepcyjnych – jednak każdy przypadek wymaga indywidualnej konsultacji z lekarzem.

Ostateczna kwalifikacja

Pamiętaj, że pełną listę czynników wykluczających z uczestnictwa w krwiodawstwie znajdziesz na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Dożywotnie wykluczenie może dotyczyć osób z poważnymi chorobami przewlekłymi, zakaźnymi, nowotworami, chorobami krwi, cukrzycą, zaburzeniami psychicznymi oraz osobami prowadzącymi ryzykowne zachowania seksualne.

Źródło: RCKiK w Zielonej Górze, I ZS we Wschowie

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (1)

avatar

avatar
~DZIĘKI Wam...
20.03.2024 12:52

Dzięki za miejsce, bez tej pewnej jednostki na ulicy !. Dzięki !.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl