TworzymyGłos Regionu

reklama

Od poniedziałku przyjmują wnioski na zakup węgla

Piątek, 04 listopada 2022 o 15:00, aktualizacja Piątek, 04 listopada 2022 o 16:23, autor: 9
Od poniedziałku przyjmują wnioski na zakup węgla

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami Gmina Wschowa realizować będzie zakup preferencyjny węgla dla mieszkańców. Od poniedziałku, 7 listopada, mieszkańcy mogą składać wnioski, a sprzedaż ruszy w momencie dostarczenia węgla do gminy.

Ustawa o preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe została podpisana przez Prezydenta w minioną środę. Zgodnie z jej zapisami gminy mają możliwość zakupu i sprzedaży węgla dla mieszkańców za 2000 zł brutto za tonę. Sprzedaż odbywać się będzie na wniosek mieszkańców.

- Informuję, że od poniedziałku, 7 listopada, będą mogli Państwo składać wnioski o zakup węgla po preferencyjnej cenie. Wnioski dostępne będą na stronie internetowej Gminy Wschowa i Ośrodka Pomocy Społecznej oraz do pobrania w siedzibach. Wypełnione wnioski należy złożyć w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta i Gminy Wschowa osobiście, drogą pocztową lub za pomocą platformy E-PUAP, podpisane podpisem kwalifikowanym lub w Ośrodku Pomocy Społecznej – mówi Piotr Serdeń, pełnomocnik Burmistrza Miasta i Gminy Wschowa ds. węgla. 

Zgodnie z zapisami ustawy oraz rozporządzenia Ministra Aktywów Państwowych mieszkańcy mogą wnioskować o 1500 kg węgla do końca roku oraz 1500 kg od stycznia do kwietnia przyszłego roku. Cena jednej tony węgla wynosić będzie 2000 zł brutto. Zakup węgla po preferencyjnej cenie przysługuje jednej osobie z gospodarstwa domowego, która spełniała warunki określone w ustawie o dodatku węglowym i nie zakupiła węgla na sezon grzewczy 2022/2023 po cenie niższej niż 2000 zł brutto. 

- Chciałbym także zaznaczyć, że informacje o pozytywnym rozpatrzeniu wniosków oraz możliwości dokonania zakupu zostaną przekazywane wnioskodawcom dopiero w momencie kiedy węgiel zapewniony przez rząd będzie dostępny w składach na terenie naszej gminy. Zgodnie z informacjami otrzymywanymi przez gminę w programie dostępny będzie węgiel o frakcji orzech i groszek, nie należy go utożsamiać z eko-groszkiem – dodaje Piotr Serdeń. 

Przypominamy także, że zgodnie z zapisami ustawy koszt transportu węgla z miejsca składowania w gminie czy ewentualne workowanie stoi po stronie nabywcy i będzie on ustalany przez zarządzające danym składem przedsiębiorstwo. W Urzędzie Miasta i Gminy Wschowa ustanowiony został punkt informacyjny, dostępny pod numerem telefonu 65 540 86 45, pod którą mogą Państwo uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące sprzedaży przez gminę węgla po preferencyjnej cenie.

(Gmina Wschowa)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (9)

avatar

avatar
~Adaś
04.11.2022 15:38

Szok, za Tuska kupowałem ile chciałem, za 500zł w jakości prima sort. Aktualnie rusza machina-dystrybucja państwa i proponuje mi się śmieci kolumbijskie pomieszane z tym polskim, nie fizycznie ale z tym dużo droższym z importu razem wziąwszy żeby za 3 t zapłacić tyle ile w przyszłym roku czyli wychodzi na to samo ? Hmm..... chyba to matematyka dyskretna ? jak to dadzą na naturze, to ujebią cały rocznik ? Adaś

avatar
~ktos
04.11.2022 20:09

Do kom..adas Jak. Ci teskno do tego pana to szerokiej drogi A co do cen. To tkwisz w gleboklm komunizmie Niema sie co dziwic wiekszosc twoich komentarzy Strikto rodem jak z perlu jak niema argumentow To osmieszyc powodzenia towazyszu Twuj wierny czytelnik

avatar
~Mieszkanic
06.11.2022 11:02

Adaś ty stary komuchu

avatar
~Gruu
06.11.2022 15:32

Nikomu nie jest tęskno do tego polityka tylko fo normalnych czasów. A Pan odrazu widać że związany jest Pan z pisiorkami. Nie muszę chyba mówić że aż tak źle to za żadnej innej partii rządzącej nigdy nie było. Aha proszę poprosić o dofinansowanie dla komentującego,, ktos' na słownik ortograficzny.

avatar
~Urszula Chudak
07.11.2022 10:12

Proszę nie mówić, że znowu chwalę - mówię po prostu prawdę. Byłam w Urzędzie Gminy. Wniosek złożyłam sprawnie, będąc profesjonalnie obsłużoną! Nie tylko zresztą ja.

avatar
~jan
07.11.2022 14:02

A w Niemczech likwidują te ekologiczne farmy wiatrowe i powiększają kopalnie odkrywkowe. A u nas górnik ze Śląska musi węgla szukać.

avatar
~Do >jan>
07.11.2022 16:37

A tak z głową to u ciebie ok.????. Masz tak od dawna??, to jak ta ocena kobiet do 25 roku życia i ich "dawanie w szyje..." wypowiedziane przez pewnego emeryta - to jest jakość twojej wypowiedzi !!!!!!

avatar
~123+
12.11.2022 17:30

I pomyślałby ktoś? Adaś i p. Urszula, tacy nowocześni europejczycy. W ogródkach wiatraki, na dachach solary i pompy ciepła pod ziemią. No prawie ekologiczny "high life"! Ale nieee! To zwykłe stare kopciuchy na węgiel. Minęły już dwie dekady XXI wieku a Oni dalej w głębokiej komunie. W każdym komentarzu tak z wysoka "ą" i "ę", a to zwykła lipa i trochę słomy.

avatar
~Urszula Chudak
13.11.2022 10:57

Gratuluję kryteriów przynależności do grupy europejczyków - dla mnie pompa ciepła jest na szarym końcu! Priorytetem jest bycie tolerancyjną i otwartą, dumną ze swego pochodzenia i osiągnięć mojej Ojczyzny... długo by tak jeszcze wymieniać. Biorąc to wszystko pod uwagę - tak, w tym sensie czuję się stu procentową europejką. Z uwagi na ostatnio przeżywany czas, słowo "patriotyzm" było odmieniane przez wszystkie przypadki. A ja po wczorajszym koncercie w CKiR, mam na myśli jeszcze jeden - ten lokalny. Szczere podziwianie i oklaskiwanie młodych, lokalnych artystów, też mieści się w tej kategorii. Kto był na wydarzeniu - wie o czym mówię. Kto nie był, niech posłucha urywków nagrań. Niech podziwia siłę głosu Martyny Krzyżkowiak i piękną wokalizę na początku utworu Karoliny Mikołajczak. I co tam przy tym wszystkim pompa ciepła - pikuś, a nawet pan pikuś!

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl