TworzymyGłos Regionu

reklama

Od pewnego czasu w Sławie

Wtorek, 23 maja 2017 o 12:35, aktualizacja Piątek, 26 maja 2017 o 09:11, autor: 29
Od pewnego czasu w Sławie

Nie tak łatwo jest złamać kręgosłup lokalnej społeczności, ale jest to niestety możliwe. Nie tak łatwo zepsuć coś, co nieźle funkcjonuje, ale jak człowiek się uprze, to nawet budowane przez lata dobre obyczaje, pewien porządek prawny, umiejętność dialogu, czy umiejętność szukania kompromisu mogą zostać zaprzepaszczone. Jak mówi staropolskie powiedzenie: zburzyć jest łatwo, zbudować o wiele trudniej.

Takie mam spostrzeżenia po ostatnich doniesieniach medialnych i nie tylko w sprawie parkingu przy Przedszkolu i Żłobku Bajka w Sławie. Sprawa została rozwiązana w klasyczny sposób. Rodzice, których dzieci uczęszczają do przedszkola złożyli petycję do burmistrza z prośbą o zwolnienie z opłat parkingowych.  Zwracali uwagę, że parking jest w kiepskim stanie. Oni sami tam na chwilę parkują, w ogóle nie rozumieją, jak można pobierać opłaty za parking, skoro to miejsce dobrze się nie prezentuje. Mieszkaniec ma prawo wnioskować o różne zmiany w mieście. Nie musi zastanawiać się, czy opłaty za parkowanie w tym miejscu są od zawsze, czy dopiero od teraz. Po to w demokratycznych wyborach wybrano władze miasta, aby te reagowały, jeżeli będzie taka potrzeba. Władze Sławy otrzymały petycję i w porozumieniu z przedszkolem, wyszły na przeciw potrzebom mieszkańców. Opłaty od rodziców nie będą pobierane. Problem rozwiązany. Może nie ma powodu, żeby pisać peany na cześć burmistrza Sławy, bo w sumie zrobił to, co do niego należało. Zwykła praca samorządowca. Jest problem, trzeba ten problem rozwiązać. W normalnej sytuacji samorządu przechodzi się nad tym do porządku dziennego, ale od pewnego czasu w Sławie próbuje się normalność pokazać w krzywym zwierciadle. W dodatku strojąc się w szaty kogoś kto rzekomo dobro Sławy i jej mieszkańców stawia na pierwszym miejscu.

Widziałem ten schemat we Wschowie przed wyborami samorządowymi w 2014 roku. Cokolwiek ówczesny burmistrz nie zrobił, należało wylać na niego pomyje. Taki zwyczaj się zrodził w mieście. A jak tego było mało, to zamieszczało się w gazetach ośmieszające ówczesnego burmistrza memy. Nie było dialogu ani szukania kompromisów, zarzucono dobre obyczaje debaty publicznej. Mało tego, trudno było z takiej działalności opozycji wnioskować, że chodzi tutaj o dobro miasta. Przeciwnie, miało się wrażenie, że miasto przestało mieć jakiekolwiek znaczenie. Ważne było co innego, liczyło się polowanie na samorządowca. W tamtym okresie nazywałem ten proces łamaniem kręgosłupa lokalnej społeczności. Kręgosłupa samorządności, dobrych obyczajów w polityce itp., itd. Dzisiaj obserwuję ten schemat w Sławie. Pytanie w związku tym rodzi się zasadnicze: Czy sławianie dadzą wiarę tak prowadzonej kampanii pod płaszczykiem dobra Sławy, czy też stawią temu odpór. To pewnie jeszcze za wcześnie na to, aby się nad tym poważnie zastanawiać, bo ostatecznie do wyborów samorządowych pozostało 1,5 roku. Ale warto już dzisiaj pamiętać, że zepsuć można wszystko, obśmiać również, można na sesjach Rady Miejskiej mówić podniesionym głosem, nieznoszącym sprzeciwu, można powtarzać jak mantrę, że Sadrakule i Gruszewskiemu to my wszyscy już niedługo pokażemy, co o nich myślimy. Można wszędzie dopatrywać się spisków i złej woli. Jak pokazują ostatnie lata, nie tylko w lokalnej polityce, można w ten sposób funkcjonować. Można nawet tupać nogami, wymachiwać rękoma i Bóg wie, co jeszcze. Ale czy to znaczy, że taką postawę cechuje dojrzałość i troska o sprawy gminy?

Sprawa parkingu przy przedszkolu w Sławie jest dobrym przykładem na to, jak dzisiaj w Sławie robi się lokalną politykę w opozycji do burmistrza. Opozycja do jakiegokolwiek burmistrza zawsze będzie funkcjonować, bo na tym zasadzają się podstawy demokracji. Jeżeli jest to polityka, która skupia się na problemach gminy, a nie na tym, jak dokopać burmistrzowi, wtedy mieszkańcy mogą spać spokojnie. W takiej sytuacji zawsze sprawy gminy będą na pierwszym miejscu. Jeżeli jednak jest odwrotnie i nie jest ważne, czy burmistrz rozwiązuje problemy mieszkańców, bo istotne jest, aby burmistrza i działania Urzędu pokazać w złym świetle, to jest to sygnał, że tego rodzaju polityka na pewno nie ma na celu dobra gminy.

Rafał Klan

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (29)

avatar

avatar
~Paweł Żygadło
23.05.2017 14:37

"Może nie ma powodu, żeby pisać peany na cześć burmistrza Sławy, bo w sumie zrobił to, co do niego należało" czyli skłamal na urzędowej stronie w ww. sprawie a potem mimo wszystko skasował pieniądze za te miejsca parkingowe. W związku z ocieplaniem jego wizerunku przez ZW Rafał Klan szkaluje opozycję od lat. Rafcio łobuzie popatrz w lusterko jak się nie wstydzisz

avatar
~ext7
23.05.2017 15:04

„Nie tak łatwo jest złamać kręgosłup lokalnej społeczności, ale jest to niestety możliwe.” Tak, u nas we Wschowie to możliwe i tak się też stało(mam nadzieje ,że wschowianie się ogarną) , ale jak o Sławę chodzi ,to pewności nie mam. Nie wiem skutkiem czego ,ale sławianie wybierając Cezarego, dokonali bardzo dobrego wyboru.. Być może zauważyli zmianę na lepsze, a populistyczne obietnice politycznych „meteorytów” olali i na ten czas nie sadzę ,że nagle im się odmieniło. No dobrze ,choć Rafałowy tekst taki troszkę „OBOK” przedszkolnego parkingu jest ,to pozwolę sobie i ten temat zachaczyć. Nie jest ważne w jakim stanie jest w/w, przecież tu nie o to chodzi. Nawet gdyby był marmurem wyłożony ,to i tak z mojego punktu widzenia pobieranie gminnych opłat byłoby nie na miejscu..(tak też postąpiła sławska władza) A to ,że władza wsłuchuje się w głos mieszkańców, to chwała jej za to. I nie o to chodzi, coby hymny pochwalne na jej cześć pieć, ale warto o tym powiedzieć, napisać (co też się stało).

avatar
~Adaś
23.05.2017 15:48

Witaj Krzysztofie , co Ty , komu i gdzie we Wschowie złamali ....... na pewno nie Tobie i nie mnie ....... ale , że władza dzisiaj ( od początku) dobrze się bawi "wertując" katalogi TRAVEL to fakt. A jednak mieszkaniec mówi inaczej ? więc pada czy świeci słońce ? Adaś

avatar
~PŻ
23.05.2017 15:09

Ext chyba nie zrozumiałeś. Sławska władza opłatę pobiera. Tak się wspomaga nowootwarte przedszkole. Pozdrawiam

avatar
~ext7
23.05.2017 15:30

Oj.. Ktoś tu prawdy nie mówi. Hm.. Opcje są trzy. Ty, Burmistrz, Rafał. Kto w tym przypadku łże?? Jak jest z tą parkingowa opłatą naprawdę ???

avatar
~PŻ
23.05.2017 15:39

jest tak że pieniążki są pobierane ale zapłacić zdecodowali się właściciele przedszkola za rodziców. Czyli jak wyżej - Urząd bierze kasę za parking.

avatar
~Adaś
23.05.2017 16:07

Niejako jakby nikt nie kłamał; rodzice nie płacą , bo już jest zapłacone , burmistrz traktuje jako rodzice są wolni od opłat i jest ok, ....... ale właściciel biznesu przedszkolnego wychodząc na przeciw klientom pokrył koszty dla Urzędu z swojego zysku, więc chciwy swoje otrzymał. Myślę , że zagwozdka wyjaśniona ale przyzwoitości jednak brak, ..... nie tylko nasza p. P, nie tylko koleżanka p. R. ale i p. Sz. jak spija słodki likier to do końca a cierpki moszcz pozostaje dla "dziadów" - czyje to były słowa .hmmm.... ? Adaś

avatar
~Sz.
23.05.2017 15:34

W związku z petycją rodziców złożoną w Urzędzie Miasta odnośnie parkingu naprzeciwko naszego Przedszkola informujemy, że od 10 maja 2017 parking dla rodziców i opiekunów dzieci z naszej placówki jest bezpłatny.Wyznaczone miejsca parkingowe zostały przygotowane przez urząd i będą opłacane przez właścicielki przedszkola. Dziękujemy władzom miasta za przygotowanie miejsc parkingowych Żródło: https://www.facebook.com/bajka.slawa/posts/1918154888460917?pnref=story

avatar
~PŻ
23.05.2017 15:44

Pozdrawiam i autorowi życzę odwagi w dążeniu do prawdy a nie spełniania politycznych zamówień.

avatar
~Damian.
23.05.2017 16:12

Jak pamiętam za poprzedniego Burmistrza Wschowy jakoś ZW (czyt. Klan) nie zajmowało się tak bardzo Sławą. (...) Panie Klan cytując Klasyka powiem: "idź Ty dalej Koziołeczku szukać swego Pacanowa" . Pozdrawiam.

avatar
~Dobry obyczaj
23.05.2017 16:54

To są dwie różne sprawy. Opłaty nie są pobierane i to jest fakt. Prywatne przedszkole i burmistrz dogadali się w tej sprawie - to jest drugi fakt. Rodzice nie płacą - fakt trzeci. Pytanie: czy prywatne przedszkole przyszło do pana Pawła Żygadło i powiedziało - źle się dzieje, proszę coś zrobić w naszej sprawie? Drugie pytanie: Czy prywatne przedszkole napisało, że dogadali się z burmistrzem i dziękują Urzędowi za pomoc? Trzecie pytanie: Czy ktoś zmusił prywatne przedszkole do takiego rozwiązania? Pan Klan pisze o swoich spostrzeżeniach, pan Damian i pan Paweł Żygadło odsyłają go do lustra lub Pacanowa. Dyskusja na poziomie.

avatar
~PŻ
23.05.2017 18:35

Dobry obyczaju , po pierwsze opłaty są pobierane, Po drugie 70 rodziców przyszło do Pawła Żygadło z tym problemem. Po trzecie To radny Paweł Żygadło a nie Burmistrz 27.04.2017 przekazał treść radzie miejskiej ( Burmistrz skłamał w tej sprawie co jest odrębnym stałym problemem tej gminy) po czwarte wiem że zostało 1,5 roku więc ataki się zrobią częstsze a Rafałek będzie mógł zacierać rączki. Tylko czy atakują odpowiednią osobę - wątpię. Wyjątkowo tu piszę , ale lubię się przekomarzać z naczelnym bo wiem jak działa ich portal. W odpowiednim momencie o tym opowiem. Wielu ludzi ze Wschowy ubolewa nad tą pseudospostrzegawczością mocno jednostronnie ukierunkowaną (...) Ludzie widzą , ludzie ocenią...

avatar
~Marek
23.05.2017 22:12

Sława nie może się porównywać ze Wschową. Nie ma doświadczenia. Demokracja jest tutaj jawnie jednostronna. Proszę zwrócić uwagę, co się stało z kontrkandydatem poprzednim. Doskonały manager. Zagospodarował okolicę Jeziora Sławskiego. Wszystko co zrobił owocuje teraz i kto inny zbiera laury. Zamiast wykorzystywać takie talenty , zamiast dogadywać się z tymi, co mają chęci i kompetencje do tworzenia dobra ... niestety , odsuwa się takich ludzi. Uważam,że zdzieranie opłat jest grandą i to obrzydliwą. Panie Rafale, O jakim burzeniu mowa ?

avatar
~Game
24.05.2017 14:04

Chcę sprostować, że brzeg jeziora zagospodarowała gmina a nie poprzedni dyrektor. Projekt realizowany był od 2008 roku kiedy jeszcze istniał OSiR. Cały projekt finansowała gmina i to gmina pozyskała środki na jego realizację. Poprzedni "doskonały manager" przyszedł na gotowe.

avatar
~dobry obyczaj
23.05.2017 22:34

Panie PŻ. Sam sposób w jaki się Pan tutaj wypowiada dobrze nie wróży. Moja dobra rada: więcej szacunku nikomu jeszcze nie zaszkodiło. Pan mówi ja, ja, ja, najczęściej wychodzą z tego jaja. Artykuł mówi o mechanizmach. Rozumiem, że autor nie pisze nic o Pawle Żygadle, bo czy będzie pan, czy ktoś inny, to mechanizm pozostaje ten sam. Stąd pewnie brak pana w artykule, ale za to uderz w stół, to nożyce się odezwą. Nie interesowałem się tą sprawą, ale przejrzałem wszystkie materiały zamieszczone u pana na profilu, na stronie urzędu i widzę, że mieszkańcy złożyli w gminie petycję, zanim pan o niej powiedział na sesji. W petycji chodziło o to, żeby nie pobierać od nich pieniędzy. Nie są pobierane. Panu przeszkadza w związku z tym co dokładnie? Czego pan teraz broni? Jeszcze raz pana zapytam, czy prywatne przedszkole przyszło do pana, żeby pan teraz bronił sprawy opłat, które przedszkole płaci? Czy robi pan sobie teraz jaja? Nie wiem, ale dowiem się tego, czy to jedyny taki parking, czy jest ich więcej i co pan w tej sprawie zrobił. Bo na moje chamskie oko wygląda na to, że pisze pan i sugeruje, że coś, kiedyś, ma pan papiery na to lub tamto i pan to ujawni. Wie pan czyje to są metody? I żeby nie było. Jeżeli uważacie, że to granda pobieranie opłat, to na jakiej podstawie? Wytłumaczcie to ludziom. Granda, bo granda i koniec, kropka? Trochę słaby argument.

avatar
~PŻ
24.05.2017 01:20

70 rodziców przyszło do Pawła Żygadło z tym problemem. Po trzecie To radny Paweł Żygadło a nie Burmistrz 27.04.2017 przekazał treść radzie miejskiej ( Burmistrz skłamał w tej sprawie co jest odrębnym stałym problemem tej gminy) Po prostu nie lubię jak burmistrz kłamie a na to akurat dowody mam w postaci zarchiwizowanych postów urzędu( za nasze pieniądze - sic!) pozdrawiam z trochę mocnym argumentem - no chyba że kłamanie to już jest tak normalne że dobrego obyczaju nie rusza...

avatar
~Marek
24.05.2017 13:11

Pozwolę sobie rozszerzyć temat haraczo - parkingowy. Proszę się trochę zadumać na tym procederem. Jak wygląda miasto, po którym latają służby porządkowe i wtykają nosa w szyby aut. Co się czuje, jak się widzi takich windykatorów? Co z tego mają mieszkańcy ? Mają pląsać i udawać,że nic nie widzą ? I że jest pięknie i cacy? A przecież to nie jest jedyny bat nad głowami mieszkańców. Proceder rozbójniczy jest Grandą i koniec. "W polityce dzieje się często tak jak w gramatyce. Błąd, który popełniają wszyscy, zostaje uznany jako prawidło." - Andre Malraux

avatar
~Gość
24.05.2017 10:12

Panie PŻ, pan nie czyta ze zrozumieniem. Otóż "Dobry obyczaj" zapytała pana o władze przedszkola a nie o rodziców? Czy do pana z problemem przyszły władze przedszkola? Bo rodzice dostali o co prosili. I problemu nie ma nikt oprócz pana

avatar
~PŻ
25.05.2017 00:14

Czyataj ze zrozumieniem. To tak łatwo nie jest jak widać po Twoich komentarzach proroku przwidujący problemowość sławskich przedsiębiorców. Wpadnij kiedyś do Sławy to może zrozumiesz...

avatar
~do~Gość
24.05.2017 14:30

Problem jest . Mam nadzieję,że nie ma Gość pomroczności, tylko jedynie gapiostwo Gościem kieruje .

avatar
~do ~Game
24.05.2017 17:35

Pozyskanie Środków to jedna sprawa , wykorzystanie odpowiednio to druga.

avatar
~Do marek
24.05.2017 21:24

Ale to gmina tą inwestycję zrealizowała. Chodzi mi o brzeg jeziora. Nie tylko pozyskała środki, ale całość wybudowała. Ktoś ma pomroczność?

avatar
~Marek
25.05.2017 08:23

Aha , już rozumiem czemu to np. Pani Dyrektor szkoły musiała głośno przekonywać swoich pracowników,żeby się nie bali strajkować . Hahah bo dysponent środków jest zdaje się autorytarny . Czy coś mieszam, czy wszystko cacy cacy partia pracy hehe

avatar
~dobry obyczaj
25.05.2017 00:24

Panie PŻ, poza personalnymi uwagami, z których jest pan znany, półprawdami, nie odpowiadaniem na pytania dał pan obraz tego, co zostało w artykule opisane. Może do Nowego Jorku mam pojechać, żeby się dowiedzieć, jak to jest w Sławie? Bo pan nie potrafi w rozmowie, która się tutaj toczy odpowiadać na pytania. Niby jest pan radnym, osobą publiczną, ale wszystko sprowadza się do półsłówek, unikania trudnych tematów itp. Pan myśli chyba, że tutaj jest sesja Rady Miejskiej w Sławie? Że pan zakrzyczy wszystkich? Nie muszę przyjeżdżać do Sławy, żeby o tym się przekonać. Pan i pana koledzy dali tutaj popis tego, co potraficie. Szkoda, bo pan się przyzwyczaił, że krzyk i arogancja stanowią o pańskiej sile. Może w Sławie, ale na szerszym forum pan jeszcze do niczego i nikogo nie przekonał. Życzę zdrowia.

avatar
~aaa bbb
25.05.2017 05:59

Paweł, odpuść prowokację. Nie wchodź w to wschowskie bagno!

avatar
~PŻ
25.05.2017 14:05

Dobry obyczaju , unikam trudnych tematów? Krzyczę? Nie przekonałem nikogo do niczego? niby radny? Dziękuję dobry obyczaju i również życzę zdrowia.

avatar
~Sąsiad
25.05.2017 07:08

I gdbyby tak można było na chociazby na rok wrzucic do sławskiego ratusza burMistrzynie z osciennych gmin powiatu...oj płacz i lament by był:)

avatar
~Zdziwiony
25.05.2017 16:17

Witam serdecznie, jeśli to jest dyskusja na temat parkingu to nie wiem gdzie tkwi problem, ponieważ jest to prywatne przedszkole do tego nowo wybudowane i gdyby właściciele w projekcie uwzględnili potrzeby swoich klientów to sprawy by nie było. Idąc dalej takim tokiem myślenia to każdy przedsiębiorca może sobie zażądać parkingu dla swoich klientów bo po co pomniejszać swoją działkę o parking.

avatar
~Evita
25.05.2017 21:00

Poruszył Pan ważny problem: kultury politycznej i walki o władzę, która nie przebiera się w środkach. Ważne by pomogły osiągnąć zamierzony cel. Proszę sobie przypomnieć wcześniejszą nagonkę w latach 2000-2002, której inicjatorem był SIS, macierzysta organizacja m. in. późniejszego burmistrza Wschowy, Grabka. Po trzech kadencjach (ostatnia zdobyta podobno różnymi nieczystymi zabiegami) podziękowano jemu w taki sam, mało elegancki sposób. Teraz opozycja ostrzy sobie zęby na obecną panią burmistrz. Do wyborów pozostało 1,5 roku a już od pewnego czasu krążą po mieście wieści o przyszłym podziale władzy, gdzie wymieniane nazwiska panów: Czopka, Grabki i Giezka. Przypadek? Władza wybrana przez mieszkańców miasta, gminy, powiatu ma im służyć, a nie wynosić się ponad wszystkich i zapominać o wyborcach niemal zaraz po objęciu urzędu. Burmistrz Sadrakuła dostatecznie długo rządzi w Sławie, by "dorobić" się swojej opozycji, która chce go zastąpić. Zasada jest prosta: będzie dopiero dobrze, gdy władzę obejmie opozycja. Ta w kampanii wie jak należy rządzić, zdobywać pieniądze, pozyskiwać kompetentnych ludzi, naturalnie wyłącznie ze swoich partyjnych i organizacyjnych szeregów. Czym to się kończy, wszyscy wiemy. Sława, Wschowa - to nie ma znaczenia. W każdym mieście czy gminie - toczy się ta sama, bezwzględna walka o władzę. Mamy podobno demokrację, w której każdy śpiewać może, trochę lepiej lub trochę gorzej, ale nie o to chodzi jak co komu wychodzi. Czasami człowiek musi. Inaczej się udusi.(...)

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl