TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Od czego najlepiej zacząć szydełkowanie? Poradnik dla początkujących

Piątek, 15 listopada 2024 o 16:27, autor: 0
Od czego najlepiej zacząć szydełkowanie? Poradnik dla początkujących

Marzy Ci się ciepła czapka, szalik, a może maskotka amigurumi wykonana na szydełku. Oto krótki poradnik jak nauczyć się szydełkować i od czego zacząć, aby nie zniechęcić się pierwszymi niepowodzeniami.

Grube szydełko i włóczka

Wpadła Ci w oko misterna serweta na szydełku? Po ten projekt sięgnij, kiedy już dojdziesz do wprawy. Na samym początku przygody z szydełkowaniem zaopatrz się w grube szydełko (minimum 4mm) oraz grubą włóczkę. Na stronie ciekaweszycie.pl znajdziesz listę pasmanterii w Twoim mieście, w których zakupisz te materiały.

Pamiętaj, aby grubość włóczki dobrać do rozmiaru szydełka. Możesz delikatnie sugerować się informacją na banderoli włóczki. Do cieńszej włóczki dobierz mniejsze szydełko, natomiast te większe zostaw sobie do grubszych.

Zaopatrz się również w miarkę krawiecką, nożyczki oraz marker oczek – przydatny w pracach, w których należy liczyć rzędy. Z biegiem czasu możesz zainwestować w profesjonalne zestawy szydełek, również szydełek tunezyjskich z żyłką, dzięki którym wykonasz swetry podobną techniką jak na drutach.

Podstawowe techniki i sploty

Teraz pewnie zastanawiasz się, jak szydełkować? Nie jest to wcale skomplikowane zadanie, o ile nauczysz się podstawowych technik i splotów. Na samym początku przećwicz wykonywanie pętelki i oczek łańcuszka. Od tych dwóch elementów zaczyna się każda robótka.

Następnie postaraj się zrobić półsłupek i słupek. W przypadku półsłupka nabierz na szydełko nitkę, wbij je w oczko łańcuszek i przeciągnij przez powstałe obie pętelki. Jeśli forma opisowa jest dla Ciebie za trudna, postaraj się znaleźć tutoriale w formie krótkich filmików. Doświadczone szydełkomaniaczki objaśniają jak wykonać początkowe oraz bardziej zaawansowane sploty jak puff, słupek reliefowy przedni czy tylny.

Projekty szydełkowe dla początkujących

Wspomnieliśmy o tym, że rozbudowane projekty szydełkowe jak na przykład obrusy na stół i serwety należy zostawić na później, gdy już opanujesz podstawowe techniki szydełkowania. Co w takim razie zrobić na początek? Prostą szydełkową robótką jest szalik, ponieważ składa się on z łańcuszka początkowego i słupków. Robisz je tak długo, aż uzyskasz odpowiednią długość szalika. Kolejną propozycją jest opaska na głowę – również z oczka łańcuszka i słupków bądź półsłupków.

Podczas pierwszych prób szydełkowania możesz stworzyć podkładki pod kubki. Wystarczy bawełniana włóczka w dowolnym kolorze i chwila wolnego czasu. Proste, okrągłe podkładki na stół prezentują się naprawdę oryginalnie, a przy tym chronią blat stołu przed zabrudzeniem.

Wiedz, że początki mogą być trudne, a sploty nierówne. Z czasem zyskasz pewność i precyzję. Nie zniechęcaj się, jeśli pierwsze projekty nie będą idealne. Każda robótka to kolejna lekcja. Bądź cierpliwa i nie odpuszczaj, a po kilku nieudanych próbach w końcu Ci się uda. Możesz też dołączyć do grup szydełkowych w mediach społecznościowych. Dzięki temu znajdziesz motywację, poznasz ciekawe wzory i otrzymasz wsparcie od bardziej doświadczonych osób.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl