Długo trwała dyskusja pomiędzy członkami stowarzyszenia, które fotografie (film) stanowią najcenniejszym dokument przedstawiający miejsca zapomniane, budynki dziś nieistniejące/przebudowane - zachowane jedynie w obrazie.
W przestrzeni miejskiej nie ma „kwiatowego kalendarza”, „murzynka” w alei ks. Rogalińskiego, „kiosków Ruchu”, wyburzono „scenę” w parku 1000 lecia, zmieniono charakter wschowskiego rynku, coraz mniej drzew. Na polach wokół miasta, w latach 70.-80. XX w., wybudowano osiedla, powstały nowe sklepy etc., etc. Z naszej przestrzeni, po 1945 roku, zniknęło wiele obiektów m.in. domy przy ulicy Głogowskiej, Tadeusza Kościuszki, Kazimierza Wielkiego, Łaziennej, przy Zielonym Runku, budynki znajdujące się na cmentarzu żydowskim, kolumna Bismarcka …
44 lata ( 1945-1989) zmian, o których często nie pamiętamy, a przywoływanych w pamięci jedynie dzięki zachowanym obrazom. Dla urodzonych pod koniec lat 90.XX w. czarno – białe fotografie z rodzinnych albumów stanowią zagadkę. Bardzo wielu z nich nie rozpoznaje lub nie zna krótkiej historii miejsc swojego miasta i najbliższej okolicy uchwyconych w powojennej fotografii.
Mając na uwadze, jak ważna jest wiedza o naszej małej ojczyźnie, nie tylko z perspektywy dziejów zapisanych setki lat temu, ale także tej nam bliższej, znanej nam niemal „namacalnie” serdecznie dziękujemy wszystkim zainteresowanym za udział w naszym konkursie.
Komisja konkursowa uznała jednogłośnie, że wszystkie nadesłane prace zasługują na pierwsze miejsce, gdyż nie ma możliwości sklasyfikowania konkursowych prac wg kryteriów miejsca na podium. Każde zdjęcie/kadr z filmu jest wartością bezcenną, którą z wielką przyjemnością nagrodzimy.
O uroczystości rozdania nagród Stowarzyszenie Czas A.R.T powiadomi każdego uczestnika konkursu osobiście. Wszystkim zwycięzcom gratulujemy z całego serca, a naszym czytelnikom prezentujemy większą część z nadesłanych na konkurs fotografii.
Zdjęcia można obejrzeć na profilu facebookowym stowarzyszenia Czas A.R.T.
(tekst: Czas A.R.T./foto: ulica Głogowska, zbiory Alicja Juskowiak, ok. 1952 rok)