Jak zakazić się salmonellą?
Istnieje wiele możliwych źródeł zakażenia salmonellą. Niektóre z nich to: mięso (niektóre z naszych ulubionych białek zwierzęcych do momentu gotowania mają w sobie bakterie); nawóz - najczęstszym sposobem na spożycie salmonelli jest jedzenie mięsa, jaj lub skażonego mleka, ale można je przyswoić również, jedząc owoce lub warzywa, które miały kontakt z obornikiem od zwierząt. Nawozy zwierzęce są często używane w nawozach do owoców i warzyw, dlatego też produkty takie jak sałata, szpinak lub truskawki mogą być również źródłem salmonelli. Podobnie jest z wodą, np. gdy nawóz dostanie się do wód gruntowych. Jeśli gotujemy w domu, to sposób, w jaki przygotowujemy jedzenie, może być również źródłem infekcji. Jeśli pozwolimy płynom ze skażonego kurczaka lub steku wejść w kontakt z sałatą lub szpinakiem, możemy zachorować. Mycie rąk jest kluczowe w profilaktyce, np. po zmianie pieluszki swojego dziecka. Zwierzęta domowe też mogą być winowajcami. Infekcje, często określane również jako zatrucie pokarmowe, są dość powszechne. Na całym świecie każdego roku zgłaszane są dziesiątki milionów przypadków. Większość ludzi przechodzi przez to bez leczenia, ale niektóre przypadki są tak poważne, że ludzie muszą iść do szpitala. W rzadkich przypadkach zagraża to życiu. Infekcje są częstsze latem niż zimą - upał sprzyja rozwojowi bakterii. Dzieci i osoby starsze są bardziej narażone na zakażenie niż dorośli.
Objawy zatrucia
Większość objawów związanych z infekcją salmonellą jest związana z żołądkiem: skurcze żołądka, krwawe stolce, biegunka, zimno i dreszcze, gorączka, bół głowy, wymioty. Chociaż większość objawów zwykle nie trwa dłużej niż tydzień, w niektórych przypadkach może upłynąć kilka miesięcy, zanim ruchy w jelitach powrócą do normy. Czasami mogą występować powiązane ze sobą zjawiska jak zatrucie pokarmowe a wysypka. Odwodnienie może być pośrednim problemem, ponieważ tracimy zbyt dużo płynów z powodu płynnego stolca.
Leczenie i dieta w zatruciu pokarmowym
Przy biegunce powinniśmy pić dużo wody i innych płynów. Lekarz może zalecić picie płynu nawadniającego, tzn. uzupełniającego elektrolity. Jeśli lekarz potwierdzi infekcję salmonellą, może przepisać antybiotyki i informacje jak leczyć zatrucie salmonellą. Jeśli dziecko ma gorączkę, można podać mu leki ją zbijającą. W szczególnych przypadkach niemowlęta, osoby starsze i osoby o osłabionym układzie odpornościowym mogą potrzebować antybiotyków. Dieta po zatruciu pokarmowym powinna zaczynać się głodówką bazującą na płynach (najlepiej wodzie). Po dniu lub dwóch można jeść lekko ugotowane mięso i warzywa - najlepiej rozdrobnione.