TworzymyGłos Regionu

reklama

Obchody 80. rocznicy urodzin Eugeniusza Geta Stankiewicza we Wschowie (ZAPOWIEDŹ)

Piątek, 13 maja 2022 o 15:19, aktualizacja Piątek, 13 maja 2022 o 15:22, autor: 2
Obchody 80. rocznicy urodzin Eugeniusza Geta Stankiewicza we Wschowie (ZAPOWIEDŹ)

Już jutro, 14 maja, obchodzić będziemy 80. rocznicę urodzin Eugeniusza Geta Stankiewicza. Z tej okazji Miasto i Gmina Wschowa wraz z Muzeum Ziemi Wschowskiej przygotowało cykl wydarzeń związanych z obchodami okrągłej rocznicy urodzin artysty.

Eugeniusz Stankiewicz, znany pod pseudonimem artystycznym Get, był wybitnym artystą, miedziorytnikiem, grafikiem, rzeźbiarzem oraz profesorem Akademii Sztuk Pięknych. Został także uznany za jednego z twórców Polskiej Szkoły Plakatu. 

Urodził się 14 V 1942 r. w Oszmianie.  W 1945 r. jego rodzice, Józef i Anna Stankiewiczowie, osiedlili się we Wschowie. Swoje dzieciństwo i młodość spędził więc tutaj. Od najmłodszych lat z pasją rysował i malował. Był ilustratorem lokalnej kroniki obozowej Pierwszej Drużyny Harcerzy im. Kazimierza Pułaskiego. Jako licealista należał do Koła Plastyków Amatorów, działającego przy wschowskim Domu Kultury. Po maturze przeprowadził się do Wrocławia, gdzie tworzył i zyskał uznanie. Zmarł 10 IV 2011 roku.

Pośmiertnie odznaczony został w 2011 r. Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski oraz Tytułem Honorowego Obywatela Wrocławia, a w 2012 r. mianowany Honorowym Obywatelem Wschowy.

- Jutrzejsze uroczystości rozpoczną cykl wydarzeń związanych z artystą i jego twórczością. Serdecznie zapraszam na to wydarzenie wszystkich mieszkańców Gminy!- mówi Burmistrz Miasta i Gminy Wschowa, Konrad Antkowiak.

Jako pierwsze z wydarzeń związanych z obchodami rocznicy urodzin artysty planowane jest odsłonięcie tablicy pamiątkowej (ul. Daszyńskiego, godz. 16.30). Gościem specjalnym wydarzenia będzie Janusz Stankiewicz, brat artysty, również związany ze światem artystycznym. Następnie odbędzie się wykład okolicznościowy na temat twórczości Stankiewicza (Muzeum Ziemi Wschowskiej, pl. Zamkowym, godz. 20).

Serdecznie zapraszamy.  

 

(UMiG Wschowa)

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (2)

avatar

avatar
~139#
15.05.2022 06:58

No proszę Obchody 80 Rocznicy Urodzin E.G. Stankiweicza w zw.pl i Chwała Państwu za to !!!!!. Natomiast uroczystość z wyliczanką w stylu lokalnego pisu na podwórku lokalnej komendy we Wschowie z " kamieniem" i popiersiem J. Piłsudskiego jakby wstydliwa dla organizatorów, bowiem bez możliwości odniesienia się do niej ( jak zwykle w stylu pisu nałożono cenzurę w zw.pl) Nas Mieszkańców Prawowitych Obywateli tego miasta, czyżby poseł RP i lokalny pis na czele z J. P zawłaszczyła sobie Józefa Piłsudskiego ???????. Co to ma być by na tyłach komendy z dala od Wschowskiego społeczeństwa organizować cos takiego i to na tle OKIN Z KRATAMI - kratami z czasów Stanu Wojennego PRL !!!!!-?. Co te kraty maja w tym momencie nam symbolizować ????. Czy w ten sposób lokalny pis i pan poseł M. Ast przygotowują nas do swoje kampanii wyborczej ??????. Co to za prawo nakładania cenzury pod tekstami jak się pokaże we Wschowie poseł RP??????.

avatar
~HISTORIA OBYWATELSKA "W"
16.05.2022 12:00

A może przy tej okazji człowiek J.P i T. K z "grupy ",która nam ubarwia każde przybycie do Wschowy Posła z partii pisu przypomną swoją historię dochodzenia do władzy po 1990 roku ????, by Wschowskie Społeczeństwo mogło się do nich odnieść i ocenić, a nie ciągle maskują się za mundurami z rekonstrukcji i plecami pana posła pisu M. Asta ???????. Na pewno, za pewno nie mają się czego wstydzić co robili pod rządami innych opcji w MiG Wschowa ?-!. Po co nam ta przebieranka ?????. Uczyńcie tak jak to czyni Pan Burmistrz Wschowy !!!!

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl