Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się co roku, we wrześniu. To inicjatywa, która obejmuje swoim zasięgiem niemal wszystkie europejskie kraje. Polska bierze w niej udział od 1993 roku. Muzeum Ziemi Wschowskiej przyłączyło się do obchodów po raz kolejny. Przypomnijmy, że celem EDD jest edukacja historyczno-kulturalna, innymi słowy w tym czasie promuje się takie wartości jak np. różnorodność dziedzictwa regionalnego. Do tej właśnie różnorodności nawiązywał pierwszy dzień obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, jaki miał miejsce w siedzibie wschowskiego muzeum.
- W tym roku hasło przewodnie brzmi ,,Krajobraz dziedzictwa - dziedzictwo krajobrazu". To ma nas skłonić do refleksji, podjęcia różnych projektów, działań, związanych z krajobrazem, który nas otacza - mówi Marta Małkus dyrektor Muzeum Ziemi Wschowskiej - Chcemy się na tym skupić, zastanowić czym dla nas jest ten krajobraz, z jakich składników się składa, kto go tworzył i kto go obecnie tworzy. Wystawa, którą dzisiaj prezentujemy przedstawia piękno i różnorodność cmentarzy różnych wyznań, ale zwraca też uwagę na cmentarze wojenne i powstańcze.
W otwarciu wystawy uczestniczył między innymi Marek Wróbel z Narodowego Instytutu Dziedzictwa, instytucji, która w Polsce jest koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa.
Po otwarciu wystawy kustosz MZW Dariusz Czwojdrak miał wykład na temat dwóch cmentarzy - żydowskiego w Szlichtyngowej i ewangelickiego w Dębowej Łęce.
Muzeum planuje jeszcze we wrześniu następujące wydarzenia w ramach EDD:
22.09.2017, godz. 11.00
prezentacja filmu o fortyfikacjach w Polsce pt. „Architektura obronna w województwie lubuskim” (NID Zielona Góra), połączona z wykładem Krzysztofa Sowińskiego (NID Zielona Góra)
Muzeum Ziemi Wschowskiej, pl. Farny 3
godz. 17.00
prezentacja filmu „Architektura obronna w województwie lubuskim” oraz spacer z opowieścią archeologa Jakuba Drgasa o fortyfikacjach Wschowy
Muzeum Ziemi Wschowskiej, pl. Farny 3
24.09.2017, godz. 14.00
w cyklu „Niedzielne Zabawy w Muzeum” warsztaty rodzinne poświęcone tematowi „Krajobraz dziedzictwa - dziedzictwo krajobrazu”
Muzeum Ziemi Wschowskiej, pl. Farny 3
godz. 15.00
„Tajny kod miasta - architektoniczny krajobraz Wschowy” - spacer z historykiem sztuki Martą Małkus (początek spaceru pl. Farny 3)
Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.
(rak)