Nowy Szpital inwestuje i poszerza ofertę dla pacjentów
Piątek, 15 marca 2013 o 16:15, autor: rk 5
Nowy Szpital we Wschowie z roku na rok coraz prężniej się rozwija, poszerzając ofertę dla pacjentów oraz inwestując w coraz to nowe przedsięwzięcia. W ubiegłym roku otwarto między innymi Stację Dializ i rozpoczęto z sukcesem zabiegi chirurgiczne oka, które cieszą nieustającym zainteresowaniem. W 2013 roku placówka zapowiada między innymi otwarcie nowego bloku operacyjnego
Od kwietnia 2012 roku funkcjonuje już Stacja Dializ. Obsługuje dzisiaj 25 pacjentów - mówi Prezes Nowego Szpitala Tomasz Karmiński.
Jak wiadomo pacjenci mają oczywiście prawo wyboru stacji - dodaje - ale warto wiedzieć, że na naszym oddziale dializują się nie tylko osoby z terenu powiatu wschowskiego, ale również leszczyńskiego i głogowskiego.
W 2012 roku na 130 łóżkach w Nowym Szpitalu hospitalizowało się łącznie 3790 pacjentów.
Do 10 poradni specjalistycznych, które funkcjonowały w ubiegłym roku Nowy Szpital dodał dwie nowe.
Od lipca działa poradnia logopedyczna, która zajmuje się nie tylko wadami wymowy dzieci, ale również rehabilitacją mowy osób po wylewach i udarach - mówi Karmiński.
Od sierpnia natomiast działa już poradnia nefrologiczna . Udało nam się nawiązać przy okazji merytoryczne porozumienie z lekarzami rodzinnymi - wspomina Tomasz Karmiński. - Otwierając poradnię zorganizowaliśmy małą konferencję naukową. Przyjechała na nią prof. Maria Wanic-Kossowska z wykładem dla lekarzy rodzinnych. Spotkanie dotyczyło wczesnego diagnozowania niewydolności nerek. Tutaj szczególnej uwadze poddaje się osoby z długotrwałym nadciśnieniem, które zarazem niełatwo poddaje się leczeniu.
Ta konferencja przyniosła w rezultacie pacjentom duże korzyści. Jak mówi Prezes Szpitala - osoby, które są kierowane do poradni przez lekarzy rodzinnych są w podstawowym zakresie dobrze zdiagnozowane.
Coraz większym zainteresowaniem cieszy się również wschowska okulistyka, czyli chirurgia jednego dnia. W 2012 roku zoperowaliśmy prawie 300 pacjentów - mówi Karmiński - z czego ponad 200 pacjentom usunęliśmy zaćmę, wszczepiając sztuczne soczewki.
Nowy Szpital wykonał również około 40 zabiegów witrektomii - to już bardziej skomplikowane zabiegi na ciele szklistym oka, które ratują wzrok przy poważnych wadach.
Warto przy okazji dodać, że w chwili, kiedy Nowy Szpital ubiegał się o podpisanie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia na zabiegi okulistyczne, było dwóch oferentów. Nowy Szpital i firma z Nowej Soli. NFZ podpisał umowę ze Wschową i Nową Solą, dzieląc środki przeznaczone na ten cel po równo. W ubiegłym roku okazało się, że zmieniły się wymogi, co do bloków operacyjnych i tylko Nowy Szpital spełniał nowe wytyczne.
Wschowska placówka została z ofertą sama w południowej części województwa lubuskiego - mówi Tomasz Karmiński - ale środki finansowe pozostały te same. Wiemy już w tej chwili, że możemy jeszcze raz tyle zoperować pacjentów, gdyby tylko kontrakt został zmieniony na naszą korzyść.
Nowy Szpital nie ustaje również w modernizacji swojej placówki. W 2013 roku planuje kilka przedsięwzięć.
W tej chwili - mówi Prezes Nowego Szpitala - trwa inwestycja, polegająca na dobudowie zaplecza bloku operacyjnego.
Obecnie wylewane są fundamenty. Dzieje się to w podwórzu szpitala, za budynkiem ,,A".
To będzie zaplecze - mówi Karmiński - w którym znajdą się pomieszczenia przygotowawcze do zabiegów operacyjnych. Ponadto znajdą się tam osobne ścieżki dla pacjentów, jak i lekarzy.
Koniec inwestycji planowany jest na koniec maja, ale gdyby pogoda spłatała jakiegoś figla, to inwestycja może nieznacznie się opóźnić. Na pewno w połowie roku nowy blok operacyjny powinien zostać oddany do użytku.
Ta inwestycja jest nam bardzo potrzebna - dodaje Prezes szpitala - ponieważ z roku na rok w medycynie wzrastają wymagania, które trzeba spełniać. Postęp w tej dziedzinie jest ogromny i bez inwestycji trudno byłoby nadążyć. Robimy wszystko, żeby Szpital we Wschowie jak najdłużej i najlepiej służył wszystkim pacjentom.
(rak)